Pomimo tego, że Polacy mają coraz większą świadomość o ekologii, to niestety nadal jesteśmy liderami w zużyciu plastikowych toreb. Od 1 września za każdą reklamówkę zapłacimy o 25 groszy więcej, a więc około 50 groszy. Co wniosą te zmiany do naszego codziennego życia? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Sławomira Brzózka z Fundacji Nasza Ziemia.
Opłaty recyklingowe
1 stycznia 2018 roku weszły w życie opłaty recyklingowe. Za każdą foliową torbę trzeba było zapłacić minimum 20 groszy. Celem wprowadzenia opłat miało być ograniczenie w zużywaniu foliówek. Przypomnijmy, że Polacy są liderami w zużyciu plastikowych toreb (300 torebek na osobę rocznie). Dla porównania Duńczycy zużywają cztery torby rocznie.
1 września wprowadzono nowe rozporządzenie. Od tej pory za foliówkę zapłacimy 50 groszy. Czy podwyższenie opłat zniechęci Polaków do używania foliowych toreb?
Nowelizacja ustawy jest zasadnicza, mianowicie wszystkie torby jednorazowe są obłożone opłatą recyklingową. Od 1 stycznia 2018 roku tą opłatą były obłożone torby tylko od 15 do 25 mikrometrów. Nastąpiło szybkie obejście tych przepisów, niektóre sklepy wprowadziły torby o grubości 26 mikrometrów. W świetle ustawy te torby nie podlegały już opłacie. Ta regulacja dotycząca foliówek to było jedno z działań wdrażających dyrektywę UE, która miała na celu zmiejszenie zanieczyszczenia środowiska. Mieliśmy używać mniej foliówek. Tak jak w styczniu, zaraz po wprowadzeniu ustawy zaczęliśmy używać swoich toreb, to już w lutym czy marcu znowi zaczęliśmy kupować jednorazowe torby w sklepie.
- zdradził Sławomir Brzózek.
W kawiarence Dzień Dobry TVN Beata Rokosz-Szymanek szyła dziś ekologiczne bawełniane torby.
Zobacz też:
- Zerwij z plastikiem. To nie takie trudne.
- Jak być EKO na co dzień? Praktyczne porady.
- Filozofia "zero śmieci". Francuz uczy Polaków, jak robić zakupy bez zbędnych opakowań.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: EyeEm