Porady

Nadchodzi fala upałów. Czy w tym czasie powinniśmy otwierać okna?

Porady

Autor:
Teofila
Siewko
Otwarte okna

Kiedy upał doskwiera chętnie otwieramy okna, aby poczuć chociaż delikatny podmuch wiatru. Jednak chociaż intuicja podpowiada nam, aby tak zrobić, to może nie być najlepsze rozwiązanie. Czy zatem można otwierać okna i wietrzyć mieszkania w upały?

Czy powinno się otwierać okna w upały?

Kiedy słońce przygrzewa, a w mieszkaniu robi się duszno, mamy ochotę chociaż na chwilę uchylić lub otworzyć okno w nadziei na orzeźwiający powiew wiatru. Niestety, kiedy to robimy do mieszkania najczęściej napływa gorąca masa powietrza, która jeszcze bardziej nagrzewa nasze mieszkanie. Dzieje się tak zwłaszcza w mieszkaniach na dużych osiedlach bloków, a także, kiedy otwieramy okna dachowe. Duże powierzchnie, jak ściany czy dach, szybko się nagrzewają i można spokojnie przygotować na nich jakąś potrawę. Zatem raczej powinniśmy trzymać okna zamknięte podczas letnich upałów.

Jak przetrwać upały?

Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Zimna herbata w upalne dni - to jest to! Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jednak co w zamian? Jak przynieść sobie ulgę? O tym, jak ochłodzić mieszkanie pisaliśmy tutaj. Ponadto, warto jest zasłaniać okna specjalną folią, kocem termicznym lub ciemnymi, ciężkimi zasłonami, aby uniknąć nagrzewania się pomieszczenia. Ulgę przyniesie nam też włączony wiatrak, który będzie wytwarzał ruch powietrza.

Jak wietrzyć dom i mieszkanie w upały

Problem nagrzewającego się mieszkania w upały doskwiera tak w blokach, jak i w domach. Skoro nie powinniśmy otwierać okien, kiedy słońce daje się nam we znaki, to jak się ochłodzić? Przede wszystkim pomieszczenia powinniśmy wietrzyć nocą. Kiedy słońce zachodzi, warto otwierać okna i ustawiać w nich wiatraki, aby zwiększyć ruch powietrza i "wywiać" nieco gorąca z domu. W ten sposób unikniemy kumulowania się ciepła, a tym samym nieznośnej duchoty, kiedy w dzień trzymamy okna zasłonięte i zamknięte.

Poznaj więcej naszych sposobów na upały:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Peeradon Warithkorasuth/Getty Images

Pozostałe wiadomości