Hobby

Jak zrobić swetry na jesień?

Hobby

Aktualizacja:
Ładna Pani w swetrze

Jesień zbliża się wielkimi krokami. To idealny czas, aby przypomnieć sobie najbardziej popularne i najciekawsze wzory ażurowe na drutach. Dzięki temu nadchodzące długie chłodne wieczory spędzicie w wykonanym przez siebie swetrze!

Robótki ręczne coraz mniej kojarzą się z aktywnością przeznaczoną tylko dla osób starszych. Powstaje mnóstwo małych rodzinnych firm, które z chęcią oddają się tej pasji i wykonują na zlecenie swetry, czapki czy szale. W tym krótkim poradniku zebraliśmy dla Was najważniejszą wiedzę o tym zajęciu, dzięki czemu robótki staną się dla Was banalnie proste.

Więcej:

Robótki na drutach wzory ażurowe

Jednymi z najpiękniejszych wzorów, które możemy wykorzystać w robótkach ręcznych są niewątpliwie wzory ażurowe. Jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się delikatnością, są transparentne, z licznymi dziurkami. Na pewno ten wzór średnio będzie się nadawać do stworzenia grubego swetra na zimę, ciężkiego szala czy ciepłych skarpetek. Te subtelne wzory idealnie natomiast sprawdzą się jako schematy do wykonania przezroczystej narzutki, delikatnego sweterka, lekkiej chusty czy też serwety na stolik. Wzory ażurowe mogą przybrać wiele kształtów. Możemy natknąć się między innymi na wzory „dziurkowe” czy nawiązujące do nazw przyrodniczych: orzech laskowy, liście, gałązki, kwiaty. Wyróżniamy także wzory w zależności od układu dziurek. Mamy więc wzory ażurowe robione na drutach : pionowe, poziome, skośne lub nawiązujące do konkretnych figur geometrycznych. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – bez względu na gust czy pomysł dotyczący konkretnej robótki.

Wzory ażurowe na drutach liście

Jak zostało wcześniej wspomniane, jednym z najpopularniejszych ażurowych wzorów na druty są wzory o nazwie „liście”. Oczywiście, jak można się łatwo domyślić, na tego typu robótce główną rolę odgrywa wzór liścia czy liści . Jednak istnieje naprawdę bardzo wiele rodzajów tego wzoru. Listki charakteryzują się wypukłością, przez co wzór ten świetnie ozdobi sweter, szalik, czapkę. Jednak kształt liścia może dotyczyć również wzoru ażurowego. Pojęcie to jest zatem dość pojemne. Delikatne liście ażurowe, stworzone z pomocą igły, idealnie sprawdzą się w roli chusty, szala czy lekkiego sweterka. Natomiast wyżej wspomniane grube liście – dębowe – staną się piękną ozdobą jesiennej czy zimowej czapki. Jest to bardzo łatwa robótka. Warto jeszcze na koniec wspomnieć o wzorach ażurowych - liściach klonu. To również niezbyt trudna praca, a świetnie sprawdzi się jako element bluzek oraz kurtek.

Zobacz także: Jeśli kochasz modę, pokochasz „Stylowy projekt”

Swetry ażurowe na drutach - wzory

Nic tak nie poprawia humoru, jak własnoręcznie wykonany sweter na jesień czy zimę. Nie dość, że możemy czerpać z takiej pracy mnóstwo radości, to na pewno sporo zaoszczędzimy przy kompletowaniu jesiennej garderoby. Domowe robótki to naprawdę przyjemne i niezwykle tanie hobby. Jednak zanim przejdziemy do plecenia naszego swetra, warto jest znaleźć interesujące nas wzory. Oczywiście tego typu swetry nie muszą być grube i ciężkie. Wręcz przeciwnie – wystarczy wspomnieć wyżej opisane lekkie, transparentne narzutki. Wszystko jest kwestią wzoru oraz gęstości splotu. Niemniej jednak z racji nadchodzącej pory roku, warto skupić się na opisie cieplejszego odzienia. Plecenie swetra jest już o wiele trudniejsze i pracochłonne niż stworzenie szala czy czapki. Należy dokładnie przeliczyć i rozrysować liczbę oraz układ oczek, zaplanować szerokość, długość swetra, kształt dekoltu oraz podkrój pach. Jednak i w tym wypadku wszystko zależy od naszej inwencji i projektu – wzorów i schematów jest naprawdę bardzo wiele.

Ażurowe wzory na drutach - schematy

Jeśli zdecydujemy się samemu stworzyć na drutach jakiś element garderoby, nie musimy się martwić, że nie będziemy mieć pomysłu. Wystarczy, że skorzystamy z odpowiednich schematów, gdzie krok po kroku wszystko jest bardzo dobrze opisane i rozrysowane. Jeśli nie dysponujemy odpowiednią literaturą poświęconą temu tematowi, z łatwością znajdziemy potrzebne schematy w Internecie. Sieć pęka w szwach od wspaniałych wzorów. Wystarczy, że wpiszemy do wyszukiwarki bardzo prostą frazę, choćby: robótki na drutach wzory ażurowe , by naszym oczom ukazało się wiele pomocnych wskazówek. Istnieją nie tylko artykuły poświęcone tej tematyce, ale także blogi, filmiki, ebooki. Pasjonatów tego zajęcia, którzy pragną podzielić się swoją pasją jest naprawdę wielu. Dla chcącego nic trudnego.

Jak widać, robótki ręczne to bardzo miły i wdzięczny temat, a także coraz popularniejsze hobby. Dzięki umiejętności plecenia na drutach możemy zrealizować swoje największe marzenia, co do stroju czy dodatków. I to za naprawdę niską cenę. Wystarczy mieć odpowiednie wzory ażurowe na drutach i chwilę czasu oraz chęci.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości