Hobby

Pianista zakochany w górach. Między koncertami wyjeżdża się wspinać

Hobby

Aktualizacja:

- Palce są dla mnie najważniejszym elementem ciała. Myślę, że bez nogi bym sobie poradził, ale bez palców jednej ręki to już niestety nie. Palce tak naprawdę utrzymują mnie przy życiu – przyznaje Daniel Grupa, utalentowany pianista, którego drugą miłością po muzyce są góry i alpinizm. Jak godzi te dwie dziedziny? W kim ma największe wsparcie?

Pianista zakochany w górach

Daniel Grupa to niezwykle utalentowany i wrażliwy pianista i kompozytor, a zarazem zakochany w górach alpinista. Jest autorem muzyki filmowej i teatralnej. To także ambitny zdobywca górskich szczytów. Łączy pasje, które z pozoru są nie do połączenia.

Najpierw był fortepian. Zacząłem grać w wieku 7 lat dzięki rodzicom. To też nie było tak, że ja się tym fortepianem zachłysnąłem. Trochę to trwało, żeby odkryć to piękno ukryte w dźwiękach. Już ten fortepian mi towarzyszy przez całe moje życie

- mówi Daniel.

Anna Wyszkoni, która współpracuje z Danielem od 2011 roku przyznaje, że jest on zarówno świetnym muzykiem, jak i człowiekiem.

Nauczył się przez te wszystkie lata mnie słuchać. I kiedy razem siadamy on wie, o co mi chodzi od razu. To jest bardzo cenne. Przy tym jest bardzo wrażliwy i bardzo męski, dzielny

- zdradziła wokalistka.

Daniel również bardzo sobie ceni współpracę z Wyszkoni.

Mam nadzieję, że będzie ona trwała jeszcze bardzo długo

- dodaje Grupa.

Dwie odległe od siebie dziedziny

Alpinizm jest ryzykowną dyscypliną. Jak tłumaczy Daniel zawsze trzeba bardzo uważać i słuchać siebie.

Nie szarżować. Miałem wypadek w tych górach i połamałem sobie obie ręce. Na szczęście dwa dni po egzaminach w szkole muzycznej. Później miałem przerwę we wspinaczce 12 lat

- przyznaje Daniel.

Kiedy po kilkunastoletniej przerwie Grupa wrócił w góry nieustannie lawiruje między treningami wspinaczkowymi, a wyjazdami na koncerty. Wyszkoni zdradziła, że kiedy Daniel wyjeżdża na swoją kolejną wyprawę, cała ona o niego drży, ponieważ nie ma w jej zespole zastępstw. Z kolei jego kolega z bandu dodaje, że Daniel ma ręce jak robotnik. Zdarzyło się, że grywał z opatrunkiem na dłoniach.

Choć wiele osób nie rozumie, jak Danielowi udaje się łączyć tak różne pasje, to dla niego te dwie dyscypliny się uzupełniają. Nie chciałby rezygnować z żadnej z nich.

W domowych pieleszach

Daniel Grupa jest mężem i tatą dwóch córek. Jak mówi, życie z trzema kobietami pod jednym dachem nie jest łatwe.

To jest głośna rodzina, więc tego harmidru jest tutaj sporo

- zdradził Daniel.

Swoją żonę Małgosię Daniel poznał na imprezie, gdzie obydwoje byli w charakterze muzyków.

Poprosił mnie do tańca, to była taka romantyczna chwila i powiedział, że będę jego żoną. Mniej więcej tak

-wspomina Małgorzata Grupa.

Rodzina jest dla Daniela największym jego wsparciem. Córki Zuza i Tola podziwiają swojego tatę za to, że tak umiejętnie łączy swoje obydwie pasje.

Córki Daniela prowadzą kanał na YT "Zaksiążkowane". Chcą w ten sposób zachęcić młodych ludzi do czytania książek. Więcej o ich pasji posłuchacie w studiu Dzień Dobry TVN:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Magdalena Gudowska

Pozostałe wiadomości