Hobby

Mini statyw fotograficzny - jaki jest odpowiedni sprzęt do telefonu, a jaki do aparatu?

Hobby

Aktualizacja:
Kobieta z mini statywem robi sobie zdjęcie

Mini statywy fotograficzne są małe, poręczne i lekkie - można więc zabierać je ze sobą wszędzie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze mini statywu fotograficznego?

  • Mini statyw do telefonu - na co zwrócić uwagę?
  • Mini statyw do aparatu kompaktowego
  • Mini statyw do lustrzanki

Zobacz też: Jak zrobić zdjęcie panoramiczne 360 stopni?

Statyw fotograficzny to sprzęt, w który warto się zaopatrzyć. Statywy umożliwią nam robienie ostrych nieporuszonych zdjęć w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach oświetleniowych. Dzięki użyciu statywu będziemy w stanie robić świetne zdjęcia nocą czy w bardzo ciemnych pomieszczeniach. Mini statyw fotograficzny to opcja dla osób, które chcą to akcesorium mieć zawsze przy sobie. Na rynku znajdziemy różne modele mini statywów, które można używać zarówno z telefonami komórkowymi, jaki aparatami kompaktowymi, czy lustrzankami.

Mini statyw do telefonu - na co zwrócić uwagę?

Smartfony coraz częściej zastępują tradycyjne aparaty fotograficzne. Ich przewagą nad klasycznymi aparatami jest to, że mamy je non stop pod ręką i przez to zawsze i wszędzie możemy uwieczniać ważne dla nas chwile. Mini statyw do telefonu sprawdzi się w wielu sytuacjach : gdy chcemy kręcić nieporuszone filmy albo gdy zależy nam na ostrym zdjęciu w przypadku niewystarczającej ilości światła.

Mini statywy do telefonów to zazwyczaj klasyczne trójnogi. Nie przekraczają one 30 cm wysokości. Ich waga również jest niewielka, może wynosić około 100 gram. Przy zakupie mini statywu do telefonów komórkowych sprawdźmy, jaki jest maksymalny udźwig akcesorium. Mini statywy do telefonów nie są dużym wydatkiem - możemy je kupić już za kilkanaście złotych. Mini statywy są wyposażone w uchwyt , na którym można zamontować smartfona.

Jeśli jesteśmy już w posiadaniu mini statywu przeznaczonego do korzystania z aparatem fotograficznym, możemy zaopatrzyć się w specjalną przejściówkę do telefonu, umożliwiającą mocowanie urządzenia na statywie . Przejściówka to najczęściej ramię, które można regulować. W podstawce takiej ramy znajduje się śruba pozwalająca na przymocowanie ramy z telefonem do statywu.

Mini statyw do aparatu kompaktowego

Mini statywy do aparatów kompaktowych można ustawiać na wielu płaskich powierzchniach: na stole, na chodniku czy na półce. Rynek akcesoriów fotograficznych oferuje szeroki wybór mini statywów do tego typu aparatów. Małe statywy, nazywane inaczej statywami stołowymi , z pewnością poradzą sobie z udźwigiem kompaktów i zapewnią dobrą stabilizację. Przy wyborze konkretnego modelu sprawdźmy, czy statyw jest wykonany z solidnych, ale jednocześnie lekkich materiałów. Ważnym parametrem jest też maksymalny udźwig - jeśli okaże się, że nasz aparat jest za ciężki, statyw łatwo się przewróci. Statywy do kompaktów mogą zazwyczaj udźwignąć sprzęt do około 1 kilograma.

Przy wyborze odpowiedniego modelu zwróćmy też uwagę na stopki statywu - najlepiej, jeśli są one wykonane z antypoślizgowego materiału zapewniającego wysoką przyczepność. Ciekawą propozycją są statywy - przyssawki . Można je przymocować na przykład do szyby samochodu czy do kasku rowerowego.

Możemy też zdecydować się na statywy do aparatów kompaktowych z elastycznymi nóżkami - takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się, gdy chcemy ustawić aparat na nierównych powierzchniach. Najtańsze statywy to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Akcesoria z wyższej półki cenowej mogą kosztować od stu złotych w górę.

Mini statyw do lustrzanki

Mini statywy do aparatów typu lustrzanka sprawdzą się w sytuacji, gdy chcemy robić nieporuszone zdjęcia, a jednocześnie nie zależy nam na wysokości statywu. Mini statywy do lustrzanek powinny być wykonane z solidnych materiałów odpornych na uszkodzenia. Tak jak w przypadku statywów przeznaczonych do korzystania ze smartfonami i aparatami kompaktowymi, również w tym przypadku najważniejsze jest maksymalne obciążenie. Mini statywy wykonane z lepszych materiałów są w stanie udźwignąć nawet 10 kg. Minimalna wysokość statywów to zazwyczaj około 10 cm, maksymalna - około 20 cm.

Przy zakupie zwróćmy uwagę na rodzaj głowicy , w jaki wyposażony jest statyw. Jeden z rodzajów to głowica kulowa. Dzięki niej jesteśmy w stanie błyskawicznie zmieniać położenie aparatu w trzech wymiarach. Drugim rodzajem jest głowica trzykierunkowa. Jest ona wolniejsza, ale pozwala na bardziej precyzyjne ustawienie aparatu.

Mini statywy do lustrzanek są idealnym rozwiązaniem, gdy chcemy robić zdjęcia lub kręcić filmy z żabiej perspektywy.

Mini statywy fotograficzne mają wiele zalet. Są poręczne, lekkie, zmieszczą się do każdej torby. Dodatkowo takie małe statywy można ustawiać na wielu powierzchniach. Te przydatne akcesoria fotograficzne poradzą sobie w dźwiganiu smartfonów, aparatów kompaktowych i lżejszych lustrzanek. Dzięki wykorzystaniu mini statywu nasze zdjęcia i filmy będą ostre i nieporuszone.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości