Hobby

Drugie życie krasnali ogrodowych. Pani Joanna stworzyła dla nich wyjątkowe miejsce

Hobby

Ponoć krasnale żyją tylko w bajkach. Nic bardziej mylnego! Spotkamy je też w wielu przydomowych ogrodach, a od niedawna również w wyjątkowym lesie w Borucicach.

Ogrodowe krasnale przeprowadziły się do lasu

Kilkanaście lat temu krasnale ogrodowe cieszyły się w Polsce bardzo dużą popularnością. Dziś coraz mniej osób decyduje się na tego typu ozdoby. Co zrobić z zakurzonymi i zapomnianymi krasnalami? Można przykładowo wysłać je do sołectwa Borucice w woj. opolskim. To właśnie tam pani Joanna Sawka stworzyła wyjątkowy Las Krasnoludków.

- Wpadłam na pomysł, że możemy zrobić fajną małą wieś krasnali. Otrzymaliśmy to miejsce dzięki nadleśnictwu "Brzeg" - tłumaczyła w rozmowie z naszą reporterką, Dianą Kautz.

W lesie mieszka już ponad 30 skrzatów. Trafiły tam nie tylko z rąk mieszkańców Borucic, ale też przyjezdnych, którzy nie wiedzieli, co zrobić ze starymi krasnoludkami. Dzięki darczyńcom rozwija się też miniaturowa infrastruktura - w tym między innymi miejsca na ogniska, ogródki czy place zabaw.

Spacer jak z bajki

Tytus, ośmioletni syn pani Joanny, jest lokalnym przewodnikiem. W przebraniu krasnala oprowadza inne dzieci po lesie.

- W przyszłości planujemy też stworzyć altankę, w której staną miniaturowe meble dla krasnali, którymi dzieci będą mogły się bawić i stwarzać swój mały świat - dodała pomysłodawczyni projektu.

Las jest otwarty dla wszystkich, zarówno dużych, jak i małych. Na spacerze z krasnalami każdy będzie mógł przenieść się do świata znanego z baśni. Kto wie, może gdzieś w lesie śpi Królewna Śnieżka?

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Mateusz Łysiak

Reporter: Dagmara Kowalczyk

Pozostałe wiadomości