Hobby

Jak narysować twarz dziewczyny? Odpowiednie wskazówki pozwolą zrobić to krok po kroku

Hobby

Aktualizacja:
dlon nad kartka rysujaca twarz dziewczyny zblizenie

W życiu każdego twórcy nadchodzi taki moment, gdy zaczyna interesować się przedstawieniami ludzi. To prawda, że z początku woli rysować prostsze kształty i skupiać się chociażby na zwierzętach, które fascynują go dużo bardziej niż człowiek. Z czasem jednak pojawia się największy dylemat: jak narysować twarz, by przypominała kogoś, kogo rzeczywiście chce się przedstawić na rysunku?

Wielu kusi, by przedstawiać na swoich obrazach piękne kobiety. Oczywiście tym, co najbardziej przyciąga wzrok na każdym takim dziele jest twarz. Niestety jej wierne odwzorowanie wydaje się bardzo skomplikowane, dlatego wielu poddaje się nim w ogóle zacznie. A jak narysować twarz dziewczyny, chłopaka czy dziecka? Wystarczy opracować dobrą metodę i postępować za każdym razem według ustalonej kolejności.

Jak narysować twarz dziewczyny? Krok pierwszy: przygotowanie do tworzenia

Nikt nie siada do rysowania kompletnie nieprzygotowany. Właśnie dlatego na początku, gdy autor przyszłego dzieła będzie się jeszcze zastanawiać, jak narysować twarz, należy wybrać odpowiednie narzędzia. Efektowne będzie chociażby studium wykonane w całości ołówkiem (wówczas wykorzystuje się ołówki o różnej twardości). Można oczywiście wprowadzić kolor i posłużyć się kredkami bądź markerami .

Rysownik nie powinien też zapomnieć o wyborze dobrego zdjęcia , które pozwoli w miarę wiernie odwzorować rysy twarzy konkretnej postaci. To oczywiście od twórcy zależy, jaki portret chce przygotować – jeśli zależy mu na tajemniczości, może wybrać zdjęcie mocno zacienione, jeśli natomiast interesuje go zwykły portret, postawi raczej na przedstawienie ukazujące wszystkie szczegóły w pełni.

Z drugiej strony, można również wykonać portret z pamięci lub stworzyć fikcyjną postać . Wówczas zadanie tylko z pozoru okaże się prostsze, bo będzie wymagało od twórcy jeszcze większego skupienia oraz precyzji. Jednocześnie natomiast może przynieść niespodziewane efekty, które zaskoczą wszystkich oglądających.

Jak narysować twarz dziewczyny? Krok drugi: odnajdowanie jej kształtów i rozmieszczanie poszczególnych elementów

Kiedy rozważa się, jak narysować twarz krok po kroku, najpierw trzeba postarać się uchwycić jej owal (jeśli rysunek ma być wykonany en face ). Wbrew pozorom, każdą twarz można oprzeć na prostej figurze geometrycznej. Rysownik musi więc najpierw ustalić, czy ta, którą będzie przenosić na papier, jest bardziej okrągła, owalna, kwadratowa czy raczej trójkątna . Są także twarze w kształcie serca, a ich odwzorowanie może przysporzyć nieco więcej problemów. Gdy jednak uda się oddać owal twarzy, należy przejść do osadzenia uszu (powinny się znaleźć tuż powyżej linii szczęki).

Najważniejszym działaniem, jakie trzeba podjąć, jest rozmieszczenie poszczególnych elementów na twarzy : oczu, nosa oraz ust. Na twarzy warto zrobić krzyżyk zbiegający się z jej naturalnymi załamaniami. Na poziomej linii trzeba zaznaczyć delikatnymi kropkami oczy, nieco poniżej przecięcia linii, na środku – czubek nosa, a tuż pod nim, zachowując jednak stosowny odstęp – usta.

Jak narysować twarz dziewczyny? Krok trzeci: studium oczu

Magnetyczne spojrzenie to coś, co od razu przyciąga wzrok obserwatora. Przede wszystkim trzeba oczy dobrze rozmieścić względem siebie i zadbać o zachowanie naturalnej odległości między nimi . Oczy także mają różne kształty: niektóre przypominają migdały, inne są okrągłe, inne zaś bardzo wąskie. Warto też przyjrzeć się budowie powiek, jak wysoko znajdują się nad okiem (niektórzy mają cięższe powieki, innych powiek z kolei prawie nie widać, gdy oczy są otwarte).

Trzeba zwrócić uwagę na właściwe odwzorowanie kącika: może być bardziej ścięty, wydłużony lub prawie niewidoczny. Nie wolno też zapominać o rzęsach, chyba że chce się wiedzieć, jak narysować twarz anime (tam rzęsy nie są konieczne, a już zwłaszcza nie powinny się pojawić na dolnych powiekach).

Jak narysować twarz dziewczyny? Krok czwarty: budowa nosa

Nos, jeśli tylko został dobrze umiejscowiony na twarzy, nie powinien sprawić rysownikowi kłopotów. Od przodu widać jego czubek oraz skrzydełka (tu bardzo ważne jest uchwycenie kształtu nosa oraz jego symetrii ). Konieczne będzie także zaznaczenie połączenia dwóch części nosa. Trzeba też zaznaczyć łuk brwiowy (łącznie z brwiami), by dobrze współgrał z oczami.

Jak narysować twarz dziewczyny? Krok piąty: usta

Pod nosem powinno się zostawić odrobinę miejsca, poniżej którego musi się znaleźć górna warga. Najpierw warto zaznaczyć linię łączącą obie wargi (każda z nich ma inny układ, to dzięki niej wyrażane są też emocje). Dolna warga zwykle jest większa od górnej i trzeba o tym pamiętać. Artysta, który myśli nad tym, jak narysować twarz, musi także skupić się na kształcie ust. Dobrze będzie również odwzorować linie, rysujące się na wargach, by odwzorować ich naturalny wygląd (o ile portret ma być naturalistyczny).

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości