Hobby

Wędki teleskopowe - rodzaje połowów i polecane modele

wędka i morze

Fot. Himiona Grace / EyeEm / Getty Images

Hobby

Wędki teleskopowe - rodzaje połowów i polecane modele

wędka i morze

Fot. Himiona Grace / EyeEm / Getty Images

Wędki teleskopowe mają bardzo ważną przewagę nad pozostałymi wędziskami - po złożeniu zajmują bardzo mało miejsca i są łatwe w transporcie. Obecnie są już tak samo trwałe, jak wędki składające się z kilku niezależnych części. Jest to też sprzęt relatywnie tani.

Wędki teleskopowe charakteryzują się wysuwaniem poszczególnych części z elementu głównego. Można je stosować w większości metod wędkarskich, w szczególności w łowieniu karpia. Ten rodzaj wędziska znany jest jako wędka teleskopowa karpiowa.

W zależności od wielkości takie wędki mogą składać się z dwóch, trzech lub czterech segmentów. Najpopularniejsi producenci wędek teleskopowych to firmy Shimano, Daiwa, JVS, Fox Matrix, Dragon, Mikado czy Okuma.

Do jakich metod można używać wędki teleskopowej?

Wędka teleskopowa sprawdza się w praktycznie wszystkich metodach łowienia.

· Gruntówki ze sprężyną - zestaw do połowów tą metodą jest dosyć ciężki, dlatego wędka powinna mieć ciężar wyrzutu co najmniej 200 g. Konstrukcja tego rodzaju wędki teleskopowej musi pozwalać na hol kilkukilogramowych sztuk. Złowienie silnego okazu ułatwia akcja paraboliczna lub średnia. Te wędki teleskopowe umożliwiają łowienie takich ryb, jak karpie, leszcze oraz inne średnie i duże ryby.

· Feeder i picker na teleskopie - tego rodzaju wędki teleskopowe zaopatrzone są w koszyczek z zanętą, co jest bardzo skuteczną metodą w sytuacji, kiedy łowienie na spławik nie przynosi efektu. W tym przypadku branie sygnalizowane jest drgającą szczytówką. Do zestawu dołączone są dwie lub trzy końcówki różnej grubości, które można zmieniać w zależności od warunków panujących na łowisku.

· Wędki karpiowe teleskopowe - ten rodzaj wędek teleskopowych musi charakteryzować się bardzo dużą wytrzymałością. Dwuskładowe wędki karpiowe po złożeniu nadal mają do 2 m długości, dlatego wędka karpiowa teleskopowa jest najlepszym rozwiązaniem.

· Wędki teleskopowe gruntowe - ten zestaw wędek teleskopowych umożliwia polowanie na bardzo duże sztuki suma, sandacza lub szczupaka, żerujące przy dnie. Dlatego też wędka teleskopowa gruntowa musi być bardzo wytrzymała i mieć duży ciężar wyrzutowy. Powinny też charakteryzować się miękką akcją, która umożliwi amortyzację szarpnięć oraz szybki i bezpieczny hol.

· Wędki teleskopowe spławikowe - wędki teleskopowe używane są w wielu metodach, ale stworzone są przede wszystkim do metody spławikowej. Wędka ma najczęściej długość 3-5 m, a po złożeniu jej długość transportowa wynosi zaledwie 60 cm. Korzystanie z wędki teleskopowej nie wymaga specjalnych umiejętności, dlatego właśnie od tego zestawu warto rozpocząć przygodę z wędkowaniem.

Wędki teleskopowe do spinningu

Wędki teleskopowe spinningowe to podstawowe wędki do polowania na drapieżniki. Wyróżniają się dużą poręcznością, łatwością w transporcie. Do niedawna uważano, że wędki teleskopowe są mniej trwałe od klasycznych dwuczęściowych wędek spinningowych. Teraz to uległo zmianie - wędki teleskopowe produkowane są z trwałego i bardzo lekkiego włókna węglowego, a szybka akcja szczytowa powoduje, że nie odbiegają już w swych parametrach od klasycznych wędek składanych. W zależności od wybranego łowiska i ryby, na którą planujemy polować, wybieramy model (mocniejszy lub delikatniejszy) o odpowiedniej długości i ciężarze wyrzutowym. I po raz kolejny warto podkreślić zalety transportowe - wędki teleskopowe osiągają nawet do 6 m długości, ale układ teleskopowy umożliwia złożenie ich, przez co nie zajmują wiele miejsca.

Zobacz film: Zupa rybna z pomidorami. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jakie wędki teleskopowe polecają eksperci?

Na rynku jest wiele różnego rodzaju wędek teleskopowych. Ich wybór zależy od indywidualnych preferencji użytkowników. Są jednak pewne modele, które szczególnie polecają doświadczeni wędkarze:

· Holiday Feeder 360/120 - jest to czteroelementowa wędka teleskopowa typu feeder, przeznaczona do metody połowu drgającą szczytówką. Jej długość to 360 cm, ciężar wyrzutowy 120g, a waga 401 g. Wykonana jest z włókna węglowego. Bardzo dobrze sprawdza się zarówno w wodach płynących, jak i stojących. Ta wędka teleskopowa umożliwia łowienie ryb z daleka od brzegu i jest odporna na silny wiatr. Świetnie sprawdza się też do łowienia z koszyczkiem zanętowym. To bardzo dobry sprzęt dla osób zaczynających przygodę z wędkarstwem.

· Mikado da Vinci Carp 390 - wędka teleskopowa karpiowa wykonana z włókna węglowego. Jest to wędka bardzo szybka, dlatego świetnie sprawdzi się w łowieniu karpia i amura. Powiększona średnica blanków pozwala na dynamiczne i dalekie rzuty. Ta wędka teleskopowa posiada małe ugięcie, co umożliwia oddawanie celnych rzutów oraz pewny, skuteczny hol upolowanych okazów. Długość wynosi 390 cm, waga 374 g. Użytkownicy doceniają zwłaszcza dobre wykonanie i komfort łowienia nawet w trudnych warunkach.

Co sądzisz o tym artykule?
81
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0