Pociąg seksualny – co to jest i jak się objawia popęd płciowy

Para leży na kanapie i przytula się. Bliskość.
Fot. Laetizia Haessig EyeEm / Getty Images
Popęd płciowy jest bodźcem motywacyjnym, dzięki któremu u ludzi pojawia się chęć zaspokojenia potrzeb seksualnych. Jego poziom jest różny u każdej osoby i może zmieniać się pod wpływem wielu czynników. Znane są także naturalne sposoby na jego zwiększenie.

Ludzie od zawsze zadają sobie pytanie co pociąga kobietę w mężczyźnie i odwrotnie. Za odczuwanie pożądania, pociąg fizyczny i ochotę na seks odpowiedzialny jest popęd płciowy , czyli wrodzona potrzeba zaspokojenia seksualnego. Jego działanie od zawsze stanowiło przedmiot psychologicznych badań naukowych. Powstało kilka teorii wyjaśniających, czym jest popęd płciowy i skąd się bierze.

Co to jest pociąg fizyczny?

Pociąg seksualny , inaczej popęd płciowy lub libido , to psychiczna, wewnętrzna chęć podejmowania stosunków płciowych i pobudzenie, którego celem jest zaspokojenie fundamentalnych potrzeb seksualnych. Jego poziom jest różny u każdej osoby i zmienia się pod wpływem działania kilku czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Nie ma jednoznacznych wytycznych ani narzędzi mierzących jego wartość, a określenie, czy libido jest wysokie czy niskie, zależy od indywidualnych odczuć.

Przez lata badacze zajmujący się ludzką psychiką próbowali wyjaśnić, czym dokładnie jest popęd płciowy . Terminu libido po raz pierwszy użył Zygmunt Freud . Według niego jest to forma energii życiowej, która umożliwia realizowanie potrzeb seksualnych. Podobnie, choć nieco szerzej, uważał inny psycholog, Carl Gustav Jung , który uznał pociąg seksualny za energię psychiczną, a tym samym pozbawił go wyłącznie seksualnego znaczenia.

Popęd płciowy – co wpływa na jego poziom?

Popęd płciowy objawia się ochotą na seks i gotowością do odbycia stosunku seksualnego. Powszechnie uważa się, że jest on wyższy u mężczyzn , ponieważ jest ściśle związany z dostarczanymi im bodźcami fizycznymi (wzrokowymi, słuchowymi, dotykowymi) lub samym wyobrażeniem aktu seksualnego. Często wystarczy jedynie niewielka stymulacja stref erogennych, aby wzbudzić u nich pożądanie. Popęd u kobiet jest bardziej wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych (psychicznych: stosunek do partnera, stres). Dopiero odnalezienie równowagi między nimi wzbudza pożądanie. Poza tym to, co pociąga dziewczyny , niekoniecznie stymuluje seksualnie mężczyzn i odwrotnie.

Poziom libido nie jest stały i zmienia się pod wpływem działania kilku czynników:

· ogólnego samopoczucia i trybu życia (równowaga między pracą a odpoczynkiem),

· poziomu odczuwanego stresu,

· stężenia hormonów płciowych we krwi (głównie estrogenów i testosteronu),

· stosunku do partnera i poziomu relacji,

· akceptacji swojego ciała i swojej seksualności,

· stylu życia (używki i nieprawidłowa dieta obniżają popęd płciowy).

Zobacz film: Dlaczego pociągają nas dranie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Brak popędu u mężczyzn i kobiet

Nie ma ściśle określonych norm dotyczących tego, jaki stopień popędu płciowego jest prawidłowy, za niski lub zbyt wysoki. Jeżeli małe lub wysokie libido nie przeszkadza w funkcjonowaniu i relacjach partnerskich, nie można mówić o zaburzeniach. Jednak jeżeli wcześniej pociąg seksualny utrzymywał się na satysfakcjonującym poziomie i nagle uległ obniżeniu, należy poznać przyczynę tego stanu i rozpocząć prawidłowe leczenie (farmakologia, terapia psychologiczna, terapia seksuologiczna).

Całkowity brak popędu u mężczyzn i kobiet (hipolibidemia) może być spowodowany dużym poziomem stresu, depresją, przyjmowaniem niektórych leków, menopauzą, lękiem przed niechcianą ciążą, ukrywaniem prawdziwej orientacji seksualnej lub zaburzeniami hormonalnymi. Jest to stan odwracalny, należy jednak podjąć właściwe leczenie. Brak pociągu seksualnego, który istnieje bez konkretnej przyczyny, to aseksualizm . Natomiast nadmierne zainteresowanie seksem i erotyką może być sygnałem świadczącym o seksoholizmie.

Jak zwiększyć popęd płciowy?

Na swój popęd płciowy można wpływać za pomocą kilku sprawdzonych naturalnych sposobów . Przede wszystkim zalecana jest zmiana swojego stylu życia na zdrowszy. Poprawa ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia wpływa pozytywnie na sferę seksualną. Już samo ograniczenie poziomu stresu dzięki aktywności fizycznej, ćwiczeniom relaksacyjnym, masażom lub nauce sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach przynosi oczekiwane efekty. Znalezienie równowagi w ciągu dnia między pracą i odpoczynkiem oraz wygospodarowanie odpowiedniej liczby godzin na sen również istotnie wpłyną na poziom libido. Należy także zrezygnować z używek, które nie tylko zmniejszają ochotę na seks, ale powodują też problemy z erekcją.

Na zwiększenie pociągu fizycznego znaczący wpływ ma to, co jemy . Niektóre pokarmy to naturalne afrodyzjaki , które dzięki zawartym w sobie składnikom mineralnym powodują wzrost popędu seksualnego. Należą do nich między innymi: owoce morza, ryby, sok z granatu, truskawki, awokado, czekolada, szampan i czerwone wino.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości