Hobby

Co to jest cosplay i jak go zrobić? Porady cosplay dla początkujących

Hobby

cosplay

Chociaż sama nazwa cosplay pochodzi od słów costume playing, czyli zabawa w przebieranie, wielu cosplayerów traktuje swoje hobby niezwykle poważnie. Spędzają bowiem wiele godzin na przygotowaniu specjalnych kostiumów, dopracowanych w każdym szczególe.

Na cosplay składa się nie tylko sam strój, lecz często także charakteryzacja, dlatego hobby to wymaga zdolności manualnych. Na konkursach konieczna bywa też prezentacja postaci, dlatego przydają się również umiejętności aktorskie. Jak zrobić cosplay i jak zacząć rozwijać się w tej dziedzinie?

Więcej:

Co to jest cosplay i co znaczy dla jego twórców?

Podstawą cosplayu jest przygotowanie odpowiedniego stroju oraz charakteryzacji, które będą jak najwierniej odwzorowywały wybraną postać z gry, filmu, serialu, komiksu czy nawet książki. Najczęściej dotyczy on postaci fantasy, science fiction lub anime. Początkujący cosplayerzy często kompletują swoje stroje z gotowych, dostępnych w sklepach ubrań czy dodatków. Osoby bardziej zaawansowane swoje stroje szyją samodzielnie, z ogromną dbałością o szczegóły. Bardzo ważnym elementem stylizacji jest również odpowiednia fryzura bądź peruka, a także makijaż. Bardziej zaawansowani cosplayerzy potrafią nawet stworzyć zachwycający body art, czyli pomalować całe ciało specjalnymi farbami przeznaczonymi do tej sztuki. Twórcy cosplayu nie mogą zapominać o drobiazgach, np. biżuterii czy soczewkach kontaktowych.

Decydując się na wzięcie udziału w konkursie podczas konwentu, należy również pamiętać o przećwiczeniu póz, sposobu poruszania się i gestykulacji, a nawet stylu mówienia danej postaci. Warto pamiętać, że na polskich konkursach strój musi być uszyty własnoręcznie.

Dla niektórych miłośników cosplay jest wyłącznie hobby, które pozwala im od czasu do czasu przebrać się za ulubione postacie i po prostu dobrze się bawić. Dla innych to specyficzna forma sztuki oraz możliwość oderwania się od rzeczywistości, nawet na chwilę. W niektórych krajach bywa też sposobem na zarabianie pieniędzy, jednak do Polski cosplay trafił dopiero niedawno, dlatego nie jest to tu możliwe. Jego ciągły rozwój wkrótce może sprawić, że również w naszym kraju cosplay stanie się źródłem zarobku.

Jak zrobić cosplay? Porady dla początkujących

Do rozpoczęcia przygody z cosplayem nie są konieczne szczególne umiejętności, wystarczy zaangażowanie, pasja i odrobina samozaparcia. Początkujący cosplayerzy często nie szyją swoich strojów sami, ale kompletują je z elementów znalezionych np. w second-handach, a nawet szafach rodziny i znajomych. Również o wykonanie fryzury i makijażu można poprosić znajomych, ewentualnie wybrać postać, u której te elementy nie będą zbyt skomplikowane.

Aby jednak rozwijać to hobby, warto nauczyć się przynajmniej podstaw szycia. Taka umiejętność nie tylko stwarza szersze możliwości, lecz także daje znacznie większą satysfakcję z osiągniętego efektu. Przed wykonaniem pierwszych kostiumów bardzo ważne jest rozeznanie się w cenach poszczególnych materiałów i dodatków, by móc ustalić budżet na dany strój. Wiąże się to także z wykonaniem projektu. Osoby, które nie mają zbyt dużych umiejętności szycia, nie powinny na początku próbować realizować zbyt skomplikowane projekty. Łatwo bowiem się zniechęcić. Na późniejszych etapach można rozpocząć naukę tego, jak wykonać zbroję do cosplayu, to jednak trudniejsze zadanie od kostiumu materiałowego. Z tego też powodu postacie, dla których jest ona elementem obowiązkowym, mogą nie być odpowiednie na pierwszy cosplay.

Ważne jest także, aby kostium był wygodny. Najczęściej cosplayer spędza w nim co najmniej kilka godzin, dlatego powinien móc swobodnie w nim usiąść czy zjeść posiłek. Strój nie może również krępować ruchów.

Czasami nawet wykonując proste kostiumy, można napotkać problemy. W takich sytuacjach dobrym wyjściem jest poszukanie odpowiednich tutoriali, np. na YouTube. Dzięki temu praca nad projektem powinna pójść znacznie sprawniej.

Warto też zaznaczyć, że chociaż sposobem na zrobienie dobrego, pierwszego cosplayu często jest wybór jak najprostszego projektu, nie stanowi to reguły. Innym rozwiązaniem, które ułatwia pracę, może być zdecydowanie się na odwzorowanie bohatera podobnego do cosplayera fizycznie, co da również doskonały, naturalny efekt. Jednak osoby przekonane, że już na początku poradzą sobie z wykonaniem trudniejszych projektów, bo np. szyły już wcześniej, mogą zdecydować się po prostu na strój ulubionego bohatera, nie zastanawiając się nad stopniem skomplikowania stylizacji. Wszystko jest kwestią bardzo indywidualną – najważniejsze, aby cosplayer dobrze się przy tym bawił i był zadowolony z efektu swojej pracy.

Cosplay to doskonała zabawa, a czasami nawet sposób na życie. Istnieje możliwość, aby przygotować tani i prosty kostium. Warto jednak poświęcić trochę czasu i wysiłku, by rozwijać się w tej dziedzinie i czerpać z tego jak największą satysfakcję.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości