Finanse i Praca

Prawie połowa Polaków w wieku produkcyjnym nie pracuje. Jakie mogą być tego konsekwencje?

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Digital VisionLuis Alvarez/Getty Images

Praca to nie tylko pieniądze. Dzięki niej zyskujemy niezależność i możliwość decydowania o osobie. Niestety, jak pokazują dane zebrane przez Narodowy Bank Polski na każde tysiąc osób ponad 800 jest bez pracy. Dlaczego nie chcemy pracować i jakie mogą być tego konsekwencje?

Kto w Polsce nie podejmuje pracy?

"Raport o inflacji"przygotowany przez Narodowy Bank Polski pokazuje, że w Polsce mamy 16,4 mln osób pracujących, 12,7 mln biernych zawodowo i 687 tys. osób bezrobotnych. W tej grupie znajdują się emeryci, studenci, którzy nie łączą nauki z pracą, osoby, które z powodów zdrowotnych nie mogą pracować oraz te, które po prostu nie chcą podjąć się żadnego zajęcia.

Stopa aktywności zawodowej, czyli stosunek osób pracujących do niepracujących, od lat oscyluje w okolicach 56 proc. W 2019 roku na 1000 pracujących Polaków przypadały 862 osoby niepracujące.

Warto dodać, że od kilku lat przybywa osób, które pobierają świadczenia emerytalne i rentowe: od 2015 roku grupa ta wzrosła o milion. Tym samym roczne wydatki ZUS-u na emerytury wzrosły w tym czasie ze 126 mld zł do 176 mld zł.

Dlaczego Polacy nie chcą pracować?

Dane zawarte w raporcie NBP pokazują, że pod względem aktywności zawodowej wypadamy najgorzej wśród krajów Europy Zachodniej. Bardziej aktywni są także Czesi czy Węgrzy. W ocenie Pawła Cymcyka ekonomisty z firmy DNA Rynków osób biernych zawodowo będzie tylko przybywać. - Wszystko za sprawą coraz liczniejszych roczników przechodzących na emeryturę. Dodatkowo osoby młode, między 15. a 23. rokiem życia, nie mają silnej presji na podjęcie pracy, część po prostu pracować nie chce - mówił.

Niestety, te ogromne dysproporcje między pracującymi a bezrobotnymi odbiją się nas wszystkich. - Osoby szybko przechodzące na emeryturę będą miały niższe emerytury, a osoby późno podejmujące pierwszą pracę mają mniejsze doświadczenie i w praktyce niższe pensje. Są to więc konsekwencje negatywne zarówno dla skarbu państwa, jak i dla domowych budżetów - dodał Paweł Cymcyk, ekonomista z firmy DNA Rynków

Zobacz także:

Zobacz wideo: Czym jest niewidzialna praca?

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: wprost.pl

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości