Finanse i Praca

Jak zostać księgową? Wykształcenie, studia, kursy

Finanse i Praca

Aktualizacja:
The Image Bank RFGetty Images/RunPhoto

Praca w księgowości stwarza podstawy do dynamicznego rozwoju, a także wysokich zarobków. Właśnie dlatego wiele osób zastanawia się nad tym, jak zostać księgową, jakie kursy należy ukończyć i w jaki sposób zadbać o rozwój kariery w tym zawodzie.

Przepisy z 2014 roku zniosły obowiązek posiadania certyfikatu z księgowości w tym zawodzie. Nie znaczy to jednak, że każdy może rozpocząć karierę w branży. Największe znaczenie ma ukończenie odpowiednich studiów lub kursów i szkoleń. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również kurs z księgowości połączony ze stażem, w którego trakcie można zdobyć doświadczenie zawodowe, a także poznać branżę.

Jak zostać księgową? Wykształcenie i kursy

W Polsce nie powstały dotychczas studia kierunkowe, które przygotowywałyby do zawodu księgowej, chociaż praca ta jest bardzo popularna od wielu lat. Właśnie dlatego, każdy, kto zastanawia się nad zostaniem księgową lub księgowym, powinien zdecydować się na studia ogólne lub kurs. Kierunki na uczelniach, które najlepiej wybrać, to rachunkowość i finanse, ekonomia albo zarządzanie z elementami rachunkowości. Można także ukończyć inny kierunek, a następnie wybrać się na studia podyplomowe. Ta droga jest jednak trudniejsza i dłuższa, wymaga też większego wkładu finansowego. Warto pamiętać o tym, że praca księgowej wiąże się z ciągłym doskonaleniem i koniecznością edukacji, co oznacza, że nauka nie kończy się na studiach. Zamiast drogi uczelnianej można zdecydować się na kurs na księgową, którego koszt wynosi ok. 2000 złotych. Istnieją także szkolenia dla osób, które wiedzę zdobyły w szkole policealnej, czyli dla bardziej zaawansowanych. Warto pamiętać o tym, że w przypadku pracy w księgowości znaczenie ma nie tylko wykształcenie, lecz także odpowiednie kompetencje, takie jak: skrupulatność, odpowiedzialność, umiejętności matematyczne i analityczne, zdolność logicznego myślenia oraz chęć do pracy pod presją czasu. Znaczenie mają kompetencje społeczne, czyli dobra komunikacja z innymi ludźmi, umiejętność pracy w zespole, a także efektywne porozumiewanie się. Należy też zdawać sobie sprawę z tego, jakie obowiązki ma księgowy. Wśród codziennych zadań w pracy można wyróżnić:

  • weryfikacja i księgowanie faktur,
  • wypełnianie dokumentów finansowych,
  • przygotowywanie przelewów bankowych,
  • tworzenie raportów,
  • współpraca z audytorami, a także instytucjami takimi jak Urząd Skarbowy lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
  • przygotowywanie sprawozdań finansowych.

Zarobki księgowych zależą od poziomu stanowiska, doświadczenia, a także od konkretnej firmy i miasta, w którym znajduje się przedsiębiorstwo.

Księgowość dla początkujących, czyli pierwsza praca

W XXI wieku dużo mówi się o rynku pracownika, jednak warto pamiętać o tym, że sytuacja ta nie dotyczy księgowości, ponieważ specjalistów jest sporo. Właśnie dlatego już na początku kariery warto zastanawiać się nie tylko nad tym, jak nauczyć się księgowości, lecz także jak pokierować swoją ścieżką zawodową. Zwykle na początek polecane są staże i praktyki, a doświadczenie zdobywa się zarówno w małych i średnich firmach, jak i w korporacjach. Zwykle duże przedsiębiorstwa oferują dogodne warunki zatrudnienia oraz atrakcyjne wynagrodzenie, jednak nie jest to regułą. Można wybrać taki kurs na księgowego – jeden z elementów takiego szkolenia stanowią praktyki w jakiejś firmie. Dobry księgowy powinien posiadać nie tylko wiedzę, lecz także charakteryzować się pewnością siebie i otwartością na zmiany. W warunkach globalizacji i elastyczności konieczne jest dopasowanie się do oczekiwań pracodawców, jak również zdobycie dodatkowych umiejętności, które będą wyróżniały kandydata na tle innych osób. Ofert pracy można szukać na różnych portalach internetowych, a także w mediach społecznościowych. Warto pamiętać o tym, że praca w księgowości w korporacjach wygląda inaczej niż w małych firmach, co oznacza, że różnią się zarówno procesy, jak i sformalizowanie. Polskie prawodawstwo jest skomplikowane, dlatego konieczne jest ciągłe dostosowywanie się do zmieniających się przepisów i doszkalanie. Warto skoncentrować się na swojej karierze i rozwijać się, ponieważ posada głównego księgowego lub osoby na samodzielnym stanowisku w tej branży wiąże się z dużo wyższymi zarobkami, a także dodatkowymi świadczeniami pozapłacowymi. Jeśli chodzi o to, jak zdobyć doświadczenie w księgowości, to najważniejsze jest podjęcie pracy w dynamicznej firmie, w której istnieje określona ścieżka awansu. Można też otworzyć własną działalność i świadczyć usługi księgowe dla przedsiębiorców.

Księgowa Zosia Piątek po godzinach oddaje się swojej największej pasji. Jakiś czas temu postanowiła przejąć od mamy i babci szydełka i tworzyć na nich torebki, koszyki i dywaniki.

Zobacz także:

Koronawirus a praca zdalna. Czy firma musi nam zwrócić pieniądze za zużytą energię?

Piotr Cieplak - reżyser i dendrolog. "Praca w ogrodzie pozwala mi uważniej i w sposób bardziej odpowiedzialny zabierać głos"

Kasia Struss i jej pracowity urlop w Polsce. "Praca modelki to są wakacje przy macierzyństwie"

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

Pozostałe wiadomości