W okresie kwarantanny wszyscy obawiamy się o zdrowie swoje i najbliższych. Kościół wychodzi naprzeciw wiernym i prosi, by pozostać w domach i uczestniczyć w eucharystii on-line, za pośrednictwem YouTuba, Facebooka lub stron internetowych. O istocie uczestnictwa w chrześcijańskim życiu duchowym oraz o internetowych mszach porozmawialiśmy z reporterką Katarzyną Olubińską-Godlewską oraz ojcem Franciszkaninem Lechem Dorobczyńskim.
Koronawirus zamknął nas wszystkich w domach, dlatego staramy się wyjść naprzeciw rodzicom, dzieciom oraz wszystkim tym, którym odnalezienie się w tej sytuacji sprawia kłopot. Z racji tego, że mamy więcej wolnego czasu, warto go wykorzystać na rozwijanie swoich pasji, czy nadrobienie czytelniczych zaległości. Zobacz inspiracje i propozycje na konstruktywne spędzanie czasu w domu.
W związku z koronawirusem zaleca się wszystkim mieszkańcom, aby pozostali w domach. Są jednak osoby, które muszą jeździć do pracy, a podróżowanie komunikacją miejską jest nieuniknione. Rozmawialiśmy z Anną Dobrowolską, rzecznikiem spółki miejskiej GAiT o bezpieczeństwie w transporcie publicznym. Jak i kiedy przeprowadzana jest dezynfekcja pojazdów?
Klęski żywiołowe, skażenia, uprzedzenie o zanieczyszczeniu środowiska, ale też przypomnienia o ważnych wydarzeniach z historii kraju lub zwykła kontrola techniczna – w takich przypadkach możemy usłyszeć sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze.
Rozwiązania sieci VPN stosowane są najczęściej w korporacjach, w których zatrudnione osoby pracują zdalnie na niezabezpieczonych łączach. Poza tym sieci VPN mają bardzo dużą efektywność, nawet przy łączach o słabej przepustowości. Dzięki kompresji danych tempo ich przesyłu jest bardzo wysokie.
Elastyczny czas pracy to rozwiązanie, które bardzo chętnie wprowadzają firmy z różnych branż. Co ważne, ma on wiele zalet zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Na czym polega praca z elastycznym grafikiem i kiedy taka sytuacja może być korzystna?
Od ponad tygodnia zostajemy w domu. Dzieci nie chodzą do szkoły i przedszkoli, rodzice pracują zdalnie. Sytuacja może budzić pewne frustracje i napięcia, które wyładowujemy na dzieciach. Kończy się najczęściej krzykiem… O negatywnych skutkach krzyku porozmawialiśmy z psycholog dziecięcą Agnieszką Golą.
20-letnia Kinga Wawro z Jarosławca urodziła się bez prawego przedramienia. Mimo tego nie odpuszcza i marzy, by zostać mechanikiem samochodowym. Potrzebuje protezy bionicznej, dzięki której będzie mogła bez przeszkód wykonywać prace w warsztacie. Sprawdźcie, jak można jej pomóc.
To jedyne w Polsce buty wege. Są robione z materiału wytworzonego ze skórek po jabłkach albo odpadków po przerobie ananasa. Powstają w małym, rodzinnym warsztacie. Zajrzeliśmy do niego z kamerą.
Pandemia koronawirusa bez wątpienia jest dla wszystkich stresującą sytuacją. Może mieć też negatywny wpływ na życie intymne. Jak pokonać obawę przed zbliżeniem? Czy warto teraz starać się o dziecko? O tym rozmawialiśmy w studiu z seksuologiem dr. Robertem Kowalczykiem.
Przybierająca na sile pandemia to również rozszerzająca się plaga dezinformacji i fake newsów. Nasz gość - magik Y postanowił z tym walczyć, prezentując interaktywną iluzję obalającą najpopularniejsze mity na temat koronawirusa.
Ma 25 lat i jest najmłodszym zawodowym pilotem w Polsce. Zaledwie kilka miesięcy po zdobyciu licencji, jako 23-latek został śmigłowcowym mistrzem świata juniorów. Odebrał ten tytuł Thomasowi Morgensternowi - znanemu austriackiemu skoczkowi narciarskiemu, a zarazem pasjonatowi lotnictwa. O swojej zawrotnej karierze Bartosz Kończalski opowiadał w naszym studiu.
Szkoły i przedszkola w całym kraju są zamknięte. Przerwa w zajęciach potrwa jeszcze do Wielkanocy. Zobacz, jak kreatywnie spędzać z dziećmi czas w domu. Skorzystaj z pomysłów na zabawy, podczas których nikt się nie będzie nudził.
Trzeci odcinek 7. sezonu "Efektu Domina" powstał w Polsce. Dominika Kulczyk przybliża w nim sytuację wchodzących w dorosłość wychowanków domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych, z których wielu zmaga się z poczuciem odrzucenia, a nawet wykluczenia, co przekłada się na brak wiary we własne możliwości oraz trudności w wyborze drogi zawodowej. Są jednak osoby, na których pomoc mogą liczyć ci młodzi ludzie.
Niedziela dla każdego z nas może stać się okazją do wspólnego celebrowania śniadania razem z całą rodziną. Mikołaj Rey wraz z synkami Feliksem i Hubertem opowiedział, jak to w wygląda u niego w domu. Co serwuje pociechom?
Świat ludzi w ostatnich dniach się zatrzymał, natomiast świat zwierząt toczy się swoim rytmem i wita wiosnę. Marcin Kostrzyński wybrał się do lasu z kamerą i nagrał kilka nowych filmików. Zobaczcie, jak przyroda i zwierzęta budzą się do życia.
Na wypadek zamknięcia sklepów z powodu pandemii koronawirusa sporo osób zgromadziło zapasy jedzenia. Co zrobić, żeby kupione w nadmiarze produkty spożywcze się nie zmarnowały? Zdaniem dietetyczki Uli Somow, wiele z nich można zamrozić. Jak to zrobić prawidłowo?
Lidia Nwolisa, jej mąż Arinze wraz z czwórką dzieci Eleną, Aleksem, Bianką i Frankiem tworzą wyjątkową polsko-nigeryjską rodzinę. Razem przeciwdziałają dyskryminacji i rasizmowi, z którymi sami się stykali. Z jaką inicjatywą wyszło małżeństwo?
Koronawirus torpeduje każdą sferę życia, również sport, który jest obecnie sparaliżowany. Jak w tej sytuacji radzą sobie sportowcy? Co ze zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi? O tym porozmawialiśmy z mistrzem olimpijskim Szymonem Ziółkowskim oraz siatkarzem Wilfredo Leonem.
Ostatni czas, w którym większość z osób spędza w domach, może sprzyjać kreatywnym pomysłom. Niewykluczone, że nasi goście – uczestnicy programu "Kto to kupi?" zainspirują wielu do wcielenia z życie swoich pomysłów. Oto wynalazca wielofunkcyjnej smyczy dla psa, Łukasz Skryplonek i twórca mieszanki nasion antysmogowych, Maciej Podyma.
Zmiana czasu 2020. Przestawianie zegarków z zimowego na letni to zmora wielu osób. Z drugiej strony - większość krajów dzięki zmianie zauważa oszczędność energii oraz mniejszą liczbę wypadków samochodowych. Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni i odwrotnie?
Rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. W niektórych zakątkach Polski pojawiają się pierwsze bociany, które wracają do nas z ciepłych krajów. Marcin Sawicki udał się do Siedlec, gdzie porozmawiał na temat tych ptaków z Ireneuszem Kaługą z Grupy Ekologicznej.
Na banknotach może znajdować się bardzo dużo drobnoustrojów. Dlatego - jak przekonują eksperci - w czasie pandemii koronawirusa bezpieczniejsze są transakcje kartą. - Co nie oznacza, że nie należy ich zdezynfekować - zastrzega Paweł Widawski z Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Dwutygodniową przerwę mają również dzieci, które chodzą do żłobków. Rodzice tych najmłodszych maluchów mogą w tym czasie spróbować pożegnać butelkę ze smoczkiem i zastąpić ją kubeczkiem. O tym, jakie kubki wprowadzić na samym początku i czy mają one wpływ na rozwój aparatu mowy dziecka porozmawialiśmy z neurologopedą Marceliną Przeździęk.
Z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa Polacy zastosowali się do wytycznych służb sanitarnych i zostali w domach. Od ponad tygodnia praktycznie wszystkie obiekty publiczne są nieużywane. Zobacz, jakie pustki zapanowały na ulicach polskich miast.
Rośliny w mieszkaniu wpływają pozytywnie na emocje, poprawiają nasze samopoczucie oraz jakość powietrza. Mogą nam pomóc wrócić do zdrowia i utrzymać wewnętrzną równowagę. Które kwiaty doniczkowe wpływają na nas najlepiej? O tym mówiła florystka Anna Wojtala.
Kwarantanna to trudny czas dla wszystkich, ale samotność szczególnie doskwiera osobom żyjącym w pojedynkę. Gdy w grę wchodzą jedynie wirtualne kontakty z rodziną i znajomymi, może pojawić się smutek. Jak zmienić swoje nastawienie, by przetrwać najtrudniejsze momenty? O tym rozmawialiśmy z psychologiem Marią Rotkiel oraz youtuberką Joanną Lelejko.
Co robić z dziećmi w domu, kiedy szkoły i przedszkola w związku z koronawirusem są zamknięte? Ciekawe pomysły podsunęła nam psycholog i blogerka Kaja Wolnicka. Jak się bawi z dwójką swoich maluchów? Do czego służy im mąka?
Podczas kwarantanny mamy więcej czasu niż zazwyczaj. Warto poświęcić go na przykład na szlifowanie języków obcych. O sposobach na efektywną naukę opowiadała nam Arlena Witt, autorka programu „Po cudzemu” i nauczycielka języka angielskiego.
„Co z tego wyrośnie” to tytuł nowego cyklu ogrodniczego Dzień Dobry TVN. W najnowszym odcinku serii Łukasz Skop pokazał, jak zbudować szklarnię i co w niej zasiać. Zobaczcie sami!