Wielu rodziców obawia się, że w drodze do szkoły ich pociechom może przydarzyć się nieszczęśliwy wypadek. Nie wszyscy jednak mogą pozwolić sobie na to, by je codziennie odprowadzać. Co wtedy? Z nowatorskim pomysłem wyszli Wrocławianie. Na czym polega ich projekt "Szkolna ulica"?
Czym jest projekt "Szkolna ulica"?
Obecnie większość dzieci dociera do szkoły pieszo, rowerem, komunikacją miejską, bądź na hulajnodze. Jednak to ruch samochodów przed szkołami jest dla nich największym zagrożeniem. Teraz postanowiono o to zadbać we Wrocławiu, gdzie przy dwóch placówkach edukacyjnych w porannych godzinach są zamykane uliczki dla ruchu samochodowego.
Jest to program pilotażowy. Będzie trwał przez jeden miesiąc, czyli od 1 do 31 października. Polega na wyłączeniu z ruchu ulic w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły
- tłumaczyła w Dzień Dobry TVN oficerka piesza, Anna Szmigiel-Franz.
Skuteczność projektu "Szkolna ulica"
Choć niektórym nie podoba się owy pomysł, zdecydowana większość rodziców jest nim zachwycona. Edyta Skuła, mama dwóch uczniów powiedziała:
Wcześniej mieliśmy wątpliwości, czy dzieci są bezpieczne. Natomiast w tej chwili ja wiem, że w momencie kiedy przechodzą przez jezdnię, one są bezpieczne
Aby sprawdzić reakcje, wśród rodziców przeprowadzane są anonimowe ankiety - pierwsza odbyła się przed rozpoczęciem pilotażu (odpowiedziały na nią 164 osoby), a druga będzie miała miejsce tuż po jego zakończeniu. Wiadomo, że część pytań zostanie skierowana bezpośrednio do dzieci.
Dlaczego w szkole brakuje pedagogów? Zobacz wideo:
Zobacz też:
- Kate Winslet obchodzi urodziny. Pamiętacie jej najlepsze role?
- Założyciel kultowego domu mody nie żyje. Kenzo Takada miał 81 lata. Zmarł z powodu koronawirusa
- Trendy na jesień 2020 w stylizacjach Agnieszki Woźniak-Starak. Co nosić w najbliższym sezonie?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba