Co robić, by wspomóc dziecko w mówieniu?
Każde dziecko już od najmłodszych lat można wpierać w mówieniu. W jaki sposób? W Dzień Dobry TVN logopeda Joanna Rotyńska zdradziła:
Mowa dziecka kształtuje się do około 6. roku życia i przez ten cały czas możemy dziecko wspierać poprzez różne zabawy, a także ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia logopedyczne oraz funkcje słuchowe, które są ważne. Śpiewamy, mówimy wierszyki i rymowanki, dużo czytamy, wzbogacamy słownictwo dzięki temu wspieramy rozwój mowy u dziecka
Możemy wykorzystywać również różne domowe gadżety do zabaw, by nasza pociecha wzmocniła sprawność tych narządów, które biorą udział w mówieniu (czyli mięsień okrężny warg, język, podniebienie miękkie, żuchwa czy policzki). Można chociażby wysmarować usta dziecka miodem, a ono, podczas zlizywania, już będzie ćwiczyło swój język, a przez to właśnie aparat mowy.
Kiedy należy się martwić o mowę dziecka?
Nie trzeba wpadać w panikę przy niewielkich trudnościach, gdyż każde dziecko przez nie przechodzi, jednak należy być wyczulonym. Nie można wymagać, by 3-latek pięknie mówił, ale gdy już 6-latek nie potrafi wymówić głoski "R", jest to problem. Podobnie jest w momencie, gdy z dwu lub trzylatkiem mamy trudności komunikacyjne.
Jeżeli słyszymy, że jest problem, to proponuję iść do logopedy, który sprawdzi w ogóle jaka jest budowa narządów mowy, czy nie ma jakichś wad anatomicznych i ukierunkuje trochę ten plan terapii
- powiedziała Joanna Rotyńska.
Jak ubrać dziecko modnie i wygodnie? Zobacz wideo:
Zobacz też:
- Jennifer Lopez w najnowszym teledysku wystąpiła w garniturze od polskiej projektantki. Zobacz, jak wyglądała
- Brigitte Bardot obchodzi swoje urodziny. Dlaczego uchodzi za ikonę stylu?
- Trendy na jesień 2020 w stylizacjach Agnieszki Woźniak-Starak. Co nosić w najbliższym sezonie?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba