Karolina Wolińska słynie z robienia rzeczy ekstremalnych. W Dzień Dobry TVN nie tylko opowiedziała o surfowaniu zimą, ale też pokazała, jak to wygląda w praktyce. Zdradziła nam także, że na zimowe spotkanie z morzem usiłuje namówić swojego brata, projektanta Dawida Wolińskiego.
Daniel Urbaniak od 10 lat obserwuje sowy. Przychodzi też z pomocą rannym ptakom. Swoją pasją postanowił się dzielić i dawać radość innym. Dlatego właśnie stworzył podcast "Sowie Radio". O czym w nim opowiada?
Waldemar Kowalewski wybrał się na wyprawę na K2. Niestety musiał zrezygnować z dalszej wspinaczki ze względów zdrowotnych. Jak sytuacja wyglądała na miejscu? Waldemar oraz jego brat Michał opowiedzieli o tym w Dzień Dobry TVN.
Decyzja o zakupie płyty grzewczej może nastręczać trudności osobom, które nie wiedzą, jak działają płyta indukcyjna czy płyta ceramiczna. Wybór jest o tyle trudny, że obie płyty na pierwszy rzut oka wyglądają niemal identycznie. Różnią się m.in. bezpieczeństwem użytkowania i trwałością.
Złota, srebrna, kryształowa, rubinowa... Mowa oczywiście o rocznicach w związku. Jedni je celebrują, inni o nich zapominają. Jak obchodzić taką uroczystość? O tym w naszym programie opowiadała ślubna ekspertka Izabela Janachowska.
Bez wątpienia blat to jeden z najważniejszych elementów kuchni. To głównie dzięki niemu pomieszczenie jest funkcjonalne i estetyczne. Ważne jest jednak, by wybrać odpowiedni model. Jak kupić taki, który nie porysuje się, nie odbarwi, a przy tym będzie ładnie wyglądał? W Dzień Dobry TVN podpowiedział to architekt Jonatan Kilczewski.
Jedni zbierają znaczki pocztowe, inni magnesy na lodówkę. Marek Łączyński natomiast od lat poluje na starocie. Jego kolekcja pozwoliła mu na otwarcie antykwariatu. Imponujący zbiór liczy ponad 200 tysięcy książek.
Świat, który znaliśmy powoli odchodzi do lamusa. Zmiany, które już dzieją się na naszych oczach mają związek nie tylko z pandemią, ale przede wszystkim z tym co robią młodzi dorośli. Justyna Suchecka, dziennikarka, Rafał Flis z olimpiady projektów społecznych "Zwolnieni z teorii" oraz Magda Demczak, studentka - mają pomysł, jak zmienić świat. W jaki sposób? O tym rozmawiali z prowadzącymi Dzień Dobry TVN.
Awionetki najczęściej są dziś wykorzystywane do krótkich lotów krajoznawczych. Mało kto zdecydowałby się na pokonanie oceanu w tak małym samolocie. Dominik Punda udowadnia jednak, że mimo trudności, jest to możliwe.
W ostatnich latach psy rasy border collie stają się coraz bardziej popularne. Wszystko za sprawą ich wesołego usposobienia i ogromnego temperamentu. Warto jednak wiedzieć, że nieprawidłowo zsocjalizowane mogą stać się reaktywne, a nawet agresywne. Z czego to wynika?
Niedawno w sieci pojawiła się informacja, że piosenkarz Robbie Williams zatruł się rtęcią, jedząc bardzo dużo ryb. Jak się okazuje, nie tylko w rybach, ale także w wielu innych produktach spożywczych wykrywane są metale ciężkie, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. O tym, czego unikać i jak zdiagnozować zatrucie opowiedział nam Eryk Matuszkiewicz, internista, toksykolog.
W studiu Dzień Dobry TVN gościł Maciej Mindak. Agent nieruchomości związany ze stacją HGTV opowiedział o wpływie pandemii na rynek mieszkań. Sporo się zmieniło, ale sytuacja nadal jest dynamiczna. Jakie mieszkania cieszą się największą popularnością?
Coraz częściej współcześni rodzice otrzymują miano rodziców helikopterowych bądź curlingowych. Dlaczego? Tak jak w sporcie umiejętnie "wymiatają" spod nóg swoich dzieci życiowe przeszkody, w trosce o ich niczym niezakłócony rozwój. O skutkach takiego wychowania rozmawialiśmy z Martą Bąkowską, dziecięcym psychologiem klinicznym oraz Anią Dydzik, blogerką i mamą trzech córek.
Od poniedziałku 18 stycznia do szkół wracają dzieci z klas 1-3. Ponowna zmiana nauczania z systemu zdalnego na stacjonarny może być dla wielu z nich sporym utrudnieniem. Jak temu zaradzić? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym nauczycielka i pedagog specjalny Karolina Kupińska.
Dokuczanie, wyzywanie oraz wyśmiewanie to zjawiska, które dość często pojawiają się na szkolnych korytarzach. Dane zebrane na przestrzeni lat przez WHO mówią jasno – przemoc w szkołach jest zjawiskiem globalnym, dlatego też tak trudno całkowicie ją wyeliminować. Czy pandemia i szkoła online coś zmieniły, czy pogłębiły narastający problem? O tym opowiedział nam dr Radosław Kaczan, psychologiem z Uniwersytet SWPS, który prowadzi badania dotyczące przemocy rówieśniczej w szkołach i wdraża programy zapobiegające tym zjawiskom.
Natalia Narożańska jest nową nadzieją lotnictwa. Polka zaprojektowała samolot napędzany energią słoneczną. Jej pomysł może zrewolucjonizować podróże, ale nie tylko. Utalentowana konstruktorka opowiedziała w Dzień dobry TVN o kulisach studiowania w Cambridge.
Mówi się, że druga połowa stycznia to najbardziej ponury i depresyjny czas w roku. Dni są krótkie, a aura za oknem nie zachęca do spacerów. Na szczęście sposobów na zimową chandrę nie brakuje. Można na przykład zadbać o wnętrze mieszkania, dekorując je nowymi kwiatami lub nadać drugie życie roślinom, które towarzyszą nam od dawna. Zobacz, jakie propozycje przedstawił Łukasz Skop w cyklu "Co z tego wyrośnie?".
Opady śniegu i oblodzenie dróg znacząco utrudniają jazdę samochodem. W takich warunkach nietrudno o wypadek czy stłuczkę. Jak się zachować, gdy dojdzie do kolizji? Czy wzywanie policji zawsze jest konieczne? Na te i inne pytania - w rozmowie z Marcinem Sawickim - odpowiedział Sylwester Pawłowski z projektu edukacyjnego Świadomy Kierowca.
Mogłoby się wydawać, że oczytanie wpływa na umiejętne dobieranie słów. Okazuje się jednak, że nie do końca tak jest. Zdaniem naukowców to typ osobowości wpływa na język, którym się posługujemy.
Nathan Shipley to artysta grafik, który opublikował w sieci niezwykłe portrety znanych osób żyjących w poprzednich stuleciach. Dzięki nowej technologii Henryk VIII, Anna Boleyn, William Szekspir, Jerzy Waszyngton czy Rembrandt wyglądają, jakby zostali przed chwilą sfotografowani.
Ania to kolorowy ptak i aranżacja jej domu doskonale to odzwierciedla. We wnętrzach jest wiele barw, ale wśród nich króluje butelkowa zieleń. Zajrzeliśmy do sypialni naszej bohaterki, a także do łazienki i salonu połączonego z kuchnią.
Widmo Brockenu nazywane bywa też zjawiskiem lub efektem Brockenu, a czasem górskim mamidłem. Pierwszy raz opisane zostało przez Johanna Esaiasa Silberschlaga, niemieckiego pastora i naukowca, który zobaczył je w 1780 roku na szczycie Brocken, w górach Harz w środkowych Niemczech.
Purim uważane jest za jedno z najbardziej radosnych świąt obchodzonych przez Żydów. Nie można się temu dziwić, gdyż upamiętnia dzielny czyn królowej Estery. Udało jej się ocalić perskich Żydów od niechybnej śmierci, która czekała ich w wyniku uknutej przez królewskiego urzędnika spisku.
Sezon zimowy w pełni, zaczęły się pierwsze, mocne mrozy, wiele osób ruszyło więc nad zamarznięte akweny, żeby pojeździć na łyżwach. Lód może być jednak niebezpieczny. Co zrobić, gdy się pod kimś załamie? Zasady pierwszej pomocy przedstawił nam Bartłomiej Rosiek z krakowskiej straży pożarnej.
Żyrandol do pokoju dziewczynki czy lampa do pokoju chłopca powinny być kolorowe i zabawne czy proste i funkcjonalne? Bardzo istotny jest taki dobór oświetlenia w pokoju dziecka, aby stworzyć sprzyjające warunki zarówno do snu, jak i nauki.
Niedawno zespół lekarzy z Rudy Śląskiej i Zabrza podjął dramatyczny wyścig o życie. Nadiia Krylova w zaawansowanej ciąży doznała nagłego rozwarstwienia aorty. W ciągu dwóch godzin ginekolodzy i kardiochirurdzy przygotowali wszystko do równoczesnych operacji - cesarskiego cięcia i operacji serca. O cudzie medycznym opowiedzieli nam dr Wojciech Cnota – ginekolog oraz dr Tomasz Hrapkowicz - kardiochirurg, szef zespołu operacyjnego.
Inwestowanie w dobie pandemii nie jest prostym zadaniem. W tych trudnych czasach wielu z nas ogląda złotówkę dwa razy. Dlatego zapytaliśmy Dominikę Nawrocką, ekspertkę finansów osobistych, jak mądrze inwestować oraz gdzie warto ulokować swoje oszczędności.
Wszystko wskazuje na to, że niebawem nie psy, a koty, będą najlepszymi przyjaciółmi człowieka, gdyż będziemy rozumieć ich mowę. Jak to możliwe? Javier Sanchez razem ze swoim zespołem wynalazł aplikację, która tłumaczy kocie sygnały na ludzki język. Robert Stockinger porozmawiał z programistą o nowoczesnej technologii, która umożliwia komunikację z czworonogiem.
Czym byłaby rodzina bez tradycji? Nie wyobraża sobie tego Paweł Łojas, mąż i ojciec sporej gromadki dzieci. Mężczyzna pochodzący z Podhala od najmłodszych lat pokazuje potomkom uroki wspólnego muzykowania. Pasją do tańca, gry i śpiewu udało mu się zarazić całą piątkę.
Aż 43 proc. porodów w Polsce stanowią cesarskie cięcia. Rekonwalescencja po nich jest długa i bolesna, a teraz, w czasie pandemii, kobiety po urodzeniu dziecka nie mogą zobaczyć się z rodziną czy partnerem. Jakie są wskazania do operacji i jak ona przebiega? O tym mówił w naszym programie dr Michał Lipa z Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM.