Jadąc na wakacje na wyspy Morza Jońskiego, mamy do wyboru siedem większych wysp: Korfu, Paksos, Lefkadę, Itakę, Kefalinię, Zakintos i Kithirę. Nie na wszystkich wyspach archipelagu znajdziemy wiele plaż, ale wszystkie oferują niezwykle krystaliczną, lazurową wodę, wysokie wapienne klify i zapierające dech w piersiach widoki.
Greckie Wyspy Jońskie – ile ich jest i gdzie się znajdują? Historia i współczesność
Wyspy Jońskie tworzą archipelag na Morzu Jońskim, opływającym zachodnie i południowe wybrzeża Grecji. Wypoczynek na Wyspach Jońskich to marzenie wielu Europejczyków i nie tylko. Od lat archipelag cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, którzy poszukują dogodnej lokalizacji do wypoczynku z przepięknymi krajobrazami w tle.
Co ciekawe, wyspy Morza Jońskiego nie zawsze należały do Grecji. W latach 1267–1386 były częścią Królestwa Sycylii. Następnie terytoria te zostały podbite przez Republikę Wenecką, a pod koniec XVIII wieku włączone do Francji wraz ze wschodnią ekspansją Napoleona III Bonapartego. W 1815 roku powstały Zjednoczone Kraje Wysp Jońskich jako suwerenne i niepodległe państwo o ustroju republikańskim, będące jednak pod częściowym protektoratem Wielkiej Brytanii. Sytuacja ta wynikała z konfliktu brytyjsko-francuskiego. Jedną z aren walk było właśnie Morze Jońskie. W 1809 roku brytyjska flota pokonała francuską u wybrzeży Zakintos, Kefalinii i Kithiry. W 1815 roku na mocy postanowień kongresu wiedeńskiego Wielka Brytania objęła protektorat nad Wyspami Jońskimi. Zjednoczone Kraje Wysp Jońskich nie istniały jednak długo i jako państwo zostały rozwiązane w 1864 roku w wyniku czterostronnego porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią, Grecją, Rosją i Francją. Obszar ten został włączony do Grecji.
Współcześnie Wyspy Jońskie podlegają pod dwa regiony administracyjne Grecji (łącznie państwo to ma trzynaście regionów) – Attykę i region Wysp Jońskich. Nie licząc mniejszych i niezamieszkanych wysp, w posiadaniu Attyki znajduje się tylko usytuowana w południowej części archipelagu wyspa Kithira. Pozostałe Wyspy Jońskie znajdują się pod jurysdykcją regionu Wysp Jońskich. Łącznie mówimy o siedmiu większych Wyspach Jońskich. Są to (w kolejności od tych najbardziej wysuniętych na północ):
- Korfu – starożytna Kerkyra, wyspa w dużym stopniu górzysta, o powierzchni 592 km².
- Paksos – najmniejsza z Wysp Jońskich, jej całkowita powierzchnia wynosi tylko 19 km².
- Lefkada – wyspa średniej wielkości, o powierzchni 302 km², liczy ok. 20 tysięcy mieszkańców.
- Itaka – to wyspa, która powinna być znana każdemu, kto zapoznał się z „Odyseją” Homera. W przeciwieństwie do Odyseusza możliwość wybrania się na wczasy na tę wyspę jest zupełnie realna. Itaka ma powierzchnię 96 km² i na stałe zamieszkują ją zaledwie ponad 3 tysiące osób.
- Kefalinia – największa z Wysp Jońskich pod względem powierzchni całkowitej (780 km²) i liczby ludności (ponad 40 tysięcy mieszkańców). Dawniej nosiła nazwę Kefalonia.
- Zakintos – najbardziej wysunięta na południe z wysp podległych administracyjnie regionowi Wysp Jońskich. Zakintos to nieduża wyspa (405 km²), ale zamieszkiwana przez ok. 40 tysięcy osób. Słynie między innymi z plaży Nawajo z przepiękną, lazurową i krystaliczną wodą, piaszczystą plażą i wysokimi klifami wapiennymi.
- Kithira – historyczna Cytera, usytuowana na południu archipelagu i naprzeciwko wschodniego cypla półwyspu Peloponez. Terytorium o powierzchni niespełna 280 km² zamieszkuje ponad 3 tysiące osób.
Wymarzone wakacje – Wyspy Jońskie
Greckie Wyspy Jońskie przez wielu entuzjastów określane są wprost jako jedne z najpiękniejszych wysp wypoczynkowych basenu Morza Śródziemnego. Z czym powinny kojarzyć się nam wczasy na Wyspach Jońskich? Przede wszystkim z niezapomnianymi widokami i wysokimi klifami. Plaże są piaszczyste, ale na niektórych wyspach nie ma ich zbyt wielu (m.in. na Paksos, Itace, Zakintos). Z tego powodu, choć Wyspy Jońskie są popularne pod względem turystycznym, urlopowicze nie spotkają tutaj takich tłumów jak na przykład na Krecie. Dla osób, które marzą o spokojnym wypoczynku, z pewnością będzie to dodatkowy atut.
Ciekawostką jest fakt, że na Itakę wycieczkowicze mogą dotrzeć samochodem – bez żadnej przesiadki! Służy temu nowoczesny most obrotowy, który w zależności od natężenia ruchu zmienia swoje położenie.
Zobacz wideo: Historia polsko-greckiej rodziny na średniowiecznej ikonie
Zobacz także:
Jedyna w Polsce nauczycielka japońskiego tańca jiutamai: "Tradycyjnie wykonywany jest przez kobiety"
Powstaje nowa wyspa przy Mierzei Wiślanej. Kto na niej zamieszka?
Autor: Adrian Adamczyk