10 stycznia w całej Polsce imieniny obchodzą: Agaton, Egidia, Kolumba, Marcjan, Mojmir, Nikanor, Nikanora. W tym roku rodzice byli jeszcze bardziej kreatywni. Wśród pomysłów na imiona dla dzieci pojawiały się propozycje m.in. Sosnowiec czy Toshiba. Jakie imiona najczęściej nadawane były maluchom w 2020 roku? O tym rozmawialiśmy z Katarzyną Kłosińską, językoznawcą i przewodniczącą Rady Języka Polskiego oraz zawodową tancerką o nietypowym imieniu Szeherezadą Kondratowicz.
Senda Verde to największe sanktuarium dzikich zwierząt w Boliwii. To tutaj do ośrodka u wrót dżungli amazońskiej trafiają zwierzęta, które udało się uratować z rąk przemytników, czy kłusowników. W "Dzień Dobry w Boliwii" pokazujemy, jak wygląda to miejsce. Spotkaliśmy tam mnóstwo niezwykłych zwierząt.
Pieprz czerwony to świetna alternatywa dla tradycyjnego pieprzu czarnego. Choć na co dzień nie sięga po niego wiele osób, stanowi łatwo dostępną przyprawę, którą warto wypróbować ze względu na jej właściwości. Czerwony pieprz polecany jest zwłaszcza tym, którzy preferują mniej pikantne potrawy.
Polak pochodzący z Wileńszczyzny, Valerjan Romanovski, jest kilkukrotnym rekordzistą Księgi Guinnessa. Ekstremalne minusowe temperatury to jego żywioł. Kocha mróz i testuje swój organizm w najtrudniejszych warunkach - tym razem w Finlandii. Swoją wyprawę zrelacjonował w Dzień Dobry TVN.
Burdż Chalifę, Wyspy Palmowe i zachwycającą marinę znamy z różnych programów, pocztówek i zdjęć. Jednak Dubaj to nie tylko flagowe atrakcje. Michał Cessanis zaprasza w podróż do Dubaju mniej znanego.
Sisu to pojęcie, które ma swój źródłosłów w języku fińskim, jednak nie można przetłumaczyć go w prosty sposób. Termin ten oznacza cechy charakteru takie jak determinacja, upór, hart ducha czy ciągłe dążenie do celu.
Górskie morsowanie jest coraz bardziej popularne. Nasza pogodynka Diana Kautz wybrała się w Beskidy, by podziwiać grupę śmiałków, którzy zdecydowali się w szortach zdobyć Szyndzielnię, szczyt w Beskidzie Śląskim o wysokości 1030 m n.p.m. Jak im poszło? Zobaczcie sami.
Probiotyk dla kota to preparat zawierający dobroczynne dla zdrowia bakterie, które naturalnie bytują w przewodzie pokarmowym. Znajduje zastosowanie w trakcie i po antybiotykoterapii, w przebiegu alergii, nietolerancji pokarmowej, chorób nowotworowych oraz niedoborów minerałów, m.in. żelaza, magnezu.
Magdalena Gorzkowska jest byłą zawodową lekkoatletką. Realizuje projekt zdobycia Korony Himalajów i Karakorum. Na swoim koncie ma już trzy ośmiotysięczniki: Mount Everest, Makalu i Manaslu, a 18 grudnia wyruszyła z zimową wyprawą na K2. Jak obecnie wygląda sytuacja?
Tegoroczne studniówki, ze względu na trwającą pandemię, nie mogą się odbyć. To pierwsza od 1982 roku taka sytuacja. Jest smutek, ale jest też nadzieja na lepszy czas. Jaki pomysł mają maturzyści? Sprawdził to Filip Chajzer. A w studiu Dzień Dobry TVN o swoich wspomnieniach z balu maturalnego opowiedzieli: Joanna Kurowska, Tomasz Ciachorowski i Marcin Wyrostek.
Szymon Wrzesień jest taksówkarzem. Kilka lat temu założył kanał w serwisie YouTube, w którym pokazywał kulisy swojej pracy. I chociaż jego filmy cieszyły się dużą popularnością, on w głębi duszy był bardzo nieszczęśliwy. Postanowił zawalczyć o swoje życie. Jak tego dokonał?
Marcin Kostrzyński wybrał się do Leśnego Pogotowia w nadleśnictwie Katowice. Na miejscu rozmawiał z właścicielem schroniska Jackiem Wąsińskim. W jakim stanie zimą są dzikie zwierzęta oraz jak im pomóc, dbając jednocześnie o własne bezpieczeństwo?
Katarzyna Ogińska-Siedlak i Robert Musioł przeprowadzili się z Rudy Śląskiej do norweskiego Tromso, by zrealizować swoje marzenie. Ich pasją jest obserwowanie niezwykłego zjawiska, dla którego co roku tysiące turystów przekraczają granice koła podbiegunowego. Mowa o zorzy polarnej. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli nam o swoim niesamowitym zajęciu.
Wiele osób oferujących noclegi dla turystów wykazuje się niebywałą pomysłowością. Wszystko po to, by obejść przepisy związane z pandemią i mieć jakiekolwiek źródło zarobku, o które tak ciężko w dobie koronawirusa. Czy to zachowanie charakterystyczne wyłącznie dla Polaków? W Dzień Dobry TVN mówił o tym psycholog i konsultant rozwoju osobistego, Miłosz Brzeziński.
Najnowszy numer włoskiego magazynu "Vogue" zaskakuje. Całe styczniowe wydanie twórcy pisma poświęcili bowiem zwierzętom. Znajdziemy je nie tylko w środku, ale również na siedmiu różnych okładkach. Za każdym z niesamowitych ujęć stoją niezwykłe historie, które zainspirowały artystów do ich stworzenia.
Wielkimi krokami zbliża się prawdziwa zima - według niektórych prognoz jeszcze w styczniu temperatury mogą spaść nawet do -30 stopni Celsjusza. Oprócz srogiego mrozu pojawią się śnieg, a potem błoto, które stanowią spore wyzwanie dla butów. Jak zatem o nie dbać? Kilku wskazówek udzieliła w naszym programie dziennikarka i autorka poradników, Małgorzata Świgoń.
W trakcie ferii niektóre dzieci czytają książki, kolejne grają na komputerze, a jeszcze inne oglądają filmy. Warto wówczas zwrócić uwagę na to, jakie produkcje wybierają. Dlaczego jest to takie ważne? W Dzień Dobry TVN wyjaśniał to psycholog Armen Mekhakyan.
Według prof. Włodzimierza Baranowskiego, z Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM, nietrzymanie moczu może dotyczyć nawet 3 mln osób, w tym głównie kobiet, ale cierpią z tego powodu także mężczyźni.
Strój kotka dla dziewczynki czy dla chłopczyka na bal przebierańców? Czemu nie! Taki kostium pasuje obojgu. Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie trzeba go kupować. Wiele elementów stroju można znaleźć w domu, a te brakujące – zrobić samodzielnie!
Tofik, Maniek, Leoś, Antek i Fiona to urocze alpaki, które należą do Helenki, małej dziewczynki z Kotulina pod Gliwicami. Skąd się tam wzięły i jak należy się nimi opiekować? O tym Bartek Jędrzejak porozmawiał z opiekunami zwierzaków.
Biała bluzka z bufiastymi rękawami, która była modna w latach 80. i 90., przeżywa teraz swój renesans. Takie modele sprawdzą się na szereg okazji – od spotkań formalnych po sytuacje codzienne. Nie każda kobieta może je jednak nosić.
Jak zmieniło się życie w czasie pandemii - o to Robert Szulc będzie pytać mieszkańców miejsc, do których dotrze w czasie swojej podróży. Niezwykłą, czteromiesięczną wyprawę dookoła świata rozpocznie już 15 stycznia. Jakie kraje odwiedzi? Czym jest dla niego istota podróżowania? Opowiadał nam o tym w Dzień Dobry TVN.
Gabi Drzewicka udała się na wizytę do ginekologa Roberta Jędry. Jednak nie do gabinetu, a pomieszczenia z instrumentami muzycznymi. O co chodzi?
Żywienie dzieci to temat, który spędza sen z powiek większości rodziców. Dzieci zamiast warzyw wolą jeść słodycze. WHO alarmuje - coraz więcej dzieci cierpi na nadwagę i otyłość! Jak przekonać dziecko do zdrowego odżywiania? W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy dr Hannę Stolińską.
W nowym roku Łukasz Skop ponowie wraca z cyklem "Co z tego wyrośnie?" w Dzień Dobry TVN. Specjalista tym razem na tapetę wziął paprocie. Jak o nie dbać i pielęgnować, by rosły zdrowe i silne oraz jak zrobić z nich ozdoby ścienne? Te rozwiązania mogą was zaskoczyć.
Kamieniec Ząbkowicki to jedno z nowych miast Polski. To tam znajduje się prawdziwa perła neogotyku europejskiego, którą jest rezydencja królewny niderlandzkiej - Marianny Orańskiej. O tej niezwykłej postaci i imponującym pałacu opowiedzieli Marzena Krasnodębska i Sławomir Radzik.
Brazylia to miejsce pełne dziwactw i sprzeczności. Prysznice są na prąd, a w święta zamiast na pasterkę, idzie się na imprezę. Właśnie za tę różnorodność Hanna Zborowska Neves pokochała ten kraj. Nam honorowy konsul RP w Brazylii opowiedziała o życiu i kulturze tamtejszej społeczności.
Turcja staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem estetyki turystycznej. Co to znaczy? Otóż coraz więcej Polaków wyjeżdża tam na operacje plastyczne. W Dzień Dobry TVN ekspert rynku turystycznego Maciej Nykiel wyjaśnił, dlaczego tak się dzieje.
7 stycznia 2015 roku dwóch terrorystów otworzyło ogień w paryskiej redakcji "Charlie Hebdo", zabijając 12 osób, a kolejnych 11 ciężko raniąc. Atak ten był reakcją na publikowanie w magazynie karykatur Mahometa. W tym roku mija 6 lat od tragicznego wydarzenia, które wspominali Anna Kalczyńska oraz Michel Viatteau z Agence France Presse.
Historia tego obiektu sięga XVII wieku. Pałac Pod Blachą obok Zamku Królewskiego w Warszawie to jedno z najciekawszych miejsc w stolicy. Przez 15 lat mieszkał tam książę Józef Poniatowski - jeden z największych dowódców epoki napoleońskiej. Poznajcie jego niezwykłą historię.