Odnaleziony obraz Jana Matejki trafi na licytację. Ile jest warty?

odnaleziony obraz Jana Matejki
x-news.pl/ Dzień Dobry TVN
Zaginiony przed laty obraz Jana Matejki "Święty Stanisław karcący Bolesława Śmiałego" został odnaleziony. Trafi na licytację domu aukcyjnego i wszystko wskazuje na to, że jego wartość to co najmniej kilka milionów złotych.

Odnaleziony obraz Jana Matejki

"Święty Stanisław karcący Bolesława Śmiałego" to dzieło ukończone przez Jana Matejkę w 1877 roku. Jak sama nazwa wskazuje, przedstawia moment, w którym krakowski biskup, św. Stanisław ze Szczepanowa, nakrywa króla Bolesława Śmiałego w alkowie (wnęce sypialnianej) z Krystyną z Bużenina, żoną Mścisława. Król porwał ją od męża i na obrazie trzyma w ramionach. Biskup skarcił go za to.

Obraz jest niewielki, jego wymiary to 35 na 47 cm. Przez wiele lat jego losy były nieznane i był uznawany za zaginiony. Okazuje się, że został odnaleziony już 12 lat temu, ale dotychczas przebywał w prywatnych rękach. Na licytację trafi od czwartku 10 czerwca . Jego szacowana wartość waha się w granicach 5-10 mln zł .

Do momentu licytacji obraz można obejrzeć w DESA Unicum, przy ul. Pięknej 1A w Warszawie, na wystawie "Sztuka dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie". Czynne do godz. 19.

Jakie były losy obrazu "Święty Stanisław karcący Bolesława Śmiałego"?

Obraz został zakupiony od Matejki przez grafika i malarza Henryk Redlicha dla nieznanej osoby z Warszawy. Publiczność mogła go oglądać na różnych wystawach, m.in.:

  • 1877 r. - Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie
  • 1877 r. - Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie
  • 1878 r. - w warszawskim Ratuszu
  • 1921 r. - w paryskim Grand Palais.

Dalsze jego losy nie były i do dziś nie są znane. Od 1921 r. nie był częścią żadnej wystawy, nie wiadomo było, u kogo jest, więc historycy uznali, że obraz zaginął.

Tematy obrazów Jana Matejki

Jan Matejko na swych dziełach upamiętniał momenty ważne w dziejach Polski. Wspomniany wcześniej obraz namalował w 1877 r., czyli wtedy, kiedy kończył wybitną dziś "Bitwę pod Grunwaldem". Postanowił namalować Świętego Stanisława z wizytą u króla Bolesława Śmiałego, ponieważ uważał duchownego za niezwykle ważną postać.

Św. Stanisław zginął śmiercią męczeńską w 1079 roku. O morderstwo podejrzewany jest właśnie król Bolesław Śmiały. Nieznane są dokładne przyczyny i przebieg konfliktu. Gall Anonim, który opisywał te wydarzenia w kronice 30 lat później, wspomniał o buncie duchownego i jego śmierci przez "obcięcie członków". Legenda głosi, że krakowski biskup zginął na Skałce.

Zobacz też:

Obraz polskiego malarza sprzedany za rekordową cenę. Ekspertka radzi, jak zacząć inwestować w sztukę

Co łączy wilanowski obraz z Leonardem da Vinci? Dzieło skrywa wiele tajemnic

Czym jest action painting? Na czym polega i kto jest jego przedstawicielem?

Zobacz video: Po 100 latach został odnaleziony zaginiony obraz Jana Matejki

Autor: Diana Ryściuk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!