Jak fotografować jedzenie?
Największym sekretem udanej fotografii jest jak zawsze… odpowiednie oświetlenie. Z pewnością wiesz, że nawet najbardziej apetyczny posiłek nie będzie dobrze wyglądał na zdjęciu, jeśli brakuje światła. Żywność powinna być dobrze oświetlona , aby wyglądała doskonale – przynajmniej na zdjęciu, bo w restauracji wystarczy nam światło świec. Dobrym pomysłem, choć rzadko wykorzystywanym, jest fotografowanie żywności w świetle dnia. Wystarczy duże okno, odpowiednia ilość słońca i blenda lub biały karton, który pozwoli kontrolować światło. Dzienne światło pozwala zachować naturalny wygląd żywności – jest to szczególnie istotne, kiedy chcemy zrobić zdjęcie barwnej potrawie. Warto eksperymentować ze światłem oraz ustawienie blendy – drobne zmiany pozwalają na uwydatnienie kształtu, kolorów potrawy lub ułożenie składników na talerzu.
Jak ułożyć produkty do zdjęcia?
Układ potrawy na talerzu ma ogromne znaczenie dla wyglądu zdjęcia. Jeśli planujesz fotografowanie żywności, warto ułożyć sobie w głowie plan już podczas gotowania – co znajdzie się po której stronie talerza, co na dole, a co na górze, jakie będą ozdoby, jak polać sos… Wszystko to ma znaczenie, ponieważ zdjęcia żywności przyciągają wzrok i chętnie analizujemy poszczególne składniki .
Jeśli chcesz zająć się fotografią żywności, ale nie jesteś kulinarnym mistrzem, warto przygotować nieco więcej ilości danego posiłku – w razie wpadki nie będziesz musiał zaczynać od nowa. Przy okazji oczywiście rozwiążesz kwestię obiadu lub deseru – w ten sposób domownicy na pewno będą wspierać Twoją pasję z pełnym entuzjazmem! Przy okazji krótka rada od osób, które fotografują żywność – najlepiej robić to z pełnym żołądkiem, bo inaczej kolejne ozdoby będą znikać z Twojego dzieła, szczególnie jeśli masz duszę łasucha…!
Jak urozmaicić fotografię żywności?
Podczas fotografowania żywności warto sięgnąć po ciekawe dodatki, dzięki którym potrawa na zdjęciu będzie jeszcze bardziej apetyczna. Sprawdza się tutaj płatki kwiatów jadalnych, listki, plasterki cebuli czy cytryny, różnego rodzaju pestki, pomidorki cherry czy wycięte z warzyw ozdoby – na przykład z rzodkiewki, marchewki czy ogórka.
Nie należy również zapominać o talerzu, na którym znajduje się potrawa – wyszczerbiona miseczka zakłóci całe zdjęcie, chyba że o taki efekt właśnie Ci chodzi. Ciekawym rozwiązaniem jest fotografowanie potraw na ogromnych talerzach w różnych kolorach – mogą one współgrać lub kontrastować z kolorystyką potrawy. Sprawdzą się również duże, drewniane deski czy formy do muffinów. Jeśli fotografujesz deser , warto rozsypać wokół nieco owoców – kto z nas nie podjada ich podczas gotowania czy pieczenia? Dobrym dodatkiem są również eleganckie łyżki czy widelce – nie muszą być srebrne, staroświecki styl sprawdzi się równie dobrze! Tutaj również jest świetne miejsce na eksperymenty – kolorowe ręczniki, fantazyjne pojemniki na przyprawy i inne gadżety to dobre tło dla Twoich zdjęć. Jeżeli planujesz na poważnie zająć się fotografią żywności, poświęć trochę czasu na wycieczkę do sklepu z uroczymi gadżetami do gotowania . Na pewno znajdziesz tam coś, co doda Twoim zdjęciom wyjątkowego charakteru!
Jak fotografować jedzenie – podsumowanie
Fotografia żywności to świetna przygoda – szczególnie jeśli uwielbiasz kulinarne eksperymenty i lubisz chwalić się przyrządzonymi przez siebie posiłkami. Warto zdobyć nieco wiedzy na temat tego, jak fotografować jedzenie – szczególnie jeśli planujesz stworzenie swojego bloga, a tym bardziej otwarcie restauracji! Pamiętaj, że ważne są tutaj przede wszystkim dobre chęci i pozytywne nastawienie. Nie oczekuj, że pierwsze wykonane przez Ciebie zdjęcia będą spektakularne, jednak z czasem zauważysz pierwsze efekty. Eksperymentuj z dodatkami do potraw, z kadrami i światłem, a już niedługo na sam widok wykonanych przez Ciebie zdjęć żywności każdemu będzie ciekła ślinka!
Najczęstsze błędy popełniane przy grillowaniu. Zobacz wideo:
Zobacz także:
Jedzenie grzybów może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Które są najzdrowsze?
Ania Lewandowska kontra niejedzenie śniadań. Czy to naprawdę najważniejszy posiłek dnia?
Autor: Adrian Adamczyk