Co to są zdjęcia artystyczne ? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, gdyż kluczowe – tak jak w wielu dziedzinach sztuki – są tu subiektywne odczucia odbiorcy. Jednak w dużym uproszczeniu za fotografie artystyczne możemy uznać te, które wyróżniają się wyjątkową formą lub tematyką, a najlepiej i jednym i drugim jednocześnie.
Więcej:
- Czy warto mieć obiektyw stałoogniskowy?
- Co robić, gdy się nudzi w domu, w wakacje, na urlopie?
- Jak zrobić album na zdjęcia?
Fotografia artystyczna – jak zrobić artystyczne zdjęcia? Wskazówki
Zdjęcie artystyczne powinno wyróżniać się na tle setek innych zdjęć. Fotografia cyfrowa to możliwość wykonania praktycznie nieograniczonej liczby ujęć – prób. Zdjęcia możemy na bieżąco selekcjonować. Co więcej, by odnieść oszałamiający efekt, wystarczy wykorzystanie popularnych aplikacji i predefiniowanych trybów w aparacie czy smartfonie.
Zdjęcia artystyczne w popularnych aplikacjach społecznościowych
Można odnieść wrażenie, że o tym, czy fotografia jest artystyczna, czy nie, decyduje jej opisanie z użyciem hashtagów w rodzaju „art”, „photography”, a także ilość reakcji, jakie uzyska w mediach społecznościowych. Dziś nawet zdjęcia, które w pierwotnej wersji nie zachwycają techniką, da się „podbić” z użyciem filtrów. Warto eksperymentować z kontrastem i jasnością. Po zwiększeniu nasycenia jesień jest bardziej „złota”, morze turkusowe, a świat na zdjęciach bardziej kolorowy i piękny. Łatwo można też przerobić zdjęcia na czarno-białe. Sprawdźmy, czy nasza aplikacja nie posiada funkcji HDR, która „uratuje” nawet słabe zdjęcia, a przy ekstremalnych ustawieniach da oszałamiający (choć nieco oszukany) efekt. Czy jest to nadal fotografia artystyczna? Jeśli zachwyca, to czemu nie?
Akty jako zdjęcia artystyczne – szczególna kategoria fotografii artystycznej
Akty jako zdjęcia artystyczne wymagają staranniejszego przygotowania samej koncepcji, dokładnego przemyślenia roli modela, zaplanowania kompozycji, oświetlenia, niekiedy udziału rekwizytów. Popularne w tej kategorii fotografii są zdjęcia czarno-białe , dające dużą możliwość „zagrania” światłem i okazję do wyeksponowania piękna ludzkiego ciała. Przed rozpoczęciem fotograficznej przygody z aktem sprawdźmy, jak robią je zawodowcy. Podczas sesji poeksperymentujmy z użyciem rekwizytów np. półprzezroczystych tkanin, nakryć głowy, owoców czy innych przedmiotów, które mogą chociażby osłaniać wybrane części ciała.
Artystyczna fotografia ślubna i artystyczne portrety
Obie te kategorie niejako przenikają się i wymagają większej wiedzy oraz doświadczenia. O ile portrety w fotografii artystycznej mają na celu przeważnie ukazanie piękna i kunsztu fotografa, o tyle w artystycznej fotografii ślubnej chodzi też o udokumentowanie najważniejszych chwil w życiu. Zatem eksperymentowanie jest dopuszczalne, o ile mamy pewność, że spełnimy oczekiwania młodej pary. Pomysły na zdjęcia są nieograniczone. Można robić sesje w studio (choć ich popularność słabnie), sesje nad wodą, w lesie, na krętych schodach, pomostach, w opuszczonych budynkach, na plażach, wydmach, w górach, wreszcie w scenerii mającej związek z hobby czy zawodami małżonków.
Pomysły na zdjęcia artystyczne
· Eksperymentowanie z planami to szansa na ciekawe zdjęcia artystyczne . Jeśli do dyspozycji masz więcej niż jeden obiekt, np. dwie osoby, ustaw je na różnych planach. Jedna z nich niech będzie dużo bliżej. Nie musisz ich stale przestawiać – rób zdjęcia z różnych miejsc i pozycji, z góry, z dołu, z bliska, z daleka. „Pracuj nogami” i na bieżąco sprawdzaj efekty. Aranżuj tło, uwieczniając także portrety .
· Zdjęcia artystyczne natury . Jeśli masz taką możliwość, wykorzystaj porę dnia. „Zapoluj” na wschód słońca lub zaczekaj na jego zachód. Również różnicuj plany – na pierwszym może znaleźć się np. źdźbło trawy, pajęczyna czy drzewo. Na dalszym planie – często głównym – to, co chcesz pokazać jako główny temat zdjęcia.
· Odbicia obiektów w wodzie. Nawet zwykła kałuża może być wykorzystana, by zrobić oszałamiające zdjęcia artystyczne . Uklęknij, sprawdzaj, co może odbijać się w wodzie. Wybierz temat – np. budynek lub osobę w pobliżu – nakierowując obiektyw na jej odbicie w wodzie. Możesz również ustawić kogoś za kałużą, tak by w kadrze mieć modela i jego lustrzane odbicie („do góry nogami”). Na koniec sprawdź, czy zdjęcie lepiej wygląda w kolorze, czy jako fotografia czarno-biała .
· Zdjęcia w zwolnionym tempie. Coraz więcej smartfonów posiada tryb nagrywania zdjęć w zwolnionym tempie. Wystarczy przygotować rekwizyty, nagrać film, wybrać 1 klatkę, ewentualnie dodać odpowiednie filtry. W ten sposób też uzyskasz ciekawe zdjęcia artystyczne . Pomysły? Człowiek przed wpadnięciem do wody, skok nad kałużą, rozsypywanie piasku czy rozlewanie wody. To tematy, które na pewno przykują uwagę odbiorców.
· Miasto, ulice o poranku. Wybieramy miejsce, które za dnia jest zatłoczone, a zdjęcia robimy wcześnie z rana, gdy nie ma jeszcze tłumów. Odbiorca, który zna to miejsce z godzin szczytu, będzie zaskoczony niecodziennym widokiem – a fotografia artystyczna powinna zaskakiwać.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fot. scyther5/Getty Images