Są zmęczeni miejskim krajobrazem i spragnieni kontaktu z przyrodą. Mieszkańcy Krakowa wzięli sprawy w swoje ręce. Dzisiaj w jednym z parków prowadzą ogród społeczny. - Można się zmęczyć i zrobić coś nietypowego w gronie seniorów, dzieci i osób w średnim wieku - powiedział założyciel Urban Farm Kraków.
Zielony zakątek Krakowa
Dzięki wyjątkowej inicjatywie, mieszkańcy Krakowa mogą cieszyć się nie tylko świeżymi warzywami i owocami, ale przede wszystkim zielenią, której niewątpliwie brakuje w miejskim zgiełku.
- Pomysł na miejskie farmy w Krakowie powstał z głębokiej potrzeby i tęsknoty za czasami, które dobrze pamięta się z dzieciństwa gdzieś na wsi. Tu można odpocząć w kwadrans i poczuć zapach prawdziwej słomy. Można się zmęczyć i zrobić coś nietypowego w gronie seniorów, dzieci i osób w średnim wieku - mówił Michał Sroczyński, założyciel Urban Farm Kraków.
- Dzieci miło tu spędzają czas. Wracają do domu zmęczone, brudne i szczęśliwe. Jest tu wszystko, co się nadaje do tego, by można było poznawać świat. Nie możemy się doczekać, aż będziemy zbierać plony z dzieciakami - dodała Agnieszka Krawczyk, ogrodniczka miejska.
Ogrody miejskie w Europie
Na świecie ogrody społeczne są już normą. Można natknąć się na nie nawet na dachach budynków. A wszystko to dzięki nowoczesnym rozwiązaniom.
- W Polsce te ogrody społeczne dopiero kiełkują. Wśród europejskich miast liderami są Londyn, Rzym czy Paryż. Tam pojawiają się farmy na dachach i inne rozwiązania innowacyjne - mówiła Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz też:
- "Hotel Paradise 3". Marcin i Kara planują założyć rodzinę? "Bardzo chcę mieć syna, a później córkę"
- Tylko u nas. Conan zdradził, jaką mamą jest Dagmara Kaźmierska z "Królowych życia". "Zapomniała o mnie i siedziałem w wannie chyba z 5 godzin"
- Ewa Bem wraca na scenę po śmierci córki. "Jestem w pewnym sensie zdewastowana"
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: Izabela Kaczyńska