Świat

Polska rodzina zakochała się w Korsyce. Jak wygląda ich życie? "Dzieci są bardziej korsykańskie, niż polskie"

Świat

Bez wątpienia po latach życia w ojczyźnie, przeprowadzka do obcego kraju dla wielu jest przerażająca. Są też jednak osoby, które takie rozwiązanie sobie bardzo chwalą. Do tej grupy ludzi należy Piotr Kliszka, który kilkanaście lat temu wyjechał na Korsykę i zauroczony jej pięknem, ściągnął na wyspę najbliższą rodzinę. Jak dziś wygląda ich życie?

Życie Kliszków na Korsyce

Piotr Kliszka wyjechał kilkanaście lat temu z Polski, by pracować jako elektryk. Gdy już znalazł się na Korsyce, zakochał się w okolicy i zapragnął tam zamieszkać na stałe. W Dzień Dobry TVN opowiadał:

Nadarzyła się okazja pracy zagranicą i jak już zobaczyłem, jak tu jest i zdałem relację, to się ściągnęliśmy tu wszyscy nawzajem

Dziś wspólnie z małżonką, Kamilą Kliszką, wychowują na miejscu trójkę dzieci - 14-letnią Natalię, 12-letniego Łukasza i 5-letnią Emilkę. Cała rodzina żyje tam już od 11 lat i została zaakceptowana przez mieszkańców wyspy. Zaaklimatyzowała się i nie czuje się już jak "przyjezdni". Szczególnie dzieci doskonale wpasowały się w środowisko. Kamila zdradziła:

Na ten moment myślę, że dzieci są bardziej korsykańskie, niż polskie. (...) Oprócz nauki francuskiego w szkole mają też korsykański, czyli mieszankę włoskiego i francuskiego. To dosyć trudny język

Skąd plany przeprowadzki?

Mimo zachwytu nad malowniczą wyspą, rodzina Kliczków planuje przeprowadzkę na kontynent francuski. Przede wszystkim z powodu łatwiejszego dostępu do Polski, ale również ze względu na pociechy.

Chodzi o szkoły dla dzieci, bo tutaj szkół wyższych jest zbyt mało. Natalka ma bardzo ambitne plany, więc chcemy jej to umożliwić

- tłumaczyli.

W tym roku, tak jak Dzień Dobry TVN, obchodzą 15-lecie swojego związku. Poznali się w pociągu – Kamila jeździła nim do liceum, a Piotr na studia. Oboje pochodzą ze Śląska.

Życzymy kolejnych szczęśliwych lat!

15 lat podróży w Dzień Dobry TVN. Gdzie byli nasi dziennikarze? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości