Bez wątpienia po latach życia w ojczyźnie, przeprowadzka do obcego kraju dla wielu jest przerażająca. Są też jednak osoby, które takie rozwiązanie sobie bardzo chwalą. Do tej grupy ludzi należy Piotr Kliszka, który kilkanaście lat temu wyjechał na Korsykę i zauroczony jej pięknem, ściągnął na wyspę najbliższą rodzinę. Jak dziś wygląda ich życie?
Bezdomność to problem, który dotyka Polaków znajdujących się nie tylko w naszym kraju. Jak ludzie, którzy wyjechali za granicę trafili na ulice? O tym, jak łatwo znaleźć się w beznadziejnej sytuacji będąc "na dorobku" rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Ryszardem Nowickim, który przez rok mieszkał na ulicach Amsterdamu, Dagmarą Szalandrowicz z Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka" oraz Michałem Łebskim z Human Lex Instytut.
Ewa Jałochowska jakiś czas temu wyjechała z całą rodziną do Singapuru. Dla jej synów, pięcio i dziewięciolatka było to niełatwe przeżycie. Chłopcy nie znali ani języka, ani kultury. W nowym miejscu czuli się obco. Co pomogło im się zaklimatyzować?
Kilka lat temu Niemcy otworzyły swój rynek pracy dla obcokrajowców, między innymi, dla Polaków. Według danych GUS na koniec 2014 roku, tymczasowo w Niemczech mieszkało 614 tysięcy Polaków. Jakie warunki trzeba spełnić, by znaleźć tam pracę np. w charakterze opiekuna? W jakich jeszcze zawodach Polacy mogliby znaleźć w Niemczech pracę? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Magdalenę Kopacz z Centrum Językowego Konik oraz Renatę Föry, właścicielkę firmy Seniocare24.
Anna Khalidi, studiując we Francji, zakochała w Marokańczyku. Po pewnym czasie para przeniosła się do Maroka. Teraz małżeństwo mieszka nieopodal Casablanki. Jak wygląda życie Polki w Maroku? Dlaczego wszyscy się tam spóźniają? I dlaczego, mieszkając we Francji, mąż pomagał Ani w pracach domowych, a teraz już tego nie robi?
W trzecioligowym klubie piłkarskim - LZS Piotrówka grają piłkarze z całego świata. Prezes ugrupowania zaprasza do Piotrówki chłopaków z Senegalu, Brazylii, Kamerunu czy Ghany. Po co to robi? Kaprys inwestora czy inwestycja w klub? Dlaczego nie szuka nowych piłkarzy wśród Polaków? Jak piłkarze z egzotycznych zakątków świata czują się w Polsce? Co ich skłoniło, że przyjechali akurat do Piotrówki? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Ireneusza Strychacza, prezesa LZS Piotrówka, Matheusa Siqueirę-Brazylijczyka, od 3 miesięcy mieszka w Polsce i Galdino Luiza Mendesa Juniora – Brazylijczyka, który mieszka w Polsce już od 10 lat.
Bożena Jarnot od 17 lat jest Honorowym Konsulem RP na Hawajach. Na czym polega jej rola? W jaki sposób promuje tam polską kulturę? I jak to się stało, że Pani Bożena zamieszkała akurat na Hawajach? Dlaczego wyjechała z Polski? O swoim niezwykłym życiu Bożena Jarnot opowiedziała w Dzień Dobry TVN.