Świat

Jak dolecieć na Bora-Bora? Atrakcje wyspy

Świat

Aktualizacja:
Dana Neibert/Getty Images

Plaża na Bora-Bora to delikatny i złocisty piasek, który w połączeniu z lazurowymi wodami Oceanu Spokojnego tworzy miejsce przez wielu nazywane rajem na ziemi. Krystalicznie czysta woda zachęca do nurkowania i podziwiania rafy koralowej. Okoliczne wody są rajem dla żeglarzy. Piękne łódki leniwie okrążają wyspę, a pasażerowie raczą się zapierającymi dech widokami. Przeczytaj, dlaczego jeszcze warto polecieć na Bora-Bora.

Wyspa Bora-Bora wchodzi w skład Wysp Pod Wiatrem. Jej powierzchnia zajmuje około 38 km kw., a na stałe zamieszkuje ją około 9 tys. osób. Oficjalnym językiem na Bora-Bora jest francuski. Dzięki malowniczej scenerii na wyspę przybywają nowożeńcy z całego świata, aby spędzić tutaj swój miesiąc miodowy. Oprócz opalania i upajania się pięknymi widokami, Bora-Bora oferuje liczne atrakcje takie jak łowienie słynnych czarnych pereł lub egzotycznych ryb. Jedną z głównych atrakcji są na Bora-Bora domki na wodzie.

Atrakcje Bora-Bora

Wyspa został odkryta w pierwszej połowie XVIII wieku przez holenderskiego żeglarza Jacoba Roggeveena, natomiast w połowie XIX wieku znalazła się w granicach Polinezji Francuskiej. Bora-Bora powstało około 3 milionów lat temu. Początkowo był to wulkan, obecnie wyspa ma raczej płaskie ukształtowanie. Na jej powierzchni znajdują się dwa szczyty – Otemanu, który wznosi się 727 m n.p.m., oraz nieco niższy Pahia, wznoszący się na wysokość 661 m n.p.m. Z wierzchołków obu szczytów rozpościera się bajeczny widok na Ocean Spokojny oraz pobliskie wyspy.

Pierwotna nazwa Bora-Bora to Mai Te Pora, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „stworzona przez Boga”. Rajska wyspa jest jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie, w których można wziąć ślub. Podłoga urokliwej kaplicy znajdującej się na Bora-Bora jest w całości wykonana ze szkła. Idąc do ołtarza, para młoda „stąpa po wodzie”, a pod powierzchnią pływają egzotyczne ryby.

Do najciekawszych atrakcji turystycznych na Bora-Bora należy nurkowanie oraz karmienie rekinów. Choć nie są to żarłacze białe, w pobliżu Bora-Bora występują podobne gatunki – żarłacze cytrynowe, zwane również żarłaczami żółtymi. Są one jednak obojętne dla nurków. Samice są znacznie większe niż samce i dorastają do 3,5 m długości. Spotkanie z tak dużym osobnikiem oko w oko wywołuje gwałtowny skok adrenaliny, dlatego tego typu atrakcje są szczególnie polecane osobom, które szukają silnych doznań.

Miłośnicy wodnego szaleństwa mają do wyboru skutery oraz narty wodne . Szczególnie te ostatnie cieszą się dużym zainteresowaniem. Podziwianie rajskiej wyspy z perspektywy powierzchni wody to chwile, które zostają w pamięci do końca życia. Kolejną interesującą atrakcją wyspy jest Lagoonarium, czyli ogromne akwarium, w którym można podziwiać egzotyczne gatunki roślin oraz ryb.

Nie tylko Bora-Bora, ale również cała Polinezja Francuska słynie na świecie z czarnych pereł. Perłopławy hodowane są w ciepłych i płytkich wodach. Turyści mają możliwość zakupienia jednej lub kilku sztuk pereł. Należy pamiętać, że ich cena jest bardzo wysoka i zależna przede wszystkim od wielkości. Za średniej wielkości perłę trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset euro. Każdy nabywca otrzymuje certyfikat, na podstawie którego można wywieźć drogocenny nabytek ze wspólnoty.

Jak dolecieć na Bora-Bora?

Loty na rajską wyspę są drogie i bardzo długie. Wiele osób wybiera loty z Paryża do Papeete – stolicy Polinezji Francuskiej. Lotnisko znajduje się na wyspie Tahiti, która wchodzi w skład Wysp Towarzystwa. Następnie z Papeete bezpośrednio na Bora-Bora. Ile trwa lot? Wszystko zależy od przesiadek. Niemniej jednak, dodając lot z Polski do Paryża, podróż może trwać od 30 do 40 godzin. Jest to przykładowe połączenie dla osób, które nie posiadają ważnej wizy do USA. Podróż posiadaczy pozwolenia na wjazd do Stanów Zjednoczonych może trwać nieco krócej. Wówczas można wybrać połączenie lotnicze z Frankfurtu nad Menem z przystankiem w Los Angeles, skąd pasażerowie lecą dalej do Papeete, a następnie na Bora-Bora.

Ceny hoteli na Bora-Bora są w większości przypadków wysokie. Znaczna część apartamentowców posiada prywatne baseny, boiska, a nawet lotnisko dla helikopterów. Warta uwagi jest też kuchnia polinezyjska. Ocean Spokojny zapewnia dostatek ryb oraz owoców morza. Jedną z najsławniejszych potraw jest przepyszne sashimi, czyli surowa ryba z pomidorem, sałatą oraz cebulą polana mlekiem kokosowym. Można zamówić ją w luksusowych hotelowych restauracjach lub u lokalnych mieszkańców. Na Bora-Bora widoczne są wpływy francuskie, nawet w kuchni. Do każdej potrawy serwuje się białe wino. Lokalni barmani prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej kolorowych drinków, które zachwycają smakiem, aromatem oraz wyglądem. Życie na wyspie Bora-Bora płynie leniwe. Rdzenni mieszkańcy nie przywiązują zbytniej wagi do planowania. Nie śpieszą się i umownie traktują czas.

Wyjeżdża w podróże, których nie planuje. Oto historia Michała Szczęśniaka:

>>> Zobacz także:

Wakacje bez problemów. Jak się uchronić przed przykrymi niespodziankami?

Montserrat niedaleko Barcelony - imponujący klasztor na górskim zboczu

Saragossa - hiszpańskie miasto pełne atrakcji

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości