Świat

Snowdonia w Wielkiej Brytanii – ciekawostki, atrakcje i park narodowy

Świat

Aktualizacja:
Park Narodowy Snowdonia, Walia

Snowdonia to m.in. park narodowy, który rocznie odwiedza ok. 6 mln turystów. Leży na terenach górskich i jego nazwa wywodzi się od masywu Snowdon, czyli najwyższego szczytu Walii. Co warto zobaczyć w Snowdonii?

Park Narodowy Snowdonia to bardzo popularny kierunek turystyczny, który znajduje się w Wielkiej Brytanii, a dokładniej w Walii. Utworzono go w 1951 roku i jest jednym z najchętniej odwiedzanych parków w Anglii i Walii. Co warto zobaczyć w Snowdonii?

Snowdonia w Walii

Snowdonia to wyjątkowy punkt na mapie Wielkiej Brytanii, który odwiedza mnóstwo turystów z całego świata. Park Narodowy w Snowdonii sprawia, że ta piękna górzysta kraina jest jednym z najchętniej odwiedzanych parków w Walii i Anglii. Nazwa parku wywodzi się od najwyższego szczytu Gór Kambryjskich w Walii, który jest położony w hrabstwie Gwynedd. Szczyt ma wysokość 1085 m n.p.m. i dostaniemy się na niego kolejką parową lub tradycyjnym szlakiem turystycznym.

Mieszkańcy Walii wierzą, że na szczycie góry w Snowdonii znajduje się grób króla Artura, który walczył tam z gigantycznym ptakiem. Wyróżniamy takie obszary górskie w Snowdonii jak: Moel Hebog, Mynydd Mawr, Nantlle Ridge, Carneddau i Glyderau. Widok z góry Moel Hebog jest najczęściej fotografowanym widokiem w Snowdonii, Mynydd Mawr przypomina leżącego słonia, a Carneddau obejmuje jeziora Llyn Cowlyd, Llyn Eigiau i wodospady Aber Falls. Poza tym Snowdonia w Walii to historyczne miejsce górnicze Blaenau Ffestiniog, wycieczki po Llechwedd Slate Caverns, Kolej Ffestiniog oraz pozostałości rzymskiego fortu Tomen-y-Mur i amfiteatru.

Najwyższy szczyt w Snowdonii

Na górze Snowdon znajduje się schronisko z bufetem i atrakcyjne punkty widokowe. Skały tworzące Snowdon to efekt wulkanów z okresu ordowiku i zlodowaceń. Szczyt Snowdon służy alpinistom do nauki przed trudną wyprawą na Mount Everest. Najpopularniejszy szlak turystyczny Snowdon to Llaberis Path, który ma 8 km. Czas wejścia na szczyt to 3 godziny. Zanim wybierzemy się na wycieczkę do Snowdonii, warto pamiętać o częstych opadach atmosferycznych i rzadko spotykanym czystym niebie. Ze szczytu Snowdon zazwyczaj widać mgłę, a pogoda jest bardzo zmienna. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się ośmiokilometrowa kolejka Snowdon Mountain Railway zbudowana w 1896 roku.

Park Narodowy Snowdonia

Bardzo ważnym punktem na mapie Snowdonii jest Park Narodowy Snowdonia, który przyciąga rzeszę turystów z całego świata. Założono go w 1951 roku i jest jednym z największych parków w Wielkiej Brytanii. Blisko 70 proc. parku to tereny prywatne, większość z nich jest terenem górzystym lub otwartym, a pewna część obszarem rolnym. Park Snowdonii zamieszkuje ok. 26 tysięcy ludzi mówiących głównie językiem walijskim. Park Narodowy Snowdonia leży w gminie Conwy i hrabstwie Gwynedd.

Co warto wiedzieć o Snowdonii?

Snowdonię odwiedza wielu turystów zainteresowanych bogatą florą i fauną tego miejsca. Na terenie Snowdonii występują drzewa liściaste, a przede wszystkim dąb walijski o wysokości od 20 do 40 m. Występują tam również brzozy, leszczyna, jarzębina i jesion. Północna Snowdonia jest jedynym miejscem w Wielkiej Brytanii, w której znajduje się arktyczno-alpejska roślina lilijka alpejska (Gagea serotina). Na terenie Snowdonii żyją wydry, tchórze, zdziczałe kozy, kruki i tęczowe chrząszcze. Klimat Snowdonii jest jednym z najbardziej wilgotnych w Wielkiej Brytanii, a średnie opady wynoszą ok. 4,5 mm rocznie.

Atrakcje Snowdonii

Jednym z ciekawszych miejsc w Snowdonii prócz parku narodowego jest Blaenau Ffestiniog, czyli historyczne miasto w hrabstwie Merionethshire. Blaenau Ffestiniog było drugim co do wielkości miastem występującym w północnej Walii, a turyści chętnie odwiedzają koleję Ffestiniog i jaskinię Lodechwedd Slate. Jaskinia zdradza historię wydobywania łupków, umożliwia wycieczki rowerowe i kolejowe oraz udostępnia ogromne podziemne trampoliny. Ważną atrakcją Snowdonii jest kolej Ffestiniog, która ma ponad 21 km i ukazuje piękne zalesione tereny oraz górskie krajobrazy.

Ciekawym miejscem w Snowdonii jest góra Aran Fawddwy o wysokości 905 m. Ponadto na zboczach gór znajduje się małe jezioro o nazwie Creiglyn Dyfi otoczone górskimi wzniesieniami.

Warta odwiedzenia grupa górska Glyderau rozciąga się od Mynydd Llandegai do Capel Curig. Wschodnie tereny Glyderau są chętnie odwiedzane przez wspinaczy, którzy mogą podziwiać wyjątkową florę i alpejsko-arktyczną faunę. W Snowdonii znajduje się ciekawe miasteczko Harlech ze średniowiecznym zamkiem na szczycie klifu oraz miejscowość Caernarfon, w którym turyści mają możliwość zwiedzania zamku przez cały tydzień.

Zobacz także:

Strasburg – francuska perła. Historia miasta, zwiedzanie, zabytki

Sofia – miasto, które nikogo nie pozostawia obojętnym

Antibes – urokliwe miasto Lazurowego Wybrzeża. Co zwiedzić?

Zobacz wideo: Przegląd najlepszych gadżetów do podróży z psem i kotem

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości