Strasburg – francuska perła. Historia miasta, zwiedzanie, zabytki

Strasburg
Sanny11 / Getty Images

Strasburg to dość duże miasto. Zamieszkuje je ponad 200 tys. osób. Leży na francusko-niemieckiej rzece nad Renem. Turyści znajdą tutaj mnóstwo zabytków, które są pozostałościami burzliwej historii nie tylko miasta, ale i całej Europy.

W Strasburgu mieści się siedziba Rady Europy oraz Parlamentu Europejskiego, jest to więc ważny ośrodek administracyjny. Miasto jest silnie rozwinięte pod kątem przemysłu. Szczególnie dobrze mają się tutaj zakłady poligraficzne, spożywcze, budowy środków transportu i elektromaszynowe. Swoje główne siedziby mają tutaj liczne banki i inne instytucje finansowe. Duże dochody przynosi miastu również turystyka. Obok Strasburga funkcjonuje lotnisko Entzheim. W Strasburgu istnieje aż kilkadziesiąt zabytkowych budowli i śródmieście, które zostało wpisane na listę UNESCO.

Historia Strasburga

Miasto zostało założone w 12 r. p.n.e. na miejscu dawnej celtyckiej osady. W 500 roku n.e. Strasburg należał do Franków. W 1262 roku został wolnym miastem Cesarstwa Rzymskiego i miał swoją własną reprezentację w Reichstagu. Na przełomie wieków był dołączany do różnych jednostek państwowych: w 1681 roku włączono go do Francji, w czasie rewolucji francuskiej stracił miano wolnego miasta. Po wojnie francusko-pruskiej w 1871 roku włączono go do Cesarstwa Niemieckiego. Po I wojnie światowej ponownie wszedł pod administrację Francji. Ponowne przejęcie Strasburga przez Niemcy miało miejsce w czasie II wojny światowej. 23 listopada 1944 roku miasto zostało wyzwolone spod okupacji niemieckiej i ponownie znalazło się w rękach Francuzów. W 1949 roku utworzyła się tutaj Rada Europy, a w 1959 Europejski Trybunał Praw Człowieka. W 1979 miało miejsce pierwsze zgromadzenie Parlamentu Europejskiego, a w 1992 Strasburg został uznany jego główną siedzibą.

Zabytki w Strasburgu

Strasburg nazywany jest "miastem tysiąca kościołów" ze względu na liczne świątynie, kongregacje, meczety, synagogi i cerkwie na jego terenie. Jednym z najważniejszych jest katedra Najświętszej Marii Panny wzniesiona w 1176–1439. Gotycką katedrę wybudowano w całości z czerwonego piaskowca. W latach 1625–1974 była to najwyższa budowla na świecie – wieża katedry liczy sobie 142 m. W katedrze znajduje się mnóstwo dzieł sztuki w postaci rzeźb i obrazów a także samych elementów wystroju kościoła. Przykładem jest tutaj Filar Angielski i zabytkowa ambona. Wieża katedry jest dominującym punktem w krajobrazie Strasburga. Na ścianie katedry znajduje się ciągle działający zegar astronomiczny.

Miejscem, którego nie można ominąć, będąc w katedrze, jest taras widokowy na wieży, do którego prowadzi 330 schodów. Koszt wejścia to 5 euro. W lipcu, sierpniu i wrześniu na katedrze ma miejsce niesamowity i spektakularny pokaz świetlny, który nadaje jej zupełnie nowych kolorów. Pokaz świateł ma miejsce na bocznej ścianie kościoła od strony placu Zamkowego. Po zwiedzaniu katedry, warto przejść się wzdłuż rzeki do dzielnicy Petite France. To niesamowicie urokliwe miejsce, pełne charakterystycznych kamieniczek, knajpek i sklepów z pamiątkami. Dobrze jest zjeść tutaj obiad w postaci lokalnego dania tarte flambee popitego rieslingiem, czyli alzackim winem. Kolejne miejsce to Place Kleber. Jest to główny plac w centrum Strasburga, a jego nazwa pochodzi od Jean-Baptiste Klebera, który był jednym z ważniejszych generałów rewolucji francuskiej. Na placu widnieje więc majestatyczny pomnik Klebera. Na uwagę zasługuje budynek L’Aubette, który kiedyś był siedzibą wojska. Odrestaurowano go w taki sposób, że obecnie jest uważany za "Kaplicę Sykstyńską abstrakcji". W części budynku mieści się centrum handlowe. Ciekawostką jest również fakt, że w czasie Bożego Narodzenia na placu stoi największa w Europie żywa choinka.

W Strasburgu trzeba zobaczyć również park l’Orangerie. Jest to miejsce gdzie mieszka najwięcej bocianów w Europie! Wydaje się, że bocian to Polski symbol, jednak w Alzacji jest ich również mnóstwo. Wiele bocianów zostaje w parku również przez zimę, ponieważ utraciły instynkt migrowania do ciepłych krajów. Będąc w parku, można po drodze zobaczyć budynek Parlamentu Europejskiego, który jest ciekawym przykładem nowoczesnej architektury. Dla fanów historii świetnym punktem będzie również Muzeum Alzacji w Strasburgu. Zgromadzone tu eksponaty mówią bardzo wiele o historii regionu i dziejach miasta, które było niemal "przerzucane" z rąk Niemiec do Francji i odwrotnie.

Zobacz wideo: Limoges - stolica francuskiej porcelany

Dzień dobry TVN

Zobacz także:

Zakaz selfie i obowiązkowe wysokie obcasy. Zasady festiwalu w Cannes są bezlitosne

Dzielnice Paryża – w której z nich warto się zatrzymać?

Jak zakochać się w Montpellier? Co warto zobaczyć w "małym Paryżu"?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie