Świat

Grecka wyspa Lefkada – najciekawsze miejsca, plaże. Czy warto ją odwiedzić?

Świat

Aktualizacja:
Grecka wyspa Lefkada

Lefkada to mała grecka wysepka, którą z lądem łączy 30-metrowy most zwodzony. Nie ma na niej lotniska, najbliższe znajduje się w miejscowości Preveza. Lefkada to miejsce, gdzie można odpocząć na pięknych plażach, zwiedzić kilkusetletnie ruiny i podziwiać niepowtarzalne widoki.

Stolicą Lefkady jest miasteczko o tej samej nazwie. Często odwiedzanym przez turystów miejscem jest też Nidri – to miejscowość z portem, z którego można popłynąć na okoliczne wysepki. Miłośnicy sportów wodnych powinni natomiast udać się do miejscowości Vasiliki.

Lefkada – podstawowe informacje o wyspie

Lefkada to grecka wyspa, która w przeszłości była częścią kontynentu. W VI w. p.n.e. Koryntianie wykopali kanał o szerokości 20 metrów. Zrobili to, aby móc swobodnie podróżować w kierunku zachodnich wybrzeży Grecji. Znakiem rozpoznawczym wyspy są białe klify, od ich koloru pochodzi nazwa tego miejsca. Lefkada sąsiaduje z Zakynthos i Korfu.

Jest to niewielka wyspa, jej długość to 35 km, zaś szerokość wynosi 15 km. Zamieszkuje ją ok. 20 tys. osób. Wyróżnia się ona zróżnicowaną strukturą terenu. Zachodnią część wyspy tworzą wysokie skały, na wschodzie znaleźć można pas płaskiego terenu, natomiast centrum Lefkady jest górzyste. Najwyższy punkt wyspy to szczyt Stavrota (1182 m n.p.m.). Osoby decydujące się na spędzenie tu wakacji muszą wiedzieć, że Lefkada to wyspa , która leży na terenie aktywnym sejsmicznie. Jej mieszkańcy wielokrotnie mieli szansę przekonać się, czym jest trzęsienie ziemi.

Jak można dostać się na wyspę Lefkada?

Na wyspę można dostać się 30-metrowym mostem, który wznoszony jest co godzinę, aby pozwolić statkom wpłynąć do portu. Zmotoryzowani nie muszą zatem martwić się o prom. Miłośnicy podniebnych podróży niewiedzący, jak dolecieć na wyspę, muszą być świadomi, że Lefkada nie posiada własnego lotniska . Samoloty lądują na dawnym wojskowym lotnisku, znajdującym się w miejscowości Preveza, oddalonej od wyspy o ok. 20 km. Innym sposobem na dostanie się na Lefkadę jest przesiadka na lotnisku w Atenach , gdzie latają samoloty wielu tanich linii lotniczych.

Miasta Lefkada i Nidri – najciekawsze miejsca na wyspie

Stolicą wyspy jest miasto Lefkada. Znajduje się ono nieopodal mostu, którym można dostać się na kontynentalną Grecję. Turyści, po raz pierwszy odwiedzający Lefkadę i zastanawiający się, co warto tu zwiedzić, na początek mogą udać się na główny deptak – Ioannou Mela. Znajduje się on za rynkiem Platia Agiou. Wyłączony z ruchu kołowego deptak zachwyca m.in. kolorowymi arkadami. Stolica wyspy przypadnie do gustu miłośnikom historii i ciekawych zabytków. Na szczególną uwagę zasługuje monastyr z XVII wieku – Panagia Faneromeni wybudowany na wzgórzu, w miejscu dawnej świątyni Artemidy. Jednym z najciekawszych miejsc Lefkady są ruiny zamku Agia Mavra, który wzniesiono w XVI wieku i rozbudowano w czasach weneckich i tureckich. Około 6 km od centrum miasta znaleźć można ruiny dawnej stolicy wyspy – Nirikos. Wartą uwagi atrakcją jest też tutejsze muzeum archeologiczne, w którym można podziwiać m.in. przedmioty codziennego użytku dawnych mieszkańców wyspy.

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić, spędzając czas na tej greckiej wysepce jest Nidri. Jest to najpopularniejsza miejscowość Lefkady. Wyróżnia ją wakacyjny klimat, który mimo wszystko różni się od tego, jaki króluje w innych bardziej obleganych przez turystów kurortach. Znakiem rozpoznawczym Nidri jest nowoczesna zabudowa, liczne bary, sklepy i restauracje serwujące lokalne specjały. Atutem miasteczka jest port, z którego wypływają łodzie na rejsy po okolicznych wysepkach, takich jak Madouri, Skorpidi, Sparti i Meganisi. Miejscowość ta słynie również z wodospadów – Nidri Waterfalls – i bliskiego sąsiedztwa z wyspą Skorpios – niegdyś prywatną wyspę Arystotelesa Onassisa.

Plaże na wyspie Lefkada

Lefkada słynie z krystalicznie czystej wody. Tutejsze plaże przyciągają turystów z całego świata. Na szczególną uwagę zasługuje żwirowa plaża Porto Katsiki – najbardziej znana plaża Lefkady i piaszczysto-kamienista plaża Egremni, do której dostać się można, pokonując drogę w dół stromego klifu. W zachodniej części wyspy znaleźć można również piaszczystą plażę Avali, której znakiem rozpoznawczym jest dostęp do wody o intensywnym szmaragdowym kolorze.

Lefkada – pozostałe atrakcje wyspy

Osoby lubiące naturę i unikalne widoki nie muszą zastanawiać się nad tym, czy warto odwiedzić Lefkadę . Ta niewielka grecka wysepka w dalszym ciągu nie została zdominowana przez kurorty turystyczne, dlatego sprzyja odpoczynkowi. Błogie leniuchowanie to jednak nie jedyna przyjemność, jakiej można zażyć na wyspie. Znajdą tu coś dla siebie także miłośnicy sportów wodnych. Idealne warunki do ich uprawiania panują w miejscowości Vasiliki. Poza tym, niemałą atrakcją może okazać się wycieczka na najbardziej wysunięty na południe punkt Lefkady, znany jako Przylądek Damy. To właśnie w tym miejscu Safona z Lesbos miała rzucić się do morza z powodu złamanego serca.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości