Rzadko spotykany kot savannah to jedna z najciekawszych ras. Jego półdziki wygląd i charakter sprawia jednak, że potrzebuje doświadczonego i odpowiedzialnego opiekuna. Poznaj bliżej to fascynujące zwierzę i sprawdź, jaki ma charakter.
C: Posiadanie kota rasy savannah nie jest proste. Po pierwsze, mioty są na tyle małe, że nie jest to zbyt popularne i łatwe do kupienia zwierzę. Po drugie, jest bardzo drogie. Nic dziwnego, to wyjątkowy kot, ale nie dla każdego. Jego półdzika natura wymaga specjalnego traktowania i warunków hodowli.
Kot savannah – pochodzenie
Savannah to kot , który został wyhodowany w Stanach Zjednoczonych w wyniku krzyżowania kota domowego z serwalem afrykańskim. To egzotyczny, drapieżny gatunek, który daje się łatwo oswoić. Żyjące na wolności osobniki, skradając się do gospodarstw domowych, polują często na drób, ale są też tępicielami gryzoni. Hodowla kotów savannah rozpoczęła się w XX wieku. Pierwszy osobnik narodził się 1986 roku. Jego ojcem był serwal, matką zaś kotka syjamska. Mimo intensywnego rozwoju rasy w latach 90. Rasa nie została uznana za osobną przez Międzynarodową Federację Felinologiczną. W 2012 roku uczyniły to TICA (The International Cat Association) oraz amerykańska organizacja hodowlana REFR.
Koty savannah – hodowla i generacje
Oficjalnie na świecie istnieje tylko ok. 60 hodowli tej rasy. Stąd też ceny wahają się od 1200 do nawet 12 000 dolarów za jednego osobnika. Na tak duże różnice w kwocie ma wpływ stopień pokrewieństwa danego osobnika z serwalem. Wyróżnia się kilka pokoleń tej rasy. Najwyżej ceni się pierwsze trzy:
· F1 – posiada 50–75% genów serwala (pierwsza krzyżówka),
· F2 – posiada ok. 30% genów serwala,
· F3 – posiada ok. 15% genów serwala.
Dotychczasowa hodowla savannah sprawiła, że kot ten może być spokrewniony z serwalem do klasyfikacji F7, przy czym pierwsze trzy generacje są nawet droższe od samych serwali, które w odmianie udomowionej posiadają hodowcy w USA. Co ciekawe, samce z pierwszych pokoleń są bezpłodne, zatem wykorzystywane są dopiero te zaklasyfikowane do generacji F5–F7. Im mniej cech serwala, zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i charakter, tym kocięta są tańsze i łatwiejsze w wychowaniu. Ponadto dla oznaczenia poszczególnych generacji mogą być zastosowane dodatkowe adnotacje:
A – oznacza, że matka osobnika była kotem savannah, a ojciec innej rasy,
B – oboje rodziców to koty savannah, jednak dziadek był innej rasy,
C – zarówno rodzice, jak i dziadkowie są rasy savannah,
SBT – wyłącznie koty savannah do trzech pokoleń wstecz.
Hodowla kota savannah w wielu miejscach na świecie jest ściśle uregulowana przez prawo. W Nowym Jorku można posiadać tylko generację F5, z kolei w Australii sprowadzanie tych zwierząt jest zakazane.
Koty savannah – charakterystyka wyglądu
Ta rasa zdecydowanie zwraca na siebie uwagę. Osoby, które jej nie znają, widząc jej przedstawiciela na smyczy, mogą przeżyć szok, sądząc, iż mają do czynienia z dzikim zwierzęciem. Faktycznie, kot rasy savannah wiele odziedziczył po swoim przodku. Jest to najwyższy kot domowy, ma do 40–45 cm wzrostu. Jego wielkość jest jednak uzależniona od pokolenia, w generacji F5 może mieć 35–40 cm. Może ważyć od 6 do 11 kg.
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech kota rasy savannah jest długi tułów oraz szyja, a także długie, sprężyste kończyny.
Przedstawicielowi rasy savannah należy zapewnić dużo ruchu i pamiętać o tym, że z racji swojej budowy anatomicznej, a także półdzikiego temperamentu, kot może przeskoczyć nawet 2,5-metrowe ogrodzenie.
Oczy kotów savannah przypominają kształtem migdały, a w wewnętrznych kącikach mają cętki podobne do tych występujących u geparda. Duże uszy są dość szerokie i zaokrąglone na końcach, a gruby ogon zwęża się ku końcowi.
To, co najbardziej wyróżnia savannah na tle innych ras, to oczywiście sierść. Charakterystyczne cętki nadają kotu bardziej egzotyczny wygląd i przypominają o jego dzikim przodku. W hodowli często wykorzystuje się przedstawicieli innych ras kotów domowych, które mogą się nimi pochwalić, np. kota bengalskiego. Zwykle futro powinno występować w odcieniach brązu, złota i czerni, ale dopuszcza się także czarne cętki na czarnym tle lub umaszczenie czarne cieniowane.
Koty savannah – dziki temperament
Kot savannah uwielbia zabawę, ruch, a nawet aktywność w wodzie. W błędzie jest jednak ten, kto uważa, że będzie on znakomitym przyjacielem dziecka. To bardzo inteligentne i zaradne zwierzę, które nie potrafi długo usiedzieć w miejscu. Kocha spacery i bardzo szybko odkrywa, w jaki sposób można wydostać się z zamkniętego pokoju – potrafi bez problemu otworzyć sobie drzwi, a ponieważ jest bardzo ciekawski, lepiej dobrze go pilnować.
Kot rasy savannah ma wesołą naturę i bywa, że w niektórych zachowaniach przypomina psa. Bardzo przywiązuje się do właściciela i pozostaje mu lojalny. Potrafi nie odstępować go na krok.
Na charakter savannah wpływa oczywiście stopień pokrewieństwa z serwalem, jednak ważniejszym czynnikiem jest poziom jego uspołecznienia w okresie młodości. Trzeba nad tym pracować od najmłodszych lat, choć zdarza się, że w jednym miocie mogą pojawić się bardzo nieśmiałe i wycofane osobniki. Świetnie “dogaduje się” z innymi czworonogami w domu.
Decydując się na rasę kota savannah, należy zapewnić mu duży teren, podobnie jak u psa, który potrzebuje się wybiegać. Nie jest to zatem pupil dla osób mieszkających w blokach.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN