Świat

Nowoczesny i zabytkowy Sztokholm

Świat

Aktualizacja:
Moment RFMos-Photography / Getty Images

Sztokholm to miasto nowoczesne, ale jednocześnie pamiętające o swojej przeszłości. Warto zwiedzić w nim zarówno budowle współczesne, jak i te powstałe w czasach renesansu. Zapoznaj się z listą wartych odwiedzenia miejsc i jedź do Sztokholmu z ułożonym planem.

Jako stolica Sztokholm jest największym miastem Szwecji, a także siedzibą parlamentu, rządu oraz rodziny królewskiej. Gdzie jest Sztokholm i jak do niego dotrzeć? Położony jest w środkowej części kraju na 14 wyspach połączonych ze sobą licznymi mostami i z tego względu często nazywany Wenecją północy. Można dostać się do Sztokholmu promem , jednakże obecnie nie istnieją bezpośrednie połączenia morskie z Polski. Najbliżej Sztokholmu znajduje się miasto Nynäshamn, do którego można dotrzeć drogą wodną. Poleca się jednak wybranie samolotu. Połączenia są niedrogie, a sama podróż tym środkiem transportu stwarza możliwość zobaczenia słynnego lotniska Skavsta , jednego z czterech lotnisk Sztokholmu, które jednocześnie jest lotniskiem historycznym.

Więcej:

Sztokholm to również jedno z najpopularniejszych wśród turystów miast na świecie, mimo że nie znajduje się w pierwszej dziesiątce. Bezsprzecznie został natomiast okrzyknięty trzecim najlepszym do życia miastem na świecie. O tym można się jednak przekonać, tylko tam mieszkając albo przynajmniej spędzając trochę czasu. Co więc warto zobaczyć w Sztokholmie , żeby choć odrobinę poznać to wspaniałe miasto?

Sztokholm – co warto zobaczyć?

Wśród atrakcji Sztokholmu znajduje się wiele miejsc typowo turystycznych, ale również takie, w których można spotkać mniej ludzi. Na pewno podczas wyboru trasy zwiedzania warto wziąć pod uwagę indywidualne zainteresowania oraz wykonać porządny research , aby np. dokonać odpowiednio wcześniej potrzebnej rezerwacji. Walutą Sztokholmu jest korona szwedzka, o czym również warto pamiętać podczas planowania podróży.

Sztokholm – atrakcje turystyczne miasta

Zwiedzanie Sztokholmu warto zacząć od absolutnej podstawy, czyli od centrum Sztokholmu . Tutaj można zobaczyć przede wszystkim tzw. Gamla Stan, czyli Stare Miasto, będące pozostałością rybackiej osady z XIII wieku, która była zaledwie zalążkiem współczesnej metropolii. Została założona przez Jarla Birgera i obecnie położona jest na czterech wyspach: Stadsholmen, Riddarholmen, Strömsborg i Helgeandsholmen. Na terenie Gamla Stan można zwiedzić między innymi zamek królewski , który jest oficjalną rezydencją królewską w Sztokholmie, udostępnioną dla turystów. Nie należy jednak liczyć na zobaczenie rodziny królewskiej, gdyż ta rezyduje w pałacu Drottningholm , kilkanaście kilometrów od centrum miasta. Jest to jednak znaczące miejsce na mapie Sztokholmu i jeden z pierwszych w Szwecji obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wśród zabytków Sztokholmu warto odwiedzić również Muzeum Vasa . Vasa to nazwa statku, który zatonął podczas swojego dziewiczego rejsu 10 sierpnia 1628 roku i został odłowiony oraz odrestaurowany dopiero w XX wieku, a obecnie udostępniony jest do oglądania i stanowi niemałą atrakcję turystyczną Sztokholmu .

Podczas zwiedzania Sztokholmu warto zajść również do katedry Storkyrkan , nazywanej również kościołem św. Mikołaja. Jest to najstarszy budynek na całym Gamla Stan, ponieważ niektóre jego fragmenty pochodzą jeszcze z XIII wieku.

Jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Sztokholmu jest skansen , w którym można obejrzeć dość dobrze odtworzoną miniaturę całej Szwecji. Miejsce to jest największym na całym świecie muzeum pod gołym niebem i zostało założone już w 1891 roku. W Sztokholmie atrakcją dla dzieci będzie zlokalizowane na terenie skansenu i istniejące od 1955 roku zoo.

Z miejsc godnych polecenia warto zajść również do Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu , które będzie świetną opcją na zwiedzanie Sztokholmu zimą. Muzeum to znajduje na terenie Gamla Stan i można w nim prześledzić doskonale odtworzone życie mieszkańców Sztokholmu i miasta w ciągu kilku ostatnich wieków.

W Sztokholmie ciekawym miejscem jest niewątpliwie Millesgården, czyli willa i należące do niej tereny na wyspie Lidingö, gdzie artysta Carl Milles zebrał kolekcję różnorakich arcydzieł sztuki oraz swoje własne prace i pozostawił w spadku mieszkańcom Sztokholmu. Największe wrażenie robi kolekcja składająca się na Fontannę Wiary z posągami 30 postaci i aniołów.

Z innych atrakcji dla dzieci w Sztokholmie warto polecić Muzeum Techniki , gdzie dzięki nowocześnie zaprojektowanemu obiektowi nauka staje się zabawą. Jedną z najciekawszych ekspozycji dla dzieci jest „Przygoda w kosmosie”, przedstawiona w formie stacji kosmicznej, gdzie można przeprowadzić eksperymenty podobne do tych, które wykonywali prawdziwi astronauci. Warto zajść również do hali maszyn, gdzie można obejrzeć między innymi pierwszy pasażerski samolot Szwecji.

To tylko kilka najpopularniejszych atrakcji turystycznych Sztokholmu, a znajdzie się ich na pewno znacznie więcej podczas samodzielnego zwiedzania Sztokholmu w weekend czy też w czasie dłuższych wakacji.

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości