Elżbieta Dzikowska jest historykiem sztuki, sinologiem, podróżniczką, reżyserką i operatorką filmów dokumentalnych, autorką wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych, a także wystaw sztuki współczesnej.
Wraz z Tonym Halikiem przez 20 lat tworzyła uwielbiany przez widzów program podróżniczy "Pieprz i wanilia", w ramach którego wspólnie zrealizowali setki filmów dokumentalnych. Razem zwiedzili prawie wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej, Europy i niemal połowę stanów USA. Byli także w Chinach, Australii, Nowej Zelandii, Tajlandii, Indii, Sri Lance, Rosji, Kenii, Tanzanii, Maroko, Libii, Egipcie, na Tahiti, Hawajach, Galapagos i Wyspie Wielkanocnej. Elżbieta Dzikowska i Tony Halik byli pierwszymi Polakami, którzy dotarli do ruin zaginionego miasta Vilcabamba, ostatniej stolicy Inków.
Piwnica i garaż w domu podróżniczki są istnym archiwum. Na półkach stoją dziesiątki albumów, a szafki zapełniają płyty z dokumentacjami wielu wypraw. Warto też dodać, że to właśnie z tej piwnicy nadawany był program "Pieprz i wanilia".
Tam była ława, na której siedzieliśmy, a nad nami zmieniająca się choreografia.
- zdradziła podróżniczka, wskazując jedną z części pomieszczenia.
Atrybuty Elżbiety Dzikowskiej
Znakami rozpoznawczymi Elżbiety Dzikowskiej są niewątpliwie jej krótkie włosy i duże naszyjniki. Tę imponującą biżuterię przywozi na pamiątkę z każdej podróży. Najnowszą jej zdobyczą jest biżuteria męska z Papui-Nowej Gwinei.
Przyjemnie jest wierzyć, że poszczególne kamienie, czy żywice, jak w przypadku bursztynu, robią nam dobrze. Podobno, jak chce się sobie zapewnić energię, to należy włożyć bransoletkę z bursztynu.
- powiedziała podróżniczka
Przyjaciele o Elżbiecie Dzikowskiej
Przyjaciele podróżniczki cenią ją między innymi za otwartość.
Elżbieta lubi ludzi, lubi kontakty, jest osobą ciekawą człowieka, którego poznaje.
- powiedziała malarka, Barbara Szubińska.
Uważają również, że jest w niej ogromna chęć do życia.
Jest to człowiek pieruńsko energiczny.
- twierdzi krytyk sztuki, Wiesława Wierzchowska.
A podróżnik, Michał Cessanis dodaje:
Ona wciąż wyjeżdża na niebezpieczne wyprawy. I takiego podejścia jej zazdroszczę.
>>> Zobacz także:
- Człowiek Natury – koreański podróżnik, który zawitał do Polski
- Lexie Alford jest rekordzistką świata w podróżowaniu. Ma 21 lat i zwiedziła już 196 krajów
- W ciągu 5 lat chce odwiedzić 100 krajów. Wie, jak to zrobić bez wielkich pieniędzy
Autor: Iza Dorf