Świat

Jak wyglądają święta w różnych częściach świata? Bożonarodzeniowe tradycje z Grecji, Sri Lanki i Chile

Świat

"Co kraj, to obyczaj" – głosi znane porzekadło. W powiedzeniu tym jest jednak sporo prawdy. Chociaż święta są te same, w różnych częściach świata obchodzone są inaczej. Gdzie na pasterkę zakłada się wieczorowe suknie?

Święta w Grecji

Święta tuż tuż, a do pierwszej gwiazdki szykują się ludzie na całym świecie. W Polsce tradycyjnie pieczemy sernik, przyrządzamy ryby i kupujemy choinkę, pod którą kładziemy prezenty. Marcin Pietrzyk jest dyplomowanym przewodnikiem po Grecji. Jak na południu Europy obchodzone są święta?

Prawosławni idą z tym nowym kalendarzem, od prawie stu lat tak jest w Grecji. To jest okres dwóch tygodni – Boże Narodzenie, połączone z Nowym Rokiem i ze świętem 6 stycznia. Nie ma Wigilii jak w Polsce. Jest spotkanie wśród znajomych. Natomiast w dzień Bożego Narodzenia, tradycyjnie w północnej Grecji faszeruje się indyka (…)

- opowiada.

Jak święta, to także słodkości, których w Grecji nie brakuje. Te tradycyjne, bożonarodzeniowe mają dwa rodzaje.

- Zawsze jest rywalizacja w Grecji, kto jest fanem których. U góry są słynne melomakarona – ciastka w syropie na bazie miodu, z cynamonem, goździkami i orzechami. Te poniżej to kourabiedes – ciastka robione na maśle z mielonych migdałów, obsypane cukrem pudrem – dodaje przewodnik.

Boże Narodzenie na Sri Lance

Aneta Zarańska mieszka na Sri Lance, gdzie jest przewodniczką. Opowiedziała nam o tym, jak w tym kraju wygląda Boże Narodzenie. - W dzień świąt robi się olbrzymie zakupy, panie domu idą do salonów fryzjerskich, kupują suknie piękne, wyjściowe, wieczorowe, aby wybrać się w tych sukniach na pasterkę, dlatego, że katolicy na Cejlonie chodzą o 12.00 w nocy na pasterkę – tłumaczy.

Co ciekawe, 24 grudnia odbywają się trzy msze święte w trzech językach. - Dlatego, że Sri Lanka jest bardzo zróżnicowana etnicznie i kulturowo (…). Pierwsza msza jest w języku angielskim, potem jest język tamilski i o północy - syngaleskim – mówi.

Zamiast karpia, serwowane są kalmary, ośmiornice i pyszne ryby, a także curry. - Dzieci otrzymują prezenty i muszą uklęknąć przed rodzicami, dotykając czołem ich stóp i dziękując im, składając ręce – wyjaśnia przewodniczka. Pierwszy dzień świąt to wizyty, spotkania, alkohol. Drugiego – odwiedza się sąsiadów, rozdaje prezenty i częstuje smakołykami.

Święta w Chile

Ameryka Południowa także świętuje Boże Narodzenie. Patrycja Szcześniak, tamtejsza przewodniczka opowiedziała nam o chilijskich tradycjach. - W Chile święta wyglądają podobnie jak w Polsce. Również rozpoczyna się 24 grudnia kolacją wigilijną. Na tej kolacji tradycyjnym daniem jest pieczony kurczak lub indyk. Do tego oczywiście ziemniaki, sałatki. Jako przystawka empanadas – wspaniała alternatywa dla naszych polskich pierogów – mówi.

Do wieczerzy nie zasiada się jednak tak jak u nas, wraz z nadejściem pierwszej gwiazdki, a znacznie później – o 21:30, lub 22.00. - Prezenty otwiera się o północy, natomiast po północy jest tradycja wychodzenia z domu. Odwiedza się ludzi, odwiedza się rodziny, odwiedza się przyjaciół – tłumaczy. Jaka jeszcze jest różnica? - Mamy lato w święta Bożego Narodzenia. Wiele rodzin chilijskich spędza je na plaży– grillując i plażując - dodaje Patrycja.

Zobacz też:

Polskie święta to samo zdrowie! "Tyle ryb, ile jemy w czasie wigilii, Polak chyba w czasie całego roku nie zjada"

Bez nich nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia! Oto najlepsze filmy na święta

Łukasz Skop na tropie świątecznej choinki. Jak wybrać idealne drzewko?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Anna Korytowska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości