Świat

Dlaczego warto jechać na Gozo?

Świat

Aktualizacja:
Pawel Toczynski/Getty Images

Wyspa Gozo nie jest zbyt duża, za to niezwykle urokliwa. To coś dla osób, które cenią sobie odpoczynek w spokojnym miejscu, gdzie życie płynie wolniej, a widoki zapierają dech w piersiach.

Gozo – wyspa pełna zabytków

Gozo na Malcie to idealna destynacja dla pragnących wypoczynku z dala od zgiełku. Powierzchnia wyspy wynosi tylko 67 km kw., więc jest pięciokrotnie mniejsza niż Malta. Otoczona jest Morzem Śródziemnym, pełna surowych wybrzeży, zabytków, licznych kościołów i małych, malowniczych wiosek. Niewielkie rozmiary wyspy są tu jednak atutem. Fakt ten bowiem sprawia, że nie jest to miejsce na liście najpopularniejszych destynacji wybieranych przez turystów. To zaleta dla osób poszukujących relaksu w kameralnym, jednak niezwykle pięknym miejscu pozbawionym tłumów przyjezdnych.

Co zobaczyć na Gozo? Miejsc wartych odkrycia jest bez liku. Zwiedzanie Gozo można zacząć od stolicy wyspy, czyli Ir-Rabat (inna nazwa to Victoria). Warto w niej zobaczyć barokową katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czy bazylikę Świętego Jerzego, zwaną też "złotą". Kolejne miejsce to cytadela Gozo położona na wzgórzu w Victorii, która niegdyś służyła jako schronienie przed piratami. To z niej rozciąga się widok na miasto, co stanowi dobry punkt widokowy na okolicę. Nie można też pominąć liczącego ponad 5000 lat kompleksu świątynnego w Ġgantija zbudowanego z wielkich skalnych bloków i uważanego za najstarszą tego rodzaju budowlę na świecie. Warto wiedzieć, że to stanowisko archeologiczne na wyspie Gozo jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Planując wycieczkę po miejscach naznaczonych duchem czasu i historią, warto wpisać sobie na listę także bazylikę Matki Bożej z Ta'Pinu, wiatrak Ta'Kola, muzeum Karmni Grima, sanktuarium w Ghasri czy wieżę na zatoce Dwejra. Słowem Gozo to wyjątkowe miejsce pod względem dziedzictwa kulturowego, a także stanowisk archeologicznych.

Gozo – atrakcje dla turystów

Plaże Gozo powinny przypaść do gustu osobom ceniących wypoczynek bez tłumów. Turystów nie ma tu zbyt wielu, więc rozkoszując się szumem fal, naprawdę można wypocząć.

Plaża na Gozo w zatoce Ramla znajdującej się w okolicach miejscowości Xagħra to coś, co koniecznie trzeba zobaczyć. Sławę zyskała dzięki nietypowej kolorystyce piasku, który jest mocno pomarańczowy, a nawet lekko wpadający w czerwień. To na zboczach tej plaży znajduje się jaskinia Kalipso. Według legendy bowiem to właśnie tutaj nimfa więziła Odyseusza wracającego z wojny trojańskiej. To dlatego wyspa Gozo zwana jest często Wyspą Kalipso. Z samej jaskini niewiele zostało, jednak widok z miejsca, w którym się znajdowała, jest niesamowity, więc choćby z tego względu warto zawędrować w to miejsce. Najlepiej to zrobić po zwiedzaniu Ggantiji.

Dla niewtajemniczonych w atrakcje wyspy warto wspomnieć, że najbardziej spektakularną formacją skalną na wyspie było od zawsze Lazurowe Okno Gozo, które powstało w wyniku erozji wapnienia i wyglądem przypominało wielki skalny łuk. Niestety ta największa atrakcja turystyczna Gonzo w roku 2017 zawaliła się w wyniku korozji.

Co jeszcze oferuje Gozo? Nurkowanie to kolejna propozycja na liście atrakcji, która może przypaść do gustu przybywającym do tego miejsca wczasowiczom. Kto nie chciałby zobaczyć, jak wygląda podwodne życie w takim miejscu? Nurkowanie na Gozo cieszy się sporą popularnością, nie tylko ze względu na krystalicznie czystą wodę, ale także dzięki ciekawej podwodnej faunie i florze, rafom, a nawet wrakom. Z tego względu Gozo jest uznawane za jedno z lepszych miejsc nurkowych w Europie! Wszystko dzięki jaskini Blue Hole, która jest istnym rajem dla miłośników podwodnych przygód. Kolebką sportów wodnych jest zaś w Gonzo Xlendi Bay.

Z Malty na Gozo można się dostać drogą morską. Prom Malta – Gozo sprawia, że podróż zajmuje jedynie pół godziny. Odległość obu punktów destynacji nie jest duża. Malta i Gozo są bowiem oddalone od siebie o 4 mile morskie. Chcąc poznać wyspę jeszcze lepiej, można rozważyć wypożyczenie roweru lub samochodu, aby poznać więcej zakątków tej wyjątkowej wyspy. Należy jednak pamiętać o tym, że panuje tam ruch lewostronny!

Co jeszcze warto zobaczyć na Gozo? Urokliwych miejsc jest tu sporo. Inne atrakcje na Gozo, jakie warto wymienić, to także: wioska rybacka w Marsalforn, imponujące panwie solne Xwejni, czyli wykute w skalistym nabrzeżu lub usytuowane u podnóża klifów baseny – niezwykle malownicze i uznawane za bardzo romantyczne Xlendi z przepięknym widokiem na zatokę – oraz klify Ta' Ċenċ w Sannat na południowym wybrzeżu.

Zobacz wideo: Malta pełna smaku

>>> Zobacz także:

Czego nie można robić po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19? Dr Karauda rozwiewa wątpliwości

Limit gości na weselu - czy dotyczy osób zaszczepionych? Odpowiada Ministerstwo Zdrowia

Dlaczego wydmy wymagają ochrony? "Stanowią umocnienie brzegowe i biorą na siebie pierwsze uderzenie sztormowe"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości