Świat

Zwiedzanie Barcelony - jakie atrakcje turystyczne i zabytki warto zobaczyć?

Świat

Aktualizacja:
Barcelona z lotu ptaka

Barcelona, stolica Katalonii i drugie miasto Hiszpanii, oferuje atrakcje dla osób pragnących poleżeć na plaży oraz dla rasowych turystów, marzących o całodziennych wyprawach po muzeach i zabytkach architektury. Sprawdź, co warto zobaczyć w Barcelonie, także jeśli masz do dyspozycji tylko jeden dzień, weekend czy cztery dni!

Barcelona to Hiszpania w pigułce. Skrywa ogromną ilość zabytków z różnych okresów historycznych. Oto krótki przewodnik po Barcelonie.

Barcelona: morze, plaża...

Klimat Barcelony jest subtropikalny, a na dodatek w mieście jest kilka plaż o długości niemal 4,5 km. To czyni miasto idealnym celem wycieczek nie tylko dla turystów zainteresowanych zabytkami. Inne atrakcje Barcelon y tylko czekają na odkrycie...

Barcelona, miasto zabytków

Co zobaczyć w Barcelonie? Na szczęście najpiękniejsze zabytki Barcelony można znaleźć w sercu miasta. Wokół średniowiecznej Dzielnicy Gotyckiej znajdują się budowle późniejsze - ale nie mniej zachwycające! To cuda architektury modernistycznej i secesyjnej, także projekty słynnego Antoniego Gaudíego.

Barcelona w weekend i krócej. Co zwiedzić przy ograniczonym czasie?

Plan zwiedzania Barcelony musi zawierać najważniejsze symbole tego miasta. Jeśli chcemy zwiedzić Barcelonę w jeden dzień , warto zacząć od serca starego miasta, czyli Dzielnicy Gotyckiej (to część dzielnicy Ciudad Vella). A konkretnie od archikatedry Krzyża Świętego i św. Eulalii z XIII-XV wieku. Jeśli Barcelończyk chce się spotkać „pod katedrą” - oznacza to właśnie katedrę św. Eulalii, nie Sagrada Familia! Tutaj zaczyna się też wiele wycieczek po Barcelonie.

W jeden dzień Barcelony nie da się zobaczyć w całości. Dlatego nie śpieszmy się, spacerujmy i chłońmy średniowieczny klimat wąskich uliczek.

W Dzielnicy Gotyckiej znajdziemy słynne Las Ramblas. To ruchliwe miejsce, pełne turystów i miejscowych, gdzie - uwaga! - trzeba uważać na portfel.

Najbardziej znane atrakcje Barcelony

Dalej mamy modernistyczną dzielnicę Eixample. Znajduje się tam sporo turystycznych atrakcji Barcelony - tych najbardziej malowniczych. To królestwo Antonio Gaudíego. Stamtąd przywieziemy najpiękniejsze i najbarwniejsze zdjęcia.

Najważniejszym punktem zwiedzania tej dzielnicy Barcelony jest Sagrada Familia, czyli Świątynia Pokutna Świętej Rodziny. To secesyjny kościół projektu Antonio Gaudíego. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Barcelony.

Twórca tej niewątpliwie najsłynniejszej atrakcji Barcelony został w niej pochowany. Było to dzieło jego życia, mimo że do tej pory pozostaje nieukończone (planowane ukończenie: 2026 r.). Ważne! Aby wejść do środka, trzeba wcześniej zarezerwować bilet. Najtańszy indywidualny bilet to 15 euro, najdroższy - 29 euro. No cóż, w tym przypadku ceny w Barcelonie trzeba po prostu zaakceptować. Zwiedzanie Barcelony byłoby niepełne bez tego monumentalnego zabytku.

W tej samej dzielnicy znajdziemy dwa najsłynniejsze domy Barcelony: Casa Batlló (znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO) i Casa Milà.

Zwiedzanie Barcelony w weekend i dłużej

Jeśli mamy do dyspozycji cały weekend w Barcelonie, to możemy się skusić na zwiedzanie wnętrz budynków zaprojektowanych przez Gaudíego.

Wejściówka do Casa Batlló to wydatek rzędu 30 do nawet 40 euro. Uwaga! Niektóre bilety są tańsze, jeśli kupuje się je online na oficjalnej stronie!

Casa Milà, czyli La Pedrera (Kamieniołom), to podobny wydatek (15-41 euro).

Oprócz samego zwiedzania turystów czekają różne atrakcje, takie jak muzyka na żywo, kieliszek cavy w cenie biletu czy zwiedzanie nocą.

Barcelona w trzy dni na pewno też pozostawi niedosyt, ale to nie znaczy, że nie zobaczymy tych najpiękniejszych i najsłynniejszych miejsc. Na pewno trzeba „odhaczyć” wszystkie powyższe punkty.Jeśli zostanie nam jeszcze trochę czasu, możemy zrelaksować się w parku, również wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Park Güell jest zaprojektowany przez - jakżeby inaczej! - Antonio Gaudíego. Można tam zobaczyć charakterystyczne dla tego artysty mozaiki z potłuczonych kawałków ceramiki. W parku znajduje się dawny dom architekta, w którym obecnie mieści się jego muzeum. Uwaga! Wstęp do parku jest płatny!

Barcelona - ciekawe miejsca na dłuższy wyjazd

No cóż, Barcelona w cztery dni po powyższych pomysłach wydaje się wręcz rozpustnie długim wyjazdem. Ale i w tym przypadku nie polecamy wylegiwania się na jednej z miejskich plaż Barcelony. Na to mogą pozwolić sobie osoby, które mogą spędzić tam więcej czasu.

Zamiast tego warto wybrać się na wycieczkę na wzgórze Montjuïc (Żydowskie Wzgórze). Na górującym nad miastem wzgórzu Montjuïc stoi zamek z XVII wieku, Barceloński Stadion Olimpijski, kompleks fontann, hiszpańska wioska z budynkami w różnych stylach architektonicznych oraz Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej.

Ciekawostka! U stóp zamku skryła się niespodzianka: wygodne schody oraz ...stroma zjeżdżalnia. Zjazd przyprawia o zawrót głowy. To atrakcja dla dzieci, ale nie tylko.

Na uwagę zasługują także słynne muzea Barcelony :

· Muzeum Picassa w Barcelonie - bardzo znane, ale ma w swoich zbiorach głównie szkice i obrazki z czasów, kiedy młody Picasso uczył się w Barcelonie;

· Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii - w zbiorach m.in. el Greco i Francisco Goya;

· Muzeum Sztuki Współczesnej;

· Muzeum FC Barcelona - Stadion Camp Nou to największy stadion w Europie.

Mamy nadzieję, że ten krótki przewodnik pozwoli na zaplanowanie niezapomnianej wycieczki po Barcelonie !

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości