Polska

Jakie atrakcje są w zamku w Gołuchowie?

Polska

Autor:
Adrian
Adamczyk
Park obok zamku

Gołuchów to miejscowość, która znajduje się na terenie powiatu pleszewskiego. Posiada wiele pięknych i historycznych atrakcji dla przybywających tutaj turystów.

Największą atrakcją Gołuchowa jest historyczny zamek. Obiekt ten związany był w sposób szczególny z rodziną Czartoryskich. Zwiedzający zamek mogą podziwiać wyjątkową kolekcję dzieł sztuki Izabeli Czartoryskiej.

Zobacz wideo: Różnice kulturowe

Różnice kulturowe

Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców AmerykiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Historia powstania zamku w Gołuchowie

Powstanie zamku w Gołuchowie jest datowane na lata 1550–1560. To właśnie w tych latach z polecenia Rafała Leszczyńskiego realizowano budowę zamku o funkcjach obronnych. Jan Działyński, który był kolejnym jego właścicielem, sfinansował i organizował powstanie styczniowe na terenie Wielkopolski. Spotkał go za to dotkliwy los (zaoczny wyrok skazujący). Pod wpływem tych wydarzeń emigrował, a dla zabezpieczenia interesu swojej posiadłości ustanowił konfiskatorem Izabelę Czartoryską. Ta odkupiła zamek. W II połowie XIX wieku, jako formalna właścicielka zamku, przeprowadziła gruntowną odbudowę połączoną z remontem. Przebudowa była nadzorowana przez francusko-polski duet architektów. Zrezygnowano wówczas z rekonstrukcji najstarszej części zamku, otwarto zaś widok na dziedziniec arkadowy. Przy wykańczaniu budowli zastosowano zagraniczne marmurowe kominki, mozaiki, obramowania okienne. Zamek nie stracił nic ze swoich oryginalnych cech renesansowych, jednak nabrał bardziej romantycznego charakteru. Urządzając zamkowe wnętrza, Izabela Czartoryska symbolicznie zaakcentowała związki Gołuchowa z rodem Leszczyńskich – umieszczenie herb Leszczyńskich w wielu widocznych miejscach, między innymi nad kominkami

Legenda o zamku w Gołuchowie

Do dzisiaj mieszkańcy Gołuchowa mają sentyment do dawnych właścicieli zamku – Izabeli Czartoryskiej i jej męża Jana Kantego. Pod wpływem tego powstała legenda, którą opowiadają przewodnicy turystom. Zgodnie z nią, na zamek powracają jego dawni właściciele Izabela i Jan. Oboje byli mecenasami sztuki. Z tego powodu spacerują nocą po zamku i podziwiają dzieła sztuki, szukając śladów swojej przeszłości. Czasem w oknach zamku widać światła, nawet słychać muzykę oraz rozmowy, zaś na zamkowym dziedzińcu roi się od zjaw. Na temat dawnych właścicieli funkcjonuje również w Gołuchowie wiele opowieści. Mawia się, że małżeństwo Izabeli oraz Jana było aranżowane, byli ze sobą, ale żyli osobno. Izabela nigdy nie była zainteresowana małżonkiem. Bliższe jej sercu były pewne kobiety. Dowodem na to miała być osobista i bardzo uczuciowa korespondencja Izabeli z przyjaciółką mieszkającą w Paryżu, panią Rosset. Kiedy Izabela zmarła, wskazywano, że w jej rezydencji zaczął pojawiać się duch kobiety odzianej w czarną suknię.

Zobacz wideo: Prawdziwy skarb Zamku Książ

Prawdziwy skarb Zamku Książ
Prawdziwy skarb Zamku Książ Źródło: Dzień Dobry TVN

Dojazd do zamku w Gołuchowie

Zamek w Gołuchowie znajduje się na terenie powiatu pleszewskiego. Miejscowość znajduje się w połowie drogi między Kaliszem a Pleszewem. Można tu dojechać zarówno z Poznania, jak i Wrocławia czy Łodzi. Z Wrocławia należy udać się drogą ekspresową w stronę Łodzi i skręcić w Sieradzu na Kalisz. Jadąc od strony Poznania, należy kierować się na Jarocin, a dalej na Pleszew, za którym znajduje się Gołuchów. Z Łodzi należy jechać na Sieradz, a potem skręcić w stronę Kalisza, skąd blisko już jest do celu podróży.

Okolice zamku w Gołuchowie

Zamek jest otoczony ogromnym parkiem pełnym egzotycznych i rzadkich drzew. Jednym z najbardziej okazałych jest dąb szypułkowy o nazwie Jan. Nazwa nie jest przypadkowa, to bowiem imię męża Izabeli Czartoryskiej. W pobliżu znajduje się także muzeum zamku w Gołuchowie. Izabela Czartoryska zgromadziła dużą kolekcję dzieł sztuki, a po jej śmierci majątek odziedziczył książę Witold. W czasie II wojny światowej zamek został częściowo zdewastowany, a dzieła sztuki zrabowane. Niemniej jednak w muzeum jest galeria sztuki, a w niej część kolekcji Czartoryskiej, m.in. "Ostatnią wieczerzę" Franza Florisa i wazy gołuchowskie. Co ciekawe, na zamku odbywają się liczne koncerty, a wnętrza często służą jako plan filmowy.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: raagoon/Getty Images

Pozostałe wiadomości