Polska

Poznań – atrakcje dla dzieci. Co zwiedzić podczas rodzinnych wakacji?

Polska

Aktualizacja:
Rynek w Poznaniu

Podczas rodzinnego pobytu w Wielkopolsce warto odwiedzić Poznań. Atrakcje dla dzieci, liczne muzea i piękna architektura miasta sprawiają, że jest ono idealnym miejscem na wakacje lub weekendową wycieczkę w rodzinnym gronie. Co w Poznaniu warto zobaczyć z dzieckiem?

Leżący na Pojezierzu Wielkopolskim Poznań to jedna z najpiękniejszych polskich miejscowości. Jest on piątym pod względem liczby ludności miastem w Polsce, a co roku odwiedzają go tysiące turystów z kraju i świata. Znaleźć można tu wiele pięknych zabytków, ważnych kulturowo i historycznie miejsc, a także liczne atrakcje dla dzieci. Poznań i jego okolice stanowią więc idealny kierunek na wspólne wakacje rodziców i ich pociech. Warto śledzić harmonogram wydarzeń kulturalnych w mieście, ponieważ cyklicznie organizowane są tam liczne imprezy, festyny i koncerty również dla najmłodszych mieszkańców i turystów.

Zwiedzanie Poznania z dzieckiem

„Daleko jeszcze? Nogi mnie bolą” – te słowa są każdemu rodzicowi dobrze znane. Zwiedzanie miast z pociechami nie należy do najłatwiejszych. Maluchy szybko się męczą i nudzą, a ich opiekunowie stają przed wyzwaniem zorganizowania pełnej wrażeń wycieczki, podczas której sami również chcą zobaczyć ciekawe miejsca. Dla dzieci Poznań jest miastem idealnym do zwiedzania, gdyż znajduje się w nim wiele interesujących miejsc i zabytków, które powinny zainteresować każdego, bez względu na wiek. Spacer po mieście warto rozpocząć od wizyty na rynku. Obejrzeć tam można kolorowe kamieniczki niczym z bajki, zabytkowy ratusz z XVI wieku oraz słynne poznańskie koziołki, które codziennie o 12 wyjeżdżają z ratuszowej wieży. Starówkę można zwiedzać pieszo lub podczas jazdy konną bryczką. Z rynku warto wybrać się na spacer przez most Chrobrego, na poznański Ostrów Tumski, a stamtąd udać się do Parku Cytadela, w którym znajdują się liczne atrakcje dla dzieci. Poznań można zwiedzać z maluchami również nocą, kiedy budynki, fontanny i mosty w mieście podświetlane są specjalnymi reflektorami.

Co warto zobaczyć z dzieckiem w Poznaniu?

W Poznaniu znaleźć można zarówno sezonowe rozrywki dla rodzin, takie jak festyny, wesołe miasteczka czy animacje, jak i atrakcje działające przez cały rok. Bez względu na to, o jakiej porze roku odwiedzi się stolicę Wielkopolski, warto sprawdzić m.in.:

ZOO W POZNANIU

Najmłodszych turystów z pewnością ucieszy wizyta w poznańskim zoo – jednej z najpopularniejszych atrakcji dla dzieci w Poznaniu. Na 117 hektarach powierzchni mieszka aż 2500 zwierząt! Wycieczka do zoo to świetna okazja do poznania różnych, często bardzo tropikalnych gatunków stworzeń i spędzenia dnia w rodzinnym gronie.

MUZEUM ROGALA

Jednym z symboli Poznania jest rogal świętomarciński – jeden z najsłynniejszych polskich wypieków. W poświęconym mu muzeum można nie tylko poznać ciekawą historię, lecz także własnoręcznie przyrządzić pyszne smakołyki.

CENTRUM KULTURY ZAMEK

W pięknym budynku dawnego Zamku Cesarskiego z początku XX wieku znajduje się centrum kultury organizujące liczne atrakcje dla dzieci – teatrzyki, pokazy kinowe, zajęcia artystyczne i wiele innych. Będąc w Poznaniu, warto sprawdzić aktualny harmonogram obiekty. Małych odkrywców może zachwycić już sam wygląd budynku, w którym znajduje się centrum.

PALMIARNIA

Do ciekawych miejsc w Poznaniu bez wątpienia zalicza się tamtejszą Palmiarnię, która jest największym tego typu obiektem w Polsce. W jej wnętrzu można zobaczyć tysiące różnorodnych gatunków roślin i poczuć się niczym Indiana Jones przedzierający się przez tropikalną dżunglę.

BRAMA POZNANIA

Brama Poznania to ciekawe muzeum historyczne poznańskiego Ostrowa Tumskiego, w którym znajdują się specjalne sale stworzone z myślą o najmłodszych zwiedzających. Poprzez interaktywne zabawy dzieci mogą poznawać i uczyć się historii miasta.

Atrakcje dla dzieci na Malcie w Poznaniu

Głównym obszarem rekreacyjnym Poznania jest Malta – pokaźnych rozmiarów centrum rozrywkowe dla całej rodziny. Znajduje się ono nad brzegiem Jeziora Maltańskiego, w zachodniej części miasta i skupia w sobie liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Można tam m.in. zjechać po torze saneczkowym, pobawić się na wielkim drewnianym placu zabaw albo zagrać w minigolfa. Przy centrum rozrywkowym znajduje się również całoroczny stok narciarski z wyciągiem krzesełkowym i orczykiem. Zimą można tam jeździć na nartach i sankach, a latem zjeżdżać na wielkich, dmuchanych pontonach. Wokół zbiornika maltańskiego biegnie aż 5-kilometrowa trasa, idealna do jazdy na rowerze, hulajnodze lub rolkach. Dorośli znajdą tam liczne restauracje i bary, a także polanki idealne do rodzinnego piknikowania i kąpielisko, które przyniesie ulgę w upalne dni. Co ważne, to właśnie na poznańskiej Malcie organizowane są różnorodne imprezy, cykliczne spotkania i koncerty, również dla tej najmłodszej widowni. Centrum rozrywkowe to bardzo ciekawe miejsce – można tu aktywnie spędzić cały dzień albo nawet weekend w rodzinnym gronie.

>>> Zobacz także:

Tajemnicze miejsca, które warto poznać. Podróżnik: „Polska jest pięknym krajem i ma bardzo wiele do zaoferowania”

Wakacje w Polsce. Co warto zwiedzić w Szczecinie i w Łodzi? Poznaj niezwykłe miejsca

Agroturystyka odrabia straty. Wolnych miejsc w kwaterach nie ma do września

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości