Nowe oblicze Łodzi. Jak zmieniło się miasto?

Reporter:
Katarzyna Chętnik
Poznajcie nową twarz łodzi

Łódź wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z fabrykami. Tymczasem na przestrzeni lat miasto bardzo się zmieniło i z całą pewnością należy do jednych z najprężniej rozwijających się miejsc w Polsce. Dlaczego warto się tam wybrać? Jakie atrakcje oferuje? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Łódź - co warto zobaczyć?

Jeszcze do niedawna Łódź nazywana była miastem fabryk. Tymczasem oferuje ono znacznie więcej. - Proces rewitalizacji pokazał, że można idealnie połączyć historię z nowoczesnością. To, co teraz możemy zaobserwować w Łodzi to jedno wielkie zjawisko przeobrażania się - mówił Krzysztof Olkusz, przewodnik.

Krzysztof Olkusz jest zdania, że Łódź - dla turystów - jest miastem bardzo nieoczywistym. Bardzo często nie wiedzą, czego mogą się spodziewać. - A tutaj, proszę, niespodzianka na każdym kroku. Mamy bardzo dużo street artu, bardzo dużo zakamarków do odkrywania. Jest to połączenie nowoczesności z historią, która rozpędziła to miasto - mówił.

Obecnie władze Łodzi podjęły się rewitalizacji ulicy Włókienniczej. - Oprócz przebudowy samej ulicy i pasażu Hilarego Majewskiego, rewitalizujemy kamienice, które się tutaj znajdują. - mówiła Olga Kassyańska, koordynator ds. rewitalizacji, UMŁ.

Wybierając się do Łodzi, warto zajrzeć do ogrodu zoologicznego. - Orientarium to 20 boisk piłkarskich przykrytych jednym dachem. To jest jedyny obiekt, który posiada wewnętrzne baseny dla słoni tak duże, że słonie są w stanie się tam kąpać. To jest najdłuższy tunel podwodny, który możemy zwiedzać i to jest jedyna tak duży ekspozycja orangutanów i niedźwiedzi malajskich. Jesteśmy najwięksi i najnowocześniejsi- mówił Arkadiusz Jaksa Prezes Ogrodu Zoologicznego.

Miejscem, które warto odwiedzić będą w Łodzi to Elektrociepłownia C1. Sprawdź w naszym materiale, jakie atrakcje oferuje.

Łódź - jak zmienia się miasto?

Po zapaści przemysłu włókienniczego w latach 90. Łódź mocno podupadła. Teraz jednak dostała drugie życie i bardzo się zmieniła. - Moje marzenie o Łodzi - to miasto współtworzone. Gdzie każdy mieszkaniec czuje się gospodarzem tego miejsca. W związku z czym to jest moja idea, a żeby tak się stało, trzeba dać z jednej strony narzędzia mieszkańcom i to czynimy w postaci budżetów obywatelskich, konsultacji i specjalnych paneli obywatelskich [...], a z drugiej strony trzeba przywrócić troszeczkę dumy mieszkańcom ze swojego miasta, dlatego trzeba zrewitalizować, odnowić to miasto - mówiła w Dzień Dobry TVN Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Warto dodać, że Łódź w tym roku obchodzi 599 urodziny. Za rok będzie świętować 600-lecie. Jak się przygotowuje do tych obchodów? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Poznajcie nową twarz łodzi
Poznajcie nową twarz łodzi Źródło: Dzień Dobry TVN

Wszystkie odcinki Dzień Dobry Wakacje i Dzień Dobry TVN znajdziesz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Reporter: Katarzyna Chętnik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości