Podróże

Wyspa Borneo – dlaczego warto się tam wybrać i jak przygotować się do podróży?

Podróże

Aktualizacja:
Nora Carol Fotografia/Getty Images

Osobom, które szukają bliskiego kontaktu z naturą, wakacje na wyspie Borneo na pewno przypadną do gustu. Bogactwo fauny i flory, zapierające dech w piersiach krajobrazy i niezwykli ludzie – wszystko to czeka na jednej z największych wysp na świecie. Jak zaplanować wycieczkę na Borneo?

Wyspa Borneo – co warto o niej wiedzieć?

Borneo to wyspa znajdująca się w południowo-wschodniej części Azji. Jest trzecią po Grenlandii i Nowej Gwinei największą wyspą świecie i jednocześnie największą wyspą Azji. Zalicza się ją do grona Wielkich Wysp Sundajskich. Powierzchnia Borneo to 743330 kilometrów kwadratowych, czyli ponad dwa razy więcej niż Polska. Mieszka tam około 16 milionów ludzi. Borneo należy do trzech państw – Indonezji, Malezji i Brunei. Do około 1950 roku wyspa była w znacznej części pokryta lasem równikowym, którego z roku na rok sukcesywnie ubywa.

Planując wyjazd, warto przede wszystkim pamiętać o tym, że średnia roczna temperatura na wyspie Borneo waha się od 27 do 32 st. C. Z kolei wilgotność powietrza utrzymuje się na poziomie 80 proc. Jeśli zastanawiamy się, kiedy najlepiej jechać na Borneo, musimy pamiętać, że klimat tam panujący jest dość nieprzewidywalny – okres od listopada do lutego uchodzi za najbardziej deszczową porę, z kolei od maja do września na wyspie jest zazwyczaj ciepło i sucho. Języki urzędowe na Borneo to indonezyjski i malajski, jednak powszechnie używa się także języka angielskiego. W zależności od części wyspy walutą może być dolar brunejski, ringgit lub rupia indonezyjska. Warto sprawdzić zalecenia dotyczące szczepień, które często ulegają zmianom. Najlepiej jednak rozważyć szczepionkę przeciwko żółtej febrze i malarii. W przypadku wyjazdów turystycznych na okres krótszy niż 90 dni nie jest wymagana wiza, ale paszport w dniu wyjazdu powinien być ważny przez minimum 6 miesięcy. Borneo w większości zamieszkują wyznawcy islamu, co warto wziąć pod uwagę, planując zwiedzanie świątyń i wybierając odpowiedni strój. Istotna jest także różnica czasu, która wynosi 6–7 godzin w zależności od pory roku.

Wyspa Borneo – co zobaczyć?

Większość osób podróżuje na Borneo ze względu na przyrodę i to właśnie jej warto poświęcić najwięcej uwagi. Z pewnością koniecznie należy odwiedzić jeden, a najlepiej kilka znajdujących się na wyspie parków i rezerwatów przyrody. W Malezji na terenie stanu Sarawak znajduje się Park Narodowy Gunung Mulu, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze słynną Sarawak Chamber, czyli jaskinią o największej na świecie komorze jaskiniowej. W Sarawak znajduje się także Park Narodowy Bako, do którego można dostać się jedynie drogą morską. Na terenie parku mieszkają zagrożone wyginięciem nosacze, a także lotokoty, warany, czy wyraki i wiele innych gatunków zwierząt oraz niezwykłych roślin. Sarawak to także idealne miejsce, by przyjrzeć się bliżej mieszkańcom Borneo i tutejszym mniejszościom etnicznym. Na uwagę zasługuje lud Iban, czyli łowcy głów traktujący niegdyś głowy zabitych wrogów jako wojenne trofeum. W stolicy stanu Kuching koniecznie należy odwiedzić Muzeum Kotów i Włókiennictwa. Dla fanów górskich szczytów Borneo ma w zanadrzu wspinaczkę na Górę Kinabalu, czyli najwyższy szczyt na wyspie o wysokości 4101 metrów n.p.m. Wyprawa na pewno będzie wyzwaniem, jednak widoki, które można podziwiać ze szczytu góry, są warte wszelkiego trudu. W pobliżu znajduje się miasto Kota Kinabalu z malowniczym wybrzeżem, gdzie z platformy obserwacyjnej Signal Hill można podziwiać piękne widoki czy odwiedzić tutejsze meczety Sabah State i Kota Kinabalu.

Borneo to także wyspa orangutanów i często wiele osób marzy o spotkaniu z tymi uroczymi stworzeniami. Można je oczywiście spotkać w naturze, jednak prawdziwi fani na pewno powinni rozważyć wizytę w Centrum Rehabilitacji Orangutanów w Sepilok. Na świecie znajdują się tylko 4 takie ośrodki, gdzie osieroconym i chorym orangutanom udziela się pomocy, a następnie przysposabia do życia w dżungli. Wspaniałą okazją do tego, by jeszcze lepiej poznać gatunki roślin i zwierząt zamieszkujące Borneo, jest rejs rzeką Kinabatangan – jedną z najdłuższych rzek Malezji. Rejs można podzielić na etapy. Warto rozważyć wieczorną wyprawę, a także nocowanie w dżungli, co może być niezwykłym doświadczeniem. Fani nurkowania powinni koniecznie odwiedzić wyspę Sipadan. Jest to jedno z najlepszych na świecie miejsc do nurkowania. Pod wyspą znajduje się Jaskinia Żółwi pełna szkieletów tych zwierząt. W indonezyjskiej części Borneo nurkom poleca się wyspę Kakaban, a także tutejsze parki narodowe – Gunung Palung, Kutai oraz Tanjung Puting.

Zobacz także:

Jak wygląda i jak napisać biznesplan? Zobacz, co powinno się w nim znaleźć

Zielona lista Wielkiej Brytanii - kto może wjechać bez testu na koronawirusa? Gdzie można polecieć bez kwarantanny?

Zobacz wideo: Spitsbergen – wyspa, która zadziwia

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości