Dziecko

Rutyna podczas izolacji z dziećmi. „Harmonogram jest kluczowy do tego, żeby przeżyć każdy dzień”

Dziecko

Kwarantanna z małymi dziećmi stawia przed rodzicami szereg wyzwań. Maluchy potrzebują ciągłej uwagi i rozrywek. Sprawdź, jak zorganizować czas swoim pociechom, aby Wasz wspólny dzień upłynął miło i przyjemnie.

Typowy dzień w czasach kwarantanny

Codzienność z dziećmi miewa swoje jasne i ciemne strony. Maluchy rozpiera energia i szybko się nudzą, a ich rodzice muszą dotrzymać im kroku i zapewnić dzień pełen rozrywek, aktywności i rozwoju.

Do tego trzeba rzeczywiście dużo energii, ponieważ oni mają jej jeszcze więcej niż ja. Oni nie usiedzą w miejscu, dlatego muszę wykrzesywać z siebie i pokłady kreatywności i pomysłowości, żeby ten czas im zapełnić

– wyjaśniła Dorota Jastrzębska-Sabała, instruktorka tańca oraz animatorka zabaw dla dzieci, mama Marcela i Ignacego.

Jest u nas więcej pracy. Właśnie teraz układamy puzzle, kolorujemy. Czasami jest tak, że Helena wstaje o 7 rano i mówi: 'Mama, tańczymy?'

– powiedziała Blanka Ćwikła, animatorka zabaw dla najmłodszych dzieci, mama Helenki.

Jak przyznała pani Blanka, udaje jej się znaleźć odrobinę czasu dla siebie, jednak jej córka nie lubi bawić się sama, przez co jej przerwy nie trwają zbyt długo. Podobnie wygląda sytuacja w innych domach, gdzie rodzice również skupiają większość swojej uwagi na dzieciach.

Cały czas jest poświęcony im, domowi, kuchni i wszystkim tym czynnościom, które wykonują kobiety w domu. Oni są teraz moim priorytetem, to oni zajmują mnie w 100 proc.

– wytłumaczyła pani Dorota.

ZOBACZ: Jak w praktyce wygląda codzienna rutyna rodziców małych dzieci? Z pewnością nie jest nudna!

Harmonogram dnia w domu

Typowy dzień zaczyna się od pobudki, śniadania i mycia zębów. Później nadchodzi czas na zabawę i różnego rodzaju zajęcia.

Musimy walczyć z nudą w domu, bo nuda w obecnym czasie to chyba najgorsza opcja, z jaką przyszło nam walczyć

– stwierdziła Marta Lech-Maciejewska, mama Mietka i Zyzia.

Stworzenie stałego planu dnia, który organizuje czas całej rodziny, bez wątpienia pomoże zaprowadzić ład w codziennym życiu.

Jeżeli jest ustawiona jakakolwiek pora na posiłek, potem na zabawę, na sen, na odpoczynek, zdecydowanie dzieciom łatwiej się do tego dostosować, a mi łatwiej zaplanować cokolwiek. Staram się, żeby każdego dnia, poza takimi zwykłymi zabawami, zaproponować coś niezwykłego. Ten harmonogram, ten sposób ustawienia sobie dnia pod jakiś klucz jest kluczowy do tego, żeby przeżyć każdy dzień

– zauważyła Dorota Jastrzębska-Sabała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Liga Superbohaterów niesie uśmiech małym pacjentom. "To jest najlepsza nagroda, za to co robimy"

Proste eksperymenty wytłumaczą dzieciom, dlaczego warto zostać w domu

Jak stworzyć zwierzątka z odrysowanej dłoni? Zobacz, jakie to łatwe

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości