Przeziębienie a karmienie piersią – najlepsze metody leczenia dla młodych mam

Mama karmi piersią swoje dziecko
Tatyana Tomsickova Photography / Getty Images
Źródło: Moment RF
Przeziębienie może dopaść nas o każdej porze roku. Dla matek karmiących, które siłą rzeczy mają ograniczony wybór leków, jest szczególnie trudne. W przypadku przeziębienia podczas karmienia piersią ważne jest nie tylko leczenie, ale także to, jak nie zarazić maluszka.

Wielu przypadkach karmienie piersią podczas choroby matki nie musi być wykluczone, pod warunkiem stosowania odpowiednich leków. Należy pamiętać, że niektóre farmaceutyki nie stanowią przeciwwskazania do podawania dziecku piersi. Wszystkie ważne kwestie dotyczące przeziębienia a karmienia piersią zostaną dokładniej wyjaśnione w tym artykule.

Więcej:

Przeziębienie podczas karmienia piersią – czy można kontynuować podawanie dziecku piersi?

Na początku warto wiedzieć, że przeziębienie nie jest przeciwwskazaniem do przerwania karmienia dziecka piersią. W mleku matki znajdują się przeciwciała wytworzone przez jej organizm w celu walki z chorobą, dlatego dziecko jest zabezpieczone. W przypadku ewentualnego zachorowania przeziębienie będzie miało łagodniejszy przebieg. Wpływa to także pozytywnie na odporność dziecka w przyszłości. Co więcej, wirusy wywołujące przeziębienie nie przedostają się do mleka matki. Do zarażenia dziecka może dojść drogą kropelkową. Z tego powodu poza karmieniem zalecane jest ograniczanie kontaktów z dzieckiem.

Kiedy przeziębienie przy karmieniu piersią jest przeciwwskazaniem do karmienia?

Przeziębienie w trakcie karmienia piersią nie jest powodem do zaprzestania podawania dziecku piersi. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że składniki niektórych leków przyjmowanych przez młodą matkę mogą przedostać się do mleka i wywołać u malucha niepożądane reakcje. Do grupy takich składników należą m.in. aspiryna, dekstrometorfan, kodeina, metamizol czy pseudoefedryna.

Co na przeziębienie przy karmieniu piersią – domowe sposoby

Co na przeziębienie podczas karmienia piersią? Leczenie najlepiej rozpocząć od skorzystania z domowych metod. Są mniej inwazyjne niż środki z apteki, a przez to istnieje mniejsze ryzyko wywołania objawów niepożądanych u dziecka. Ich stosowanie nie wymaga także konsultacji z lekarzem. Najważniejszym czynnikiem pozwalającym na szybszy powrót do zdrowia jest wypoczynek. Zaleca się spędzanie jak najwięcej czasu pod ciepłą kołdrą i spokój. Ponadto młoda mama powinna spożywać więcej płynów niż zwykle. Najlepiej sprawdzą się gorąca herbata z miodem i cytryną lub syropem malinowym, a także napar z lipy bądź dzikiej róży. Pomóc może również mleko z czosnkiem. Jednak warto mieć na uwadze, że czosnek może zmieniać smak mleka, dlatego nie należy przesadzać z jego ilością podczas laktacji. Produkty te pozwalają na szybkie uporanie się z objawami przeziębienia takimi jak ból gardła, katar gorączka czy kaszel. Na tę pierwszą przypadłość dobrze sprawdzi się także płukanka z roztworu soli lub wody utlenionej. W przypadku kataru dobrym rozwiązaniem będą inhalacje z soli morskiej bądź naparem z szałwii. Sprawdzonym środkiem stosowanym na zbicie gorączki są chłodne okłady lub chłodny prysznic. Na kaszel pomogą ziołowe napary z anyżu, babki lancetowatej, podbiału, prawoślazu czy tymianku.

Leki na przeziębienie przy karmieniu piersią

Gdy domowe sposoby nie przyniosą efektu, konieczna jest wizyta u lekarza. To właśnie on dobierze leki na przeziębienie bezpieczne podczas karmienia piersią. Tego rodzaju farmaceutyki cechuje m.in. małe przenikanie do mleka matki, zdolność do rozpuszczania się w wodzie, a nie w tłuszczu, duża wielkość cząstek oraz szybkie tempo metabolizowania się składników w organizmie matki. Zastosowanie nieodpowiednich środków może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne u malucha lub zmniejszyć ilość produkowanego mleka. Przed spożyciem leku należy upewnić się, czytając ulotkę, że nie jest on zabroniony podczas karmienia piersią. Na gęsty katar pomogą sól fizjologiczna oraz roztwór z soli morskiej, z kolei na wodnisty krople obkurczające naczynia krwionośne śluzówki oraz środki homeopatyczne. Nie należy spożywać tabletek na katar. Na kaszel pomogą ziołowe syropy, a na ból gardła tabletki do ssania z miodem, cytryną, tymiankiem, podbiałem, a także leki w aerozolu. Bez obaw można stosować też paracetamol i ibuprofen, które w Kategorii Ryzyka Laktacyjnego wg prof. Hale’a zostały zakwalifikowane jako środki bezpieczne, ponieważ przenikają do mleka matki w małych ilościach. Warto jednak pamiętać, że wszystkie leki przyjmowane w czasie laktacji powinny być zażywane bezpośrednio po karmieniu, tak aby podczas kolejnego podawania piersi ich stężenie w mleku było jak najmniejsze.

Jak nie zarazić maluszka przy przeziębieniu i karmieniu piersią?

Jak wspomniano wcześniej, przeziębienie przenosi się drogą kropelkową. Aby uniknąć zakażenia noworodka lub niemowlaka, należy pamiętać o:

  • ograniczeniu kontaktu fizycznego z maluchem tylko do karmienia piersią,
    • zakładaniu na twarz maseczki ochronnej podczas kontaktu z dzieckiem,
      • dokładnym myciu rąk przed dotknięciem malca,
        • częstym wietrzeniu pomieszczeń.
            Zobacz film: Grażyna Wolszczak i Odeta Moro o karmieniu piersią. Źródło: Dzień Dobry TVN

            Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

            Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości