Karmienie piersią a picie alkoholu. Ekspertka laktacyjna obala szkodliwe mity

Autor:
Maria
Czarniecka
Źródło:
Instagram / Estera Michalak Laktopołożna

Czy karmiąca mama może pozwolić sobie na drinka? Wiele kobiet zadaje sobie to pytanie czytając niebezpieczne, internetowe "porady". Wszelkie wątpliwości w tym obszarze, w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl, rozwiewa ekspertka laktacyjna Estera Michalak. "A czy można podać dziecku kieliszek alkoholu?" - pyta retorycznie.

Picie alkoholu a karmienie dziecka piersią

Lauren McLeod dzieli się w sieci swoimi radami związanymi z tematyką okołoporodową. Ostatnio opublikowała zdjęcie, na którym karmi dziecko i jednocześnie pije drinka. W opisie dodała kilka wątpliwych informacji, m.in. że alkohol całkowicie znika z mleka matki po dwóch godzinach, więc najlepiej zacząć go pić w momencie karmienia dziecka. Dodała też, że jeśli matka wypiła trunek, a dziecko jest głodne i nie ma innego wyjścia, nic się nie stanie, jeśli nakarmi malucha.

Dzieci

Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Dzień Dobry TVN
wideo 2/17

Czy to, co napisała influencerka, ma w sobie choć odrobinę prawdy? Zweryfikowała to Estera Michalak - ekspertka laktacyjna.

Maria Czarniecka, dzieńdobrytvn.pl: Czy w ciągu dwóch godzin od wypicia drinka mleko matki faktycznie nie zawiera już alkoholu?

Estera Michalak: To jest kwestia indywidualna. Będą osoby, które będą mogły karmić po dwóch godzinach, będą też takie, które nie powinny. Składa się na to wiele czynników - chociażby masa ciała czy przyswajalność alkoholu. Nie można powiedzieć, że dwie godziny od wypicia drinka dają stuprocentową gwarancję, że tego alkoholu w mleku matki nie będzie. Nie wiemy też, ile alkoholu w tym drinku było.

Kiedy więc wiadomo, że można zacząć karmić?

Wyznacza to ilość okresów półtrwania. Okres półtrwania, to czas w którym dana substancja czynna zostaje połowicznie strawiona. Jeśli chodzi o alkohol – znika z mleka matki całkowicie od 3 do 7 okresów półtrwania. W zależności od ilości alkoholu i innych czynników ten czas może być krótszy bądź dłuższy. Aby mieć pewność, że mleko jest bezpieczne dla dziecka, najlepiej wykonać test na obecność alkoholu w mleku matki.

By alkohol nie zdążył dojść do mleka, najlepiej zacząć pić podczas karmienia dziecka?

Stężenie maksymalne alkoholu w mleku matki następuje w ciągu pół godziny. Pozostaje pytanie – w którym momencie między pierwszą a trzydziestą minutą mamy już pierwsze stężenie alkoholu we krwi? Nie wiemy, w której dokładnie. Ja bym się nie odważyła.  

W tym wypadku należy zadać sobie pytanie – czy podałabym dziecku alkohol w kieliszku? Z pewnością nie. Dlaczego więc miałabym powiedzieć, że nie skrzywdzę swojego dziecka podając mu mleko z alkoholem?

Czy jeśli kobieta już wypiła, a dziecko chce jeść, może je nakarmić takim mlekiem, jakie ma?

Jeśli dziecko jest karmione tylko mlekiem, a mama chce wypić alkohol, powinna wcześniej odciągnąć mleko i schować je w zamrażarce lub lodówce. Maluchy, które mają już żywienie uzupełniające mogą z kolei w tym czasie po prostu zjeść inny posiłek.

Jeśli mama nie przewidziała tego, że będzie piła alkohol, a dziecko żywi się tylko mlekiem, w takim wypadku może podać mu wodę lub mieszankę modyfikowaną.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Maria Czarniecka

Źródło: Instagram / Estera Michalak Laktopołożna

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty

Pozostałe wiadomości