Powstała szczepionka przeciwko RSV. Kiedy będzie dostępna?

dziecko na szczepieniu
Powstała szczepionka przeciwko RSV
Źródło: Joaquin Corbalan/Getty Images
Wirus RSV, który w ostatnim czasie wywołał falę infekcji u dzieci, być może przestanie być aż tak groźny. Amerykańska firma Moderna opracowała bowiem szczepionkę, która ma chronić - i to nie tylko małych pacjentów - przed patogenem. Jej skuteczność przekracza 80 proc. Od kiedy preparat będzie dostępny?

Szczepionka przeciwko RSV. Co o niej wiadomo?

Amerykański koncern farmaceutyczny Moderna opracował szczepionkę, która będzie chroniła przed wirusem RSV. Do jej stworzenia wykorzystano technologię mRNA - tę samą, którą wykorzystano przy tworzeniu szczepionki przeciwko COVID-19. Trzecia faza testów klinicznych wykazała, że skuteczność szczepionki przeciwko wirusowi RSV sięga 83,7 proc. Moderna chce, jeszcze tym roku wystąpić o rejestrację szczepionki.

Chore dzieci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matki
Badanie USG u dzieci
Badanie USG u dzieci
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Omikron u dzieci
Omikron u dzieci
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Siła dobrych ludzi
Siła dobrych ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce

Warto dodać, że badaniami klinicznymi o nazwie ConquerRSV, objęto blisko 37 tys. osób w wieku co najmniej 60 lat i prowadzono je w 22 krajach. Banie wykazało, że preparat jest nie tylko skuteczny, ale i dobrze tolerowanych. Skutki uboczne, które pojawiały się u uczestników testu były łagodne lub umiarkowane. Do najczęściej występujących należą: ból w miejscu ukłucia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni oraz stawów.

Zakażenie wirusa RSV. Dlaczego jest takie niebezpieczne?

Wirus RSV przenosi się drogą kropelkową i atakuje niezależnie od wieku. Szacuje się, że wywołana przez patogen infekcja u dzieci poniżej 5. roku życia jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji. W przypadku seniorów - leczenia szpitalnego wymaga połowa. Do najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia wirusem RSV należą katar, złe samopoczucie oraz gorączka. W przypadku małych pacjentów wirus niekiedy prowadzi do zapalenia płuc, zapalenia oskrzelików, a także do zaburzeń pracy serca, duszności, apatii i nadmiernej senności.

U osób po 60. roku życia infekcja może się rozwinąć w zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, a także zaostrzyć przebieg chorób układu oddechowego (astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc [POChP]). Niekiedy zakażenie RSV prowadzi do zawału serca, udaru mózgu oraz długotrwałej niewydolność układu oddechowego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: Radio Zet

Źródło zdjęcia głównego: Joaquin Corbalan/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości