Dziecko

Twoje dziecko walczy z nadwagą? Przyczyną mogą być emocje rodziców

Dziecko

Aktualizacja:
StaffordStudios/Getty Images

Nawyki i styl życia to coś, co od najmłodszych lat przekazują nam rodzice. Jak się okazuje, wpływ na zdrowie dzieci ma także psychika mamy i taty. Przeprowadzone niedawno badania wyraźnie pokazują, że dorośli, którzy miewają stany lękowe oraz są mało podatni na stres, nieświadomie narażają swoje maluchy na zwiększone ryzyko nadwagi i otyłości.

Dzieci zestresowanych rodziców szybciej przybierają na wadze

Na Europejskim Kongresie Otyłości grupa badaczy z University College London zaprezentowała nowe badanie naukowe. W projekcie udział wzięło ponad 6 tysięcy dzieci z Wielkiej Brytanii urodzonych w latach 2000-2002. Wyniki badania jasno pokazały, że dzieci rodziców, którym towarzyszy stres, mają znacznie większy przyrost masy ciała i tkanki tłuszczowej. Dlaczego? Jak się okazuje, zestresowani rodzice po pierwsze mogą mieć tendencje do przekarmiania swoich dzieci, po drugie nieświadomie mogą przenosić stres na potomków. To sprawia, że maluchy chętniej sięgają po niezdrowe i kalorycznie pokarmy, które jako mała przyjemność mają chwilowo ukoić nerwy.

- Nasze odkrycie sugeruje, że stan psychiki rodziców może istotnie wpłynąć na wzorce żywieniowe dorastających dzieci. Można także wysnuć wniosek, iż brak odpowiedniego wsparcia psychologicznego i socjoekonomicznego może mieć długoterminowe konsekwencje dla całych rodzin - komentuje psycholożka Kristiane Tommerup, główna autorka badania.

Dieta z dzieciństwa wpływa na naszą przyszłość bardziej niż sądziliśmy

Problem z nadwagą u dzieci

Niestety coraz więcej dzieci boryka się z nadwagą. Niezdrowe jedzenie, zajadanie nerwów i brak ruchu spowodowany pandemią dał się w tym roku szczególnie we znaki. Ważne więc, aby to rodzice od najmłodszych lat uczyli dzieci, jak jeść zdrowo i smacznie oraz zachęcali najmłodszych do ruchu na świeżym powietrzu czy sali treningowej.

O drastycznym wzroście nadwagi wśród najmłodszych alarmuje także Światowa Organizacja Zdrowia. Prognozy uczonych nie są optymistyczne. Według specjalistów dzieci i młodzież cierpiące na otyłości zostaną z nadprogramowymi kilogramami na długie lata. To odbije się oczywiście na ich dorosłym życiu. Nadwaga bowiem prowadzi do wielu chorób tj. nadciśnienie, cukrzyca typu 2, a nawet problemy z płodnością.

Warzywa i owoce skutecznie łagodzą stres. Zobacz wideo:

Zobacz także:

"Imprezowy narkotyk" może pomóc osobom z zespołem stresu pourazowego? Eksperci ostrzegają przed wyolbrzymianiem potencjału MDMA

Bibliotekarz najbardziej stresującym zawodem? Spytaliśmy u źródła

Co potrafi olejek CBD? "Działa przeciwwirusowo oraz przeciwbólowo. Dodatkowo łagodzi stres"

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości