Dziecko

Oto 11-latka, która dodaje szybciej niż kalkulator. Jak to robi? "Wyobrażam sobie liczydło"

Dziecko

Martyna Napiórkowska jest uczennicą szóstej klasy szkoły podstawowej. Szybkie obliczenia w głowie to dla niej przysłowiowa bułka z masłem, o czym mogli się przekonać widzowie Dzień Dobry TVN. Jak to możliwe, że potrafi być szybsza od kalkulatora? Na czym dokładnie polega arytmetyka mentalna? Na te pytania odpowiedziała Karolina Lubenets, dyrektor szkoły.

Arytmetyka mentalna – na czym polega?

W studiu Dzień Dobry TVN zapanowała matematyczna atmosfera. Ewa Drzyzga przerzucała kartki z liczbami. W tym czasie Agnieszka Woźniak-Starak liczyła na kalkulatorze, a Martyna dodawała i odejmowała w pamięci! Po tym starciu posypały się gorące brawa. Wszyscy byli pod wrażeniem umiejętności 11-latki. Jak to możliwe, że tak szybko liczy?

- Wyobrażam sobie liczydło i na nim liczę – powiedziała. To jest właśnie arytmetyka mentalna, której uczy Karolina Lubenets, korzystając z liczydła Soroban. Dziecko na początku uczy się podstaw i później próbuje odtworzyć te zasady w wyobraźni, przesuwając koraliki liczydełka palcami dzięki pamięci mięśniowej.

Arytmetyka mentalna a zwykła

- Arytmetyka mentalna różni się od arytmetyki zwykłej przede wszystkim tym, że rozwijamy dzięki niej wyobraźnię, która jest niezbędna do niematematycznego liczenia - wyjaśniła pani Karolina. - To ćwiczenia, które uaktywniają obie półkule mózgu. Polepszamy też naszą koncentrację i pamięć fotograficzną . Dodatkowo uczymy też szybkiego czytania, technik zapamiętywania, więc jak najbardziej trenujemy cały nasz mózg – dodała.

Wyjawiła przy tym, że najlepszy czas na naukę zaczyna się od 5. roku życia, a kończy na 14-15. – Powyżej 15 lat już naprawdę jest ciężko – przyznała.

Co ciekawe tę metodę wymyślili Japończycy ponad dwa tysiące lat temu. Obecnie nasi uczniowie dzielnie się z nią mierzą. Na swoich kontach mają już pierwsze sukcesy. W zeszłym roku 7 osób reprezentowało Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie w Czechach. Championem była goszcząca u nas Martyna. Ostatnio 11-latka brała udział w olimpiadzie z arytmetyki mentalnej, która odbywała się online. Jak ocenia swoje szanse?

- Tamtą w Czechach wygrałam, a tutaj nie mam jeszcze wyników, ale myślę, że dobrze mi poszło – powiedziała. Po tych słowach Agnieszka Woźniak-Starak przekazała radosną wieść dziewczynce: - My znamy wyniki. Kto jest numer jeden w Polsce? Bardzo Ci gratulujemy – powiedziała z radością Agnieszka Woźniak-Starak i przekazała dyplom, puchar oraz kwiaty.

Zobacz w materiale wideo pojedynek Agnieszki Woźniak-Starak i 11-letniej uczennicy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Czy poród przez cesarskie cięcie zwiększa ryzyko alergii u dziecka? "Taki maluch styka się zupełnie innymi bakteriami"

Znana blogerka o niestosownych pytaniach na temat dzieci: "Zastanówcie się, zanim napiszecie kolejny durny komentarz"

Żłobki i przedszkola ponownie otwarte. Rodzice nie kryją zadowolenia i podkreślają: "To był trudny czas"

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości