Dziecko

Bezpieczeństwo przedszkolaków na placu zabaw. Najważniejsza zasada to ciągłe liczenie dzieci!

Dziecko

Bezpieczeństwo przedszkolaków na placu zabaw. Najważniejsza zasada to ciągłe liczenie dzieci!

Kilka dni temu we Wrocławiu 16 miesięczny chłopiec odłączył się od grupy żłobkowej i poszedł na plac zabaw. Wychowawczynie dziecka nie zauważyły jego zniknięcia. W studiu Dzień dobry TVN, Magdalena Dworzyńska, wychowawca przedszkolny opowiedziała o zasadach i przepisach, których muszą przestrzegać pracownicy placówek podczas wycieczek.

16-miesięczny chłopiec sam bawił się na placu zabaw

Jak wspomina zdarzenie Anna Bytońska z Urzędu Miasta we Wrocławiu, chłopiec odłączył się od grupy żłobkowej w momencie, kiedy wracali ze spaceru. Wychowawczynie zorientowały się, że brakuje dziecka dopiero kiedy zwrócono im uwagę (spacerujący w parku zauważyli, że małe dziecko samo bawi się na placu zabaw). Wydział zdrowia i spraw społecznych z Urzędu Miasta we Wrocławiu przeprowadził w żłobku kontrolę. Ponieważ był to żłobek prywatny całkowitą odpowiedzialność za zdarzenie ponosi jego właściciel.

Bezpieczeństwo dzieci w przedszkolu i żłobku

Magdalena Dworzyńska na wstępie rozmowie zaznaczyła, że kluczową kwestią dotyczącą bezpieczeństwa dzieci w żłobku czy w przedszkolu jest ilość opiekunów na liczbę dzieci. Wedle przepisów, na dziesięcioro dzieci powinien być jeden opiekun.

Wychowawcy przedszkolni często korzystają z takich rozwiązań jak: odblaskowe kamizeli czy jednakowe koszulki, po których mogą poznać dzieci ze swojej grupy w miejscu publicznym. Maluszki muszą być nauczone chodzenia razem, w parach. Zanim się tego nauczą, nauczyciele dla zachowania bezpieczeństwa podczas spaceru jest sznurek z supełkami lub kilkumetrowy, pluszowy waż z uchwytami. Dzieci spacerując z grupą trzymają się supełków lub uchwytów. Jak zaznacza Pani Magda, tego typu rozwiązanie jest bardzo pomocne i dla dzieci i dla nauczycieli.

Najważniejszą zasadą jest ciągłe liczenie dzieci.

Musimy wypełnić kartę wyjścia, w której zapisujemy liczbę dzieci, wychowawców i miejsce docelowe.

Pani Magda przypomina też swoim wychowankom, zwłaszcza kiedy jadą razem na wycieczkę, adres ich przedszkola oraz nazwisko wychowawczyni.

Wierzę w to, że jeśli ktoś spotka takie same dziecko ona ulicy i zapyta się, kto jest jego opiekunem i gdzie jest jego przedszkole, to dziecko będzie potrafiło odpowiedzieć.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
56
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0