W połowie września na jednym z placów zabaw w Warszawie doszło do wypadku. Niespełna 5 letnia dziewczynka w czasie zabawy potknęła się i mocno uderzyła. Skutkiem są obrażenia nerki. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Magdalenę Berlińską, ekspertkę ds. bezpieczeństwa placów zabaw.
Bezpieczeństwo na placach zabaw
Na ile polskie place zabaw są bezpieczne? Zdaniem Pani Magdaleny sytuacja się poprawia choć wciąż nam jest daleko do tzw. „Zachodu”. Za granicą każdy plac zabaw przed oddaniem podlega kontroli pomontażowej wykonanej przez specjalistę.
U nas jest coraz lepiej, niestety jest wielu inwestorów, którzy tego nie robią. Z naszego doświadczenia wynika, że 70, 80 proc. nowych placów oddawanych do użytku ma niezgodności z normą.
- przyznała Magdalena Berlińska.
Centrum Kontroli Placów Zabaw
Pani Magdalena od 13 lat prowadzi z mężem firmę, której celem jest sprawdzanie polskich placów zabaw i przeszczepienie na nie zachodnich standardów. Jak ocenić czy plac zabaw jest bezpieczny?
Mamy normy europejskie, które dokładnie określają zasady montażu, konstruowania i budowania placów zabaw. I to są bardzo szczegółowe wytyczne. My jako profesjonaliści sprawdzamy to z dużą dokładnością.
Nawierzchnia na placach zabaw powinna być przede wszystkim bezpieczna, najlepsze są nawierzchnie amortyzujące, np. piaskowe czy żwirowe.
Zdaniem ekspertki rodzice powinni również polegać na swoim pierwszym wrażeniu.
Jeżeli wchodzą na plac zabaw i widzą śmieci, szkło. To powinno dać nam do myślenia, że nikt o ten plac zabaw nie dba.
-podsumowała Pani Magda.
Zobacz też:
- Czym jest wolna zabawa? Dlaczego dziecko powinno bawić się samodzielnie?
- Pomysłowe zabawy dla dzieci na dworze
- Gry planszowe dla dzieci i dorosłych,czyli niestandardowa rodzinna rozrywka
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision