Dziecko

Kiedy dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd?

Dziecko

Kiedy dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd?

Już za kilka dni wakacje. Czas obozów i kolonii. Pierwszy samodzielny wyjazd dziecka może być stresujący nie tylko dla niego samego, ale i dla rodzica. W studiu Dzień Dobry TVN z naszymi gośćmi porozmawialiśmy o tym, kiedy dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd. Na naszej kanapie zasiadły: psycholog dziecięca Magdalena Chorzewska, Małgorzata Rozenek-Majdan, mama 13-letniego Stanisława i 9-letniego Tadeusza oraz Alżbeta Lenska, mama 8-letniej Zosi i 6-letniego Antka.

Kiedy dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd?

Jak zaznaczyła Magdalena Chorzewska nie można wskazać określonego wieku, w którym dziecko byłoby gotowe na samodzielny wyjazd. Każde dziecko jest inne, do każdego trzeba podejść indywidualnie.

Natomiast dziecko musi być: w miarę odporne emocjonalnie na tęsknotę, musi radzić sobie z czynnościami dnia codziennego i przede wszystkim musi chcieć.

- przyznała Magdalena Chorzewska.

Psycholog dodała również, że jest przeciwna wystawianiu dziecka na próbę i rzucaniu go na głęboką wodę. Maluch musi samo dojrzeć do sytuacji, kiedy będzie chciało samodzielnie wyjechać na wakacje.

>>>Zobacz też: SONDA: Czy Twoje dziecko wyjedzie samo na wakacje?

>>>Co zrobić z dzieckiem w wakacje? Jednym z pomysłów są półkolonie. Jakie są ich plusy, a jakie minusy?<<<

Kiedy rodzice bardziej przeżywają rozłąkę niż dzieci...

Synowie Małgorzaty Rozenek-Majdan już w wieku 6 lat poinformowali ją o tym, że chcieliby wyjechać. Sprawdzianem była w ich przypadku tzw. „zielona szkoła”, czyli kilkudniowy wyjazd z klasą. Małgosia zdradziła, że ona o wiele bardziej przeżywa wyjazdy chłopców, aniżeli oni sami.

Oni uwielbiają to, że trochę schodzą z radaru mamy. Mój młodszy syn wrócił kilka dni temu z „zielonej szkoły” i powiedział, że tylko pierwszej nocy trochę tęsknił. Potem to już nawet o nas nie myślał.

Psycholog zwróciła uwag, że takie 2-3 dniowe wyjazdy z klasą są bardzo dobrym wstępem do późniejszych wyjazdów na kolonie. Pełnią funkcję aklimatyzacyjną.

Dzieci Alżbety Lenskiej również uczestniczyły w wyjazdach na "zielone szkoły". Starsza córka aktorki 8-letnia Zosia poinformowała już rodziców, że chciałaby wyjechać na obóz konny. Jednak Alżbeta nie jest na ten krok jeszcze gotowa.

Trochę się boję, bo to będzie obca pani, obcy ludzie. Wiem że Zosia by sobie poradziła, ale bardziej się boje, żeby jej nie zniszczyli psychicznie np. żeby na nią nie krzyczeli.

- przyznała aktorka.

Magdalena Chorzewska dodała, że puszczając dziecko na kolonię należy dokładnie sprawdzić, gdzie i z kim nasze dziecko jedzie, ponieważ 8-letniego dziecku bardzo łatwo złamać psychikę i je zmanipulować.

Małgosia Rozenek-Majdan zaznaczyła, że jej synowie nie chcieli do tej pory pojechać na prawdziwy kilkunastodniowy obóz.

Ja bardzo dużo pracuję. Wakacje to jest taki okres, kiedy wreszcie możemy spędzić razem czas. Chłopcy bardzo to lubią. Myślę, że w przyszłym roku obóz będzie nieodzowny.

Jak zaznaczyła psycholog lęk rodziców jest zupełnie naturalnym zjawiskiem, ale wypuszczając dziecko w świat należy zaufać, że wszystko będzie w porządku. Warto jednak lęk separacyjny przetestować w znanych dziecku i nam warunkach.

>>>Zobacz też: Jak zabezpieczyć dziecko przed słońcem?

Co sądzisz o tym artykule?
64
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0