Szkodliwe promieniowanie UV
Promieniowanie UV uszkadza DNA w naszej skórze, przez co zwiększa się ryzyko zachorowania na nowotwory skóry (między innymi czerniaka). Niestety im bardziej eksponujemy się na słońce w młodości, tym większe ryzyko, że zachorujemy w późniejszym okresie życia.
Z widocznych objawów:
- promieniowanie UVB powoduje rumień i poparzenia słoneczne
- ryzyko pojawienia się uczuleń i alergii
- zmiany barwnikowe - przebarwienia, plamy, piegi
- fotostarzenie
- pogorszenie wzroku - w skrajnych przypadkach- zaćma
- fototoksyczność
Który krem z filtrem jest bezpieczny dla skóry?
Każda substancja chemiczna, którą się smarujemy, nie pozostaje obojętna dla skóry. Jednak jak dodał farmaceuta, stosowanie kosmetyków z filtrami jest dla skóry bezpieczniejsza niż jej nie stosowanie.
Dla dzieci poniżej trzeciego roku życia, z racji tego, że ich skóra jest bardzo delikatna, zaleca się stosowanie filtrów mineralnych. Są one bardziej bezpieczne. Nie dają reakcji uczuleniowych i alergicznych. Ważne, by kosmetyk dla dziecka zawierał filtry UVA i UVB. Taka informacja powinna być umieszczona na opakowaniu. Wybierajmy faktory SPF powyżej 20, które dają wystarczającą ochronę.
Farmaceuta uczulił również, że stosowanie kremów z filtrem to nie wszystko. Kilkuletnich dzieci nie powinniśmy wystawiać na słońce między godziną 10 a 15. Lepiej odpocząć w cieniu. Idąc na plażę weźmy ze sobą parasol.
Wychodząc z dzieckiem na słońce pamiętajmy też o kapeluszu i zakryciu dziecku ramion.
Zobacz też:
Co zabrać nad morze dla siebie i dziecka? Praktyczna lista rzeczy na wyjazd.
Filtry przeciwsłoneczne naturalne i chemiczne. Jakie stosować?
Wypoczynek nad morzem – co zabrać na plażę?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: E+