Cesarskie cięcie a alergia dziecka
Podczas porodu naturalnego dziecko przechodząc przez drogi rodne kobiety "zbiera" florę bakteryjną matki, dzięki czemu lepiej się rozwija, rzadziej choruje i ma lepszą odporność. Na malucha, który przyszedł na świat przez cesarskie cięcie działają zupełnie inne czynniki fizyczne, mikrobiologiczne czy hormonalne.
- Dziecko z cięcia cesarskiego styka się z innymi bakteriami, drobnoustrojami, niż dziecko rodzone siłami natury. Kolonizacja tą mikrobiotą ma kluczowe znaczenie i wpływa na całe nasze zdrowie - mówiła dr hab. Andrea Horvath z Klinki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Cesarskie cięcie w połączeniu z antybiotykoterapią, którą kobieta dostaje po zabiegu i opóźnionym wprowadzeniem karmienia piersią sprawiają, że flora bakteryjna u dziecka zostaje zaburzona. Zachwianie tej równowagi niejednokrotnie prowadzi do rozwoju alergii.
Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego schorzenia? Żyć zdrowo, zgodnie z naturą, dbać o środowisko, kochać zwierzęta, unikać antybiotyków i żywności przetworzonej. Wiele czynników wpływa na sposób i czas kolonizacji ustroju (w tym przewodu pokarmowego, skóry, układu oddechowego) przez mikrobiotę.
Warto dodać, że alergii sprzyja nie tylko cesarskie cięcie. Nie bez znaczenia są również: wiek kobiety, sposób żywienia dziecka, antybiotykoterapia stosowana przez matkę w ciąży oraz dziecko we wczesnym dzieciństwie, ale również inne leki oraz stan zdrowia i odżywianie matki w okresie ciąży i laktacji.
Alergia u dziecka - jak jej uniknąć?
Kluczowe dla prawidłowego rozwoju dziecka i jego mikrobioty jest karmienie piersią. Pokarm kobiecy zawiera nie tylko niezbędne składniki odżywcze, ale również czynniki przeciwzapalne, immunoglobuliny, prebiotyki, a nawet korzystne bakterie kolonizujące przewód pokarmowy dziecka.
- Mleko mamy jest najbardziej zgodne z naturą, jeśli chcemy, żeby było naturalnie. Optymalny okres dla karmienia piersią to pierwsze 6 miesięcy. Później rozszerzamy o pokarmy dodatkowe - mówiła w Dzień Dobry TVN dr hab. Andrea Horvath.
Niestety nie wszystkie kobiety mogą karmić malucha w ten sposób. Czym zastąpić naturalny pokarm? Wszystko zależy od wieku dziecka. U niemowląt konieczne będzie podanie mleka zmodyfikowanego lub preparatu mleko zastępczego. Można je podawać także dzieciom powyżej pierwszego roku życia, które są uczulone na białko mleka krowiego.
- Wszystkie preparaty dopuszczone do żywienia niemowląt muszą spełniać normy Unii Europejskiej. Wiele preparatów jest wzbogacanych substancjami stymulującymi dobrą florę bakteryjną w brzuszku dziecka - dodała specjalistka.
Jak rozpoznać, że dziecko może mieć na nie alergię?
Objawy kliniczne alergii na pokarm muszą występować w sposób powtarzalny po kontakcie z alergenem. Choć mogą one dotyczyć dowolnego układu to najczęściej manifestuje się ona zmianami skórnymi oraz dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.
Trzeba pamiętać, że uczulać może nie tylko mleko. Zmiany alergiczne mogą się pojawić także po zjedzeniu jajka, ryby (owoce morza), orzechów, soi, pszenicy czy sezamu.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Czy nowalijki są zdrowe? "Trzeba znaleźć złoty środek" - zauważa dietetyk i radzi, jak to zrobić
Anna przeszła metamorfozę uśmiechu: "Cieszę się każdym dniem. Nie dowierzam jeszcze do końca"
Autor: Katarzyna Oleksik