Dziecko

Jak przygotować dzieci na narodziny rodzeństwa? Mama siódemki: "Trzeba mówić, że to nasz dzidziuś, a nie mój"

Dziecko

Kamila Szczawińska ma dwójkę dzieci, 12-letniego Juliana i 10-Kalinę. Niedługo modelka po raz trzeci zostanie mamą. Czy jej pociechy już wiedzą, że rodzina się powiększy? O to, w jaki sposób przekazać tę informację zapytaliśmy Agnieszkę Stefaniuk, mamę siedmiorga dzieci oraz psycholog Martą Żysko-Pałubą.

Kamila Szczawińska o macierzyństwie

Modelka Kamila Szczawińska kilka lat temu znacząco ograniczyła swoje zawodowe aktywności na rzecz rodziny. Ostatnio podzieliła się z fanami wieścią, że niedługo po raz trzeci zostanie mamą. Czy jej pociechy już wiedzą, że będą miały siostrzyczkę?

- Bardzo długo czekałam z tą informacją. Powiedziałam dzieciom chyba dopiero w piątym miesiącu. Chciałam wiedzieć, czy wszystko na pewno będzie dobrze i utrzymam ciążę, by nie robić niepotrzebnego zamętu. Wyczekałam momentu, kiedy byliśmy bardzo zrelaksowani i spokojni - mówiła modelka w Dzień Dobry TVN.

Gdy wraz z rodziną w radosnej atmosferze jechała do Berlina, pokazała Kalinie i Julianowi filmik z USG. Jak zareagowały pociechy?

- Byli bardzo zdziwieni. Julian zapytał, czy nie jest chłopakiem. Powiedziałam, że nie, a on – to super. Chciał koniecznie być jedynym chłopcem w rodzinie. Natomiast Kalina jest przeszczęśliwa, że będzie miała siostrę. Pierwsza reakcja była więc super. Później były już momenty, że widziałam, że Kalina jest lekko zazdrosna, bo nie będzie już najmłodsza w rodzinie. Zaczęliśmy więc dużo rozmawiać, kompletować razem wyprawkę . Na razie przebiega to gładko, bez zbędnych emocji - wyjawiła Kamila Szczawińska.

Ponadto stara się poświęcać swoim dzieciom jak najwięcej czasu. Jeździ z nimi na treningi, czyta, wspólnie leżakują. Chce, by wiedziały, że maleństwo nie zakłóci ich rytuałów.

Jak przygotować starsze rodzeństwo na nowego członka rodziny?

Mamy najczęściej obawiają się, że dzieci będą zazdrosne o nowego członka rodziny. Z kolei pociechy boją się, że mama nie będzie już miała dla nich czasu. Jak temu zaradzić?

Agnieszka Stefaniuk, mama siedmiorga dzieci i autorka poradnika "Jak to ogarnąć?" wyznaje zasadę, że najważniejsza jest autentyczność i nieodtrącanie dziecka.

- Ważne, żeby nie zafałszowywać rzeczywistości, bo gdy pojawi się nowe dziecko - nie będzie tak samo, jak było wcześniej (…) Gdy przychodzimy ze szpitala z malutkim dzidziusiem, a w domu mamy dwulatka, który będzie właził nam na głowę i na to dziecko, wtedy ważne jest, by trochę zagryźć zęby. Mamom w połogu jest trudno, są zmęczone, ale mimo wszystko nie mogą odpychać tego dwulatka i powiedzieć - idź do tatusia. Należy nauczyć, jak dotykać dzidziusia. Mówić, że to nasz dzidziuś, a nie mój - zaznaczyła.

Posłuchaj w materiale wideo porad psycholog Marty Żysko-Pałuby .

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Agata Kulesza w nowej produkcji Player Original! "Skazana" to pierwszy tego typu serial w Polsce

Paweł Małaszyński uczcił 17. urodziny syna wzruszającymi życzeniami i wspólnym zdjęciem. Podobni?

PIMS - ten skrót powinien znać każdy rodzic. Choroba dotyka coraz więcej dzieci i rozwija się błyskawicznie

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości